2. května 2018 • 16:37

Jak na silné osobnosti? Odpovídají trenér z Premier League, psycholog a další

Autor: Michal Ježdík
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Devět trenérů, učitelů, psychologů a poradců, jedna otázka: Jaký je klíč k jednání se silnými osobnostmi? Existuje nesčetně příběhů a znaků vykolejení družstva v úsilí o dosažení společného cíle, ale ty nejefektivnější týmy najdou způsob, jak využít svoje schopnosti, zkušenosti a dovednosti pro prospěch celku. Zjišťovali jsme u devíti lídrů, jak přeměňují potenciální překážky na příležitosti.



DEAN DYCHE
fotbal, manažer Burnley FC v Premier League

„Klíčový je soulad na přímce dobrá komunikace, dobrá otevřená komunikace a rovněž naslouchání této komunikaci. Zjistil jsem, že toto je nejdůležitější. Není to jen o mých slovech a proslovech, ale stejně tak je důležité se naučit naslouchat. Naslouchání je stejně důležité jako vaše řeč. Je zřejmé, že pokud obojí nepropojíte dostatečně rychle, existuje pouze jedna cesta – východ z budovy. Hráč odejde.“

MILAN STUDNIČKA
psycholog

„Přemýšlím-li nad tím, jak jednat se silnou osobností, pak velmi záleží na tom, jak se projevuje ´síla´ dané osobnosti. Jestli se ´síla´ projevuje např. v pokoře a tvrdé práci, anebo naopak v silném sebestředném egu. Dále záleží na tom, jestli je svěřenec muž či žena (chlapec či holčička), a také na tom, jaké je pohlaví trenéra… Pokud je trenér muž a zároveň silná osobnost, hráči i hráčky ho uznají. Pokud ale trenér taková osobnost není, bude mít problémy zejména s mužem a je potřeba mu dát najevo uznání a individuálně jej dostat na svou stranu (např. role hrajícího neoficiálního asistenta). Pokud trénuje žena muže, má to ještě složitější, jelikož jakákoli tendence k direktivnímu vedení povede k odporu, což se projevuje už od přípravek, žáků přes dorostence… Jedinou cestou ženy trenérky vůči mužské osobnosti je projev úcty k muži jako takovému, pak jejich spolupráce může velice dobře fungovat.“

JIŘÍ VORLICKÝ
fotbal, trenér české reprezentace U15, mentální trenér a kouč sportovců, rodičů, trenérů a realizačních týmů

„Se silnou osobností se vypořádám tak, že ji z pozice trenéra, kouče spolutvořím. V procesu naší spolupráce věnuji pozornost a energii převážně tomu, co každá osobnost cítí. Objevuji její kvality i nedostatky. Cítí-li ode mne podporu svých kvalit a porozumění nedostatků, stává se silnější. Kde a jak se rodí silné osobnosti? Chci mít tým silných osobností? Já chci mít ve svých týmech osobnosti, které si uvědomují vlastní i společné hodnoty, motivy a cíle. K těmto základům opakovaně vytvářím růstové prostředí a podmínky.“

IAIN DYER
cyklistika, hlavní trenér britské reprezentace

„Myslím, že v první řadě musíte zůstat soustředěni na to, jaké to je získat medaili, a zda sportovec může svým výkonem přispět k jejímu získání nebo ji sám získat. Pokud to uděláte, naučíte se poměrně rychle tvarovat a ohýbat výzvy, které to představuje. Elitní sport je plný složitých charakterů. Jejich povahou jste přímo na kraji lidského výkonu a to s sebou přináší celou řadu výzev. Nepracujeme s obyčejnými lidmi, nepracujeme mezi obyčejnými lidmi. Dívám se kolem na kolegy v British Cycling a oni jsou zkrátka vynikající skupina lidí, která je vysoce výkonná, a je to skvělé místo pro práci. Totéž platí o sportovcích. Jsou to úžasní lidé opakovaně podávající výkony na hranici lidských možností. Naše úspěchy nejsou náhodné, je to dáno také tím, že jednáme s širokým spektrem jednotlivců, charakterů a osobností. Je velmi důležité, abychom zůstali soustředěni na to, co se snažíme dělat.“

SCOTT HANN
sportovní gymnastika, trenér britské mužské reprezentace

„Co je to silná osobnost? Může jí být někdo, kdo chce pokračovat a pokračovat. Mám sportovce, kteří hodinu po tréninku stále ještě trénují a trénují. Z vnějšího pohledu a pro trenéra je to jako: Super, tohle dítě je skvělé, chce trénovat tvrdě! Ale není to často efektivní a někdy to může být nesmírně škodlivé pro ty, kteří se snaží dělat to stejně. Jiné děti mohou mít silnou osobnost a nechtějí vás poslouchat. Pokud je budete konfrontovat, někdy může dojít ke střetu, nebo z nich nedostanete to nejlepší. Musíte ovlivňovat situaci tak, abyste je správně vedli, spíš než „tohle děláš špatně“, protože pokud jsou to silné osobnosti, okamžitě budou reagovat „ne, tak je to správně“. Musíte je tedy nechat zkoušet a téměř dělat tyto chyby, dokud je to pro ně bezpečné, aby se mohly učit. Pak k vám přijdou a řeknou, že buď máte pravdu, nebo že jsou teď připraveni se učit, anebo že to bylo úplně špatně. Vy jako trenér možná nic neřeknete a oni si vlastně dojdou k tomuto závěru jen díky tomu, že jste je nechali projít si tímto procesem.“

