Analytik o posilách Sparty: Nita je jistý ve vzduchu, Kanga zvýší kreativitu | iSport.cz
kub
3. února 2018 • 04:59

Analytik o posilách Sparty: Nita je jistý ve vzduchu, Kanga zvýší kreativitu

Autor: , ,
Reklama
TOP VIDEA
Ohlédnutí za Čechovou kariérou: Zranění hlavy i nejlepší zápas s Ghanou Ohlédnutí za Čechovou kariérou: Zranění hlavy i nejlepší zápas s Ghanou
SESTŘIH: Slavia - Ústí n. L. 8:0. Lídr ligy nastřílel sedm gólů za druhý poločas SESTŘIH: Slavia - Ústí n. L. 8:0. Lídr ligy nastřílel sedm gólů za druhý poločas
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nová brankářská jednička, dynamo do středu zálohy a perspektivní univerzál. To jsou ve zkratce Florin Nita, Guélor Kanga a Mihailo Ristič, tři nové posily Sparty, jejichž příchod pátý tým HET ligy tento týden oficiálně potvrdil. Všechny zahraniční akvizice přicházejí na Letnou s jasnou ambicí usadit se v základní sestavě a pomoci ambicióznímu celku napravit zpackaný podzim. Jak je hodnotí analytik Jakub Dobiáš z Full Report Scouting?Ivan Ondruška, Matúš Kozáčik a Martin Dúbravka. Pouze tři zahraniční gólmani se dosud v historii české ligy objevili v bráně Sparty, všichni však měli slovenský pas, a tak byli cizinci spíš pouze formálně než fakticky, jazyková bariéra v jejich případě nehrozila. Rumunský gólman Florin Nita, kterého přivedla Sparta jako náhradu za Dúbravku z FCSB, tak bude v tomto směru průkopníkem.

„Jsem šťastný, že se vše vyřešilo tak rychle a stal jsem se hráčem Sparty,“ podotkl pro klubový web rodák z Bukurešti, který včera absolvoval zdravotní a fyzické testy, podepsal smlouvu do léta 2021 a odcestoval zpět do Rumunska vyřídit si osobní záležitosti. Ke svému novému týmu, který je momentálně na herním kempu ve španělské Málaze, se připojí v noci z pátku na sobotu a mohl by tak teoreticky nastoupit už v dalším přípravném zápase proti čínskému celku Tianjin Teda.

Sparta za Nitu zaplatí 1,35 milionu eur, tedy 34,5 milionu korun, s dalšími bonusy může konečná částka vyšplhat až na 51 milionů korun. To dělá z třicetiletého Nity nejdražšího gólmana v historii české ligy. Jen pro srovnání – Slavia zaplatila za třiadvacetiletého Ondřeje Koláře Liberci 25 milionů korun.

„Není nijak výrazný ve vzduchu a mimo vápno, ale má skvělý reflex a jeho výkonnost jde neustále nahoru. Má dobrou koncentraci, je to skromný a pracovitý fotbalista. Uvidíme, jak se v novém působišti aklimatizuje, jde o jeho první zkušenost v zahraničí a v minulosti dával najevo, že o změnu klubu nemá příliš zájem,“ řekl deníku Sport renomovaný rumunský skaut.

Nita má s Guélorem Kangou (a už dříve získaným Nicolaem Stanciuem) společné to, že s nimi Sparta v nedávné minulosti udělala osobní zkušenost. Nita se Stanciuem se v barvách Steauy Bukurešť podíleli na jejím vyřazení z kvalifikace Ligy mistrů před rokem a půl, Kanga provedl to samé loni v létě coby hráč Crvene Zvezdy Bělehrad v předkole Evropské ligy.

Sedmadvacetiletý Gaboňan přichází za milion eur (25,5 milionu korun) a signoval kontrakt na dva a půl roku. Společně se Stanciuem by měl výrazně zvednout tvořivost a údernost rudé zálohy.

„Pokud má Kanga den, je to velký hráč,“ přitakává srbský zdroj deníku Sport. „Ale také dokáže být v mnoha zápasech neviditelný. Je to speciální, ale zároveň velmi nevyrovnaný fotbalista. Dokáže hrát na světové úrovni, ale také vypadat jako někdo ze třetí ligy,“ dodává varovně.

