Šafářová porazila parťačku, do druhého kola jdou i Plíšková a Allertová

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Lukáš Rosol ztratil v 1. kole Wimbledonu dvousetové vedení a s Američanem Samem Querreym prohrál 7:6, 7:6, 4:6, 2:6 a 10:12. Do 2. kola naopak postupila Lucie Šafářová, která odvrátila s Bethanií Mattekovou-Sandsovou tři mečboly a svoji deblovou spoluhráčku porazila 6:7, 7:6 a 7:5. Raduje se také Denisa Allertová, jejíž soupeřka Margarita Gasparjanová ve druhém setu zápas skrečovala. Postoupila i Karolína Plíšková. Ta i přes přes výpadek ve druhé sadě porazila Belgičanku Yaninu Wickmayerovou 6:2, 0:6 a 8:6.

Rosol na turnaji končí, nestačil na Querryho

Rosol v prvním i druhém setu zvládl lépe zkrácené hry. Tu úvodní získal poměrem 8:6 a druhou 7:5, ale zápas s osmadvacátým nasazeným soupeřem byl velmi vyrovnaný. Američan v dalších dvou sadách dokázal vzít Rosolovi servis a srovnal na 2:2.

V rozhodujícím setu už byl Rosol za stavu 4:5 blízko vyřazení, ale ještě dokázal vzít soupeři podání a duel prodloužit. Českého hráče pak dělily dva míče od výhry při skóre 10:9, ale Querrey výborně podával a za celý zápas Rosolovi povolil jen tři brejkboly.

Rosol jich odvrátil celkem patnáct, ale za stavu 10:11 servis posedmé v utkání ztratil. První mečbol ještě forhendovým returnem ubránil, ale při druhém trefil soupeř 33. eso v utkání a radoval se po třech hodinách a 21 minutách z postupu.

Šafářová porazila svou parťačku na čtyřhru a postoupila

Šafářová se po proměněném mečbolu ani pořádně neradovala, aby ještě více nedráždila zklamanou duši kamarádky. "Vím, jak se musela cítit. Nechtěla bych být v její pozici. Soucítím s ní. Radovat se můžu pak sama, nemusím to ukazovat před ní," řekla Šafářová, předloňská semifinalistka v All England Clubu.

Během utkání prožila mnoho emocí. "Bylo to samozřejmě nepříjemný hrát proti Bethanii, pak jsem byla tři mečboly dole, ale otočila jsem to a vyhrála. Samozřejmě jsem šťastná, ale bylo to náročný," oddechla si.

Úvodní dvě sady rozhodly až tie-breaky. V prvním setu si obě hráčky jednou prohrály podání, turnajová osmadvacítka Šafářová přitom nevyužila vedení 3:1 a 30:0. Ve zkrácené hře odvrátila dva setboly, ale třetí na 7:9 už ne.

Ve druhém setu se každé ze soupeřek povedly dva brejkboly a Američanka měla další při vedení 5:4, ale česká tenistka mečbol odvrátila a tie-break pak vyhrála 7:3. "Ten jsem zvládla výborně a hodně si tím pomohla," řekla Šafářová.

Před třetím setem si Američanka nechala ošetřit ruku a pak měla znovu blíž k vítězství. Jenže Šafářová jí za stavu 3:5 nedovolila při vlastním servisu proměnit rozhodující míč a další mečbol odvrátila v následující hře při podání soupeřky. "Pořád jsem bojovala. Dokud nepadne poslední míč, dá se zápas otočit," řekla.

V dalších dvou hrách pak obrat po dvou hodinách a 52 minutách dokonala. Na jednu stranu byla smutná, že vyřadila deblovou partnerku, ale na druhou ráda, protože zatím neprožívá ideální sezonu. "Hlavou mi lítaly různé myšlenky. Chvíli jsem byla i naštvaná na to, že je to zase taková nepříjemná psychická výzva. Jsem ráda, že jsem ji zvládla a jede se dál. Bethanie se zase dá do kupy," řekla.

S Mattekovou-Sandsovou, s kterou jsou ve Wimbledonu sedmým nasazeným párem do čtyřhry, si vylepšila vzájemnou bilanci na 3:1.

Naposledy zvládla vypjatý zápas s kamarádkou loni v Paříži. Na Roland Garros vyřadila Rusku Anastasii Pavljučenkovovou a pak došla do prvního grandslamového finále dvouhry. "Kéž by to něčemu takovému nasvědčovalo," přála si s úsměvem.

V Londýně jí ještě jako trenér pomáhá Petr Pála, ale už za necelý měsíc se v Montrealu sejde se svým koučem Robem Steckleym. Kanaďan si od konce dubna řešil osobní problémy. "Pro mě to byla docela rána. Tři roky se nám profesně strašně dařilo. Byla jsem smutná, ale zvládla jsem to," řekla a na jeho návrat se těšila. "Pojede se mnou celou Ameriku a Asii. Doufám, že je plný energie a nastartovaný."

Allertová postoupila, její soupeřka zápas vzdala

Allertová do utkání skvěle vstoupila a rychle vedla 5:0. Za stavu 1:5 Ruska podklouzla za základní čarou. "Při výměně vzadu uklouzla a asi si natáhla tříslo. Chvilku ležela a vypadalo to, že nevstane a zavolá si doktora, ale hrály jsme dál," řekla Allertová. Pak si set zkomplikovala. "Místo, abych hrála, tak jsem znervózněla, dala dvě nebo tři dvojchyby a dostala ji nahoru. Nesmím koukat na druhou stranu, když je soupeřka zraněná a hraje dál, měla jsem to jen vracet," říkala si.

Po dalších třech gamech soupeřka ze zápasu odstoupila. "Není to příjemné, ale jsem ráda, že jsem to ustála a ušetřila jsem i nějaké síly," řekla Allertová.

Energii šetřit potřebuje, protože za sebou nemá lehké období. Den před turnajem WTA v Praze na Spartě dostala angínu a pak byla měsíc nemocná. "Protrpěla jsem si to, bylo to peklo," vrátila se k přelomu dubna a skoro celému květnu, kdy brala dvoje antibiotika a dokonce dojížděla do nemocnice na injekce.

"Měla jsem angínu, pak virus, opary a bolesti, což jsem nezažila. Za tři dny mě zase chytil krk a angína byla zpátky. Nikomu bych to nepřála," řekla tenistka.

Prakticky bez tréninku pak jela na Roland Garros a zápas prvního kola s Japonkou Kurumi Naraovou ve třetím setu vzdala. Osud si s ní ještě zašpásoval, jelikož pořadatelé výsledek otočili, a tak jí chodily gratulace k postupu. "Nebylo to tak nepříjemné, protože byla ráda, že vůbec můžu být mezi lidmi. Byla jsem v pohodě. Spíš jsme se nad tím s trenérem pousmáli," řekla svěřenkyně kouče Jana Příhody.

Před Wimbledonem už normálně trénovala a za postup byla ráda. "Moc si toho vážím, že jsem zpátky, a je to o to cennější," řekla Allertová, která hraje grandslam posedmé a pošesté prošla do 2. kola. Nejdále se dostala letos v Austrálii, kde hrála 3. kolo.

Její další soupeřkou ve Wimbledonu bude dvanáctá nasazená Carla Suárezová ze Španělska, kterou loni překvapivě porazila v 1. kole na US Open.

Plíšková v napínavém souboji vyhrála nad Wickmayerovou

V dalším utkání narazí na Japonku Misaki Doiovou (49. WTA), s kterou má bilanci 4:1 a dvakrát ji na trávě už porazila. Naposledy minulý týden v Eastbourne.

Plíšková v první sadě naplňovala roli favoritky. Nasazená patnáctka hrála razantně, dobře podávala a svým šestým esem v utkání proměnila setbol.

Wickmayerová, bývalá světová dvanáctka a semifinalistka US Open 2009, ale hrála rovněž odvážně, Plíškovou dokonce v utkání přestřílela v počtu vítězných míčů 37:32. To se projevilo ve druhé sadě, na Češku navíc možná dolehla únava z náročného programu posledních dnů a dostala "kanára".

Do třetí sady se Plíškové podařilo dobře vstoupit a za stavu 5:3 podávala na vítězství, vedla už 30:0, přesto o servis přišla a ještě se hrálo dál. V dlouhém gamu za stavu 6:6 Plíšková využila čtvrtý brejkbol a vzápětí už zápas dopodávala. Počtvrté za sebou tak je ve 2. kole, ale dále se nikdy v All England Clubu