ANDRÉ PRINS
softball, člen Síně slávy a hlavní kouč české ženské reprezentace 2012-14

„Jako trenér i manažer týmového sportu, v mém případě fast-pitch softballu, jsem se za posledních 50 let naučil dohodnout se a také povzbudit tým. Každý softballový tým potřebuje několik silných osobností a vy se vždy budete snažit využít z nich to nejlepší. Softball je individuální sport, který se hraje v týmu. Musíte najít způsob, jak z každého hráče získat to nejlepší, abyste dosáhli týmového úsilí. Najděte ve vašem týmu silné osobnosti a udělejte je důležitými. Nikdy se nestanou nejlepšími kamarády, ale většinou jsou to vaši nejdůležitější hráči. Chraňte je a dejte jim vědět, že musí stát v přední řadě. Pokud jsou líní, pak máte problém.“

SIR MICHAEL BARBER
poradce britských premiérů a vládních ministrů

„Z mých zkušeností z práce s vládami po celém světě se se silnými osobnostmi setkáváte na každém kroku. Existuje mnoho důležitých aspektů, že jste silnou osobností, které jsou životně důležité pro to, abyste mohli spolupracovat s lidmi, kteří jsou mocní a jen tak se nevzdávají, kteří přijímají výzvy a pokračují v práci, i když je to těžké. Takže mít silnou osobnost je dobrá věc. Samozřejmě takovou silnou osobnost musíte vést, utvářet a rozvíjet. Jedna z nebezpečných věcí ve vládě je, že jste neustále rozptylováni nejnovějšími krizemi. Pokud tedy máte někoho se silnou osobností a ten je vtahován do jedné krize za druhou, nikdy svoji práci neudělá. Zjistil jsem, že při práci s předsedy vlád a vládními ministry je důležité pomoci jim zaměřit se na danou věc, zorganizovat jejich čas a pomáhat jim zůstat u toho, co je opravdu důležité, co chtějí změnit v zemi nebo v systému, ve kterém pracují. A rovněž, což jim pomáhá, nasměrovat sílu osobnosti k dokončení práce, spíše než k řešení poslední krize.“

JO COLEOVÁ
Královská hudební akademie v Londýně, vedoucí smyčcových nástrojů

„Silné osobnosti jsou skvělé. Je to jen otázka toho, abychom o se ujistili, že takové silné osobnosti nenutí ostatní lidi být ujist slabými osobnostmi. Tichá osobnost může být velmi silná, slabým je to jen otázka vyladění a uvědomění si, jak moc se na věcech podílíte a jaký to má dopad. Pokud dostanete studenta, cech po který hraje příliš pronikavě, vyžaduje to trénink. Musíte s ním cvičit poslech, vlastně to může být jen otázka techniky, nebo třeba drobná změna místa, kde se střetávají struny a smyčec, protože to může způsobovat dráždivý zvuk. Mluvím o tom z pozice silné osobnosti muzikanta a hudby, kterou vytváříte. Pokud jste na zkoušce, na které se někdo projevuje dominantně, existují způsoby, jak se tomu jako profesionál přizpůsobíte, ale někdy je dobré to nechat být a zakomponovat to do představení. Na hudbě je skvělé, že při vystoupeních nikdo nemluví. Jen hudba.“

ZDENĚK HANÍK
volejbalový trenér, místopředseda ČOV pro olympismus a vzdělávání

„Za předpokladu, že se bavíme především o hráčské osobnosti a že pod silnou hráčskou osobností vnímáme totéž – tedy nikoliv egoistické, pouze na sebe zaměřené monstrum, ale třeba potencionálního nebo skutečného lídra, pak jsem s takovými hráči pracoval vždy velmi rád. Za nejdůležitější pokládám nevzít takovým osobnostem pocit výlučnosti, který ke svému životu potřebují. Můžete se s nimi hádat, může to mezi vámi jiskřit, můžete, a dokonce musíte na ně být přísnější a náročnější než na ostatní, ale pocit, že jsou „někdo jiný“ jim prostě nesmíte vzít. Musíte s nimi co nejvíce komunikovat, i když jsem to v trenérské praxi dělal jen s některými. Dnes bych si dal ještě větší pozor, abych nikoho takového nepřehlédl. Potřebují totiž péči, zájem, a dokonce i rádi nesou zodpovědnost. Jsou to právě oni, kdo vám často jako trenérovi dělají největší potíže, ale zároveň ti, kteří nakonec rozhodují zápasy. Tuto zákonitost by měl trenér s pokorou respektovat.“

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud