24. května 2007 • 00:00

Nymburk slaví postup

NYMBURK - Basketbalový Nymburk splnil úkol, ve třetím ligovém semifinále dorazil brněnského soka 90:61 a čeká na soupeře pro boj o titul. V posledním utkání série nepřipustil nejmenší pochybnosti a rozhodl už v ostrém nástupu. Ve finále se utká buď s Prostějovem, nebo Děčínem, první duel je plánován na pátek 1. června. Brňané vedli 7:4. A pak už jen nečinně sledovali červená světla nymburského rychlíku, který se řítil v dáli. Domácí šňůra 13:0 hosty nalomila a následující minuty je dorazily. Nymburk bleskově trestal chyby z brejků, oslavil hromadu snadných košů z přečíslení a neměl slitování. Ve 14. minutě vedl favorit 20bodovým rozdílem (38:18), o dvě minuty později už o 25 bodů. "Existovali jsme jen dvě minuty. Oni pak spustili agresivní běhavý basketbal a my netušili co hrát. Nevěděli jsme co dělat v útoku a nestíhali jsme ani dozadu," prohlásil brněnský asistent Libor Jeřábek. U domácích se činil zejména finský chasník Nikkila, jenž za 18 odehraných minut nastřílel 16 bodů, tolik jich nashromáždil v sezoně teprve počtvrté. Navíc se nedopustil jediného faulu. Pak se k němu přidal i druhý ramenatý chlapík Rančík a společně zatarasili podkošový prostor. Nymburská úspěšnost při střelách z pole narostla v klíčové první půli na 63 procent, zatímco soupeř se ve vydýchané hale dopachtil jen k 29 procentům. "Oni přijeli s tím, že to ze začátku zkusí a uvidí. Nám ale úvod vyšel a oni už pak nebyli tak soustředění," mínil domácí kapitán Ladislav Sokolovský. Neutavitelný brněnský pivot Benda po náročném programu přece jen fyzicky zeslábl. Poprvé se trefil až z trestných hodů v 17. minutě, z pole se trefil jen jedinkrát. To donesl v doskoku míč do obroučky, jenže jen utnul hrozivou domácí sérii 15:0 a korigoval na 41:70. Blíž už se Brňané k soupeři nedostali. "Bylo toho na nás strašně moc. Nohy jsem cítil od začátku, i když jsem chtěl běhat, neposlouchaly," líčil Pavel Prach. "Tři dny volna nám paradoxně ublížily, zatuhli jsme. Po dvou dnech volna jsme na tom byli líp." Trojnásobní šampioni v poslední části bavili vděčné publikum i sami sebe. Když mrštný Washington předstíral faul a odletěl od Marka, rozesmáli se kolem stojící Mack se Sokolovským i celá lavička. Minutu před koncem to pak halou zahučelo v očekávání, když ke trojce napřáhl Votroubek - a zahřmělo, když se na jedenáctý pokus v sérii konečně trefil. Úlevou pak zaťal pěst. "Byl to asi náš nejlepší zápas v play off. A teď se nachystáme na finále. Osobně bych klidně bral Prostějov, byla by to asi větší výzva," tvrdí kapitán Sokolovský. Ani Brnu ale sezona ještě nekončí, čeká je duel útěchy o třetí místo. *** NYMBURK-A PLUS BRNO 90:61 KONEČNÝ STAV SÉRIE 3:0 Body: Rančík 18, Nikkila 16, Mack 13, Washington 11, Sokolovský 9, Beneš 7, Mirkovič 6, Votroubek 5, Savanovič 3, Křemen 2 - Chán 14, Roland 10, Prach 9, Novotný a Gajdošík po 6, Benda 5, Machač 4, Vrubl 3, Whitehead a Marko po 2. Trojky: 12/4:15/2. TH: 20/16:31/25. Fauly: 24:17. 5 chyb: 37. Mirkovič - 40. Novotný. Rozhodčí: Zachara, Šedivý, Hruša. Diváci: 1201. Po čtvrtinách: 29:16, 50:30, 70:41. Nejlepší hráč: Mack.