„Příchod Kangy splňuje přesně to, co Sparta v současnosti potřebuje,“ doplňuje Jakub Dobiáš ze společnosti Full Report Scouting. „A sice zvýšení kreativity ve středu pole. V Srbsku vytvářel velké množství šancí, kvalitní průnikové přihrávky a mezi jeho další přednosti patřilo i dobré pokrytí míče a driblink.“

Rovněž Mihailo Ristič, třetí nová tvář na Letné, má ve svém životopise angažmá v Crvene Zvezdě Bělehrad, odkud loni v létě přestoupil za dva miliony eur do Krasnodaru. V ruském klubu však vinou zdravotních problémů nasbíral pouze osm soutěžních startů, a tak rád přijal nabídku Sparty, která ho získala na bezplatné roční hostování s opcí na přestup. Dvaadvacetiletý Srb může hrát ve středu zálohy i na levém křídle či na beku. Univerzálnost je jeho velká přednost, ale také svým způsobem prokletí.

„Potřebuje najít svou roli,“ míní srbský zdroj deníku Sport. „Ale je to velmi solidní, pracovitý hráč se skvělou střelou. Měl zatím jen smůlu na to, že s ním trenéři neustále šíbovali sestavou.“ Ideální uplatnění by měl Ristič najít zřejmě ve středu zálohy, kde může plnit roli defenzivního záložníka či hrát o něco výš. Na levém kraji obrany či křídle má Sparta totiž dost jiných alternativ. „Dle mého názoru by byla škoda, kdyby s jeho příchodem nedostali větší šanci ukázat se Čivič s Vatajeluem. Druhý jmenovaný je totiž s Rističem kvalitativně na podobné úrovni,“ souhlasí Dobiáš.

FLORIN NITA (30), brankář

Národnost: rumunská
Předchozí klub: FCSB
Cena: 34 500 000
Zápasy 17/18: 29
Inkasované góly: 24
Čistá konta: 12

Jakub Dobiáš (Full Report Scouting): „Nita je v porovnání s Dúbravkou o něco jistější ve vzduchu, avšak horší ve hře nohama. Z toho vyplývá, že co se týče stylu chytání, výměna Dúbravky za Nitu není tak výrazným skokem jako tomu bylo v případě odchodu Koubka a jeho nahrazení Dúbravkou.“

GUÉLOR KANGA (27), záložník

Národnost: gabonská
Předchozí klub: CZ Bělehrad
Cena: 25 500 000
Zápasy 17/18: 26
Vstřelené góly: 5
Asistence:

Jakub Dobiáš (Full Report Scouting): „Celá hra Crvene Zvezdy stála na něm, ale 60 přihrávek za zápas v Česku téměř jistě nezopakuje, což se může projevit na počtu jeho asistencí. Jeho slabinou je defenziva. Získané míče za zápas se pohybují v nejnižších hodnotách ligy, vyhraje pouze 29 % svých soubojů a v bránění prostoru je jedním z nejhorších hráčů v databázi. Jeho cena se hodnotí obtížně, protože máme neúplné informace o platu a podmínkách přestupu, faktem ale je, že u 27letého hráče je hodnota jeho budoucího prodeje malá. Pokud Sparta chtěla získat kreativního ofenzivního záložníka na 2,5 roku, povedlo se. Jinak se ale daly na trhu nalézt mladší a levnější možnosti.“

MIHAILO RISTIČ (22), obránce/záložník

Národnost: srbská
Předchozí klub: Krasnodar
Cena: hostování zdarma
Zápasy 17/18: 8
Vstřelené góly: 0
Asistence: 2

Jakub Dobiáš (Full Report Scouting): „Ristič nejvíce zaujme kvalitním presinkem. Pokud bychom ho měli vyjádřit analyticky, tak údajem 3,3 odebraných míčů za zápas s 67% úspěšností. Zároveň je dobrým technikem, který byl v Crvene Zvezdě hojně využíván. Co se týče útočných dovedností, jde spíše o průměrná čísla. Nejsou špatná, ale zároveň se nedá říci, že by v této činnosti vynikal. Dle mého názoru by ale byla škoda, kdyby s jeho příchodem nedostali větší šanci ukázat se Eldar Civič s Bogdanem Vataleju. Druhý jmenovaný je totiž s Rističem kvalitativně na podobné úrovni.“

Posila Sparty záložník Guélor Kanga dorazila do Prahy
1080p 720p 360p

 


Články odjinud


Články odjinud