Dejme za Lužánkami Š(v)anci mladým! Obnova stadionu usiluje o obří dotace | iSport.cz
26. října 2020 • 12:40

Dejme za Lužánkami Š(v)anci mladým! Obnova stadionu usiluje o obří dotace

Autor: ČTK, ros
Vstoupit do diskuse
3
TOP VIDEA
RUDEJ FANDA: Ať už Heča nehypnotizuje balony… Poznar? Lepší to nebude
iSport podcast: Co stojí za skvělým startem Olomouce? Má potenciál jako Jílkův tým
VŠECHNA VIDEA ZDE

Projekt bývalého ligového fotbalisty Petra Švancary s názvem Dejme za Lužánkami Š(v)anci mladým se dostal do finálového výběru 4. ročníku participativního rozpočtu města Brna Dáme na vás. Švancarův projekt je jedním z nejpodporovanějších z celkového počtu pětašedesáti, o jejichž podpoře mohou v listopadu hlasovat samotní Brňané.Stadion za Lužánkami je ikonickým místem brněnského fotbalu. V říjnu 1996 tam padl divácký rekord české ligy, když na zápas se Slavií přišlo 44 120 fanoušků. Naposledy se na něm hrála první liga v roce 2001.

Od té doby stadion chátrá, jeho rekonstrukce a případná stavba nového je předmětem mnoha sporů. I přesto zde Petr Švancara v roce 2015 uspořádal svoji rozlučku s kariérou, na kterou přišlo 35.000 diváků. Od té doby se „Švanci“ snaží o další obnovu a využití sportoviště v této lokalitě.

Stadion, který hostil na českém poměry obří fotbalové návštěvy, jen chátrá. Pohled na Lužánky z roku 2010.
Stadion, který hostil na českém poměry obří fotbalové návštěvy, jen chátrá. Pohled na Lužánky z roku 2010.

Cílem nového projektu je vybudovat v prostoru bývalého stadionu čtyři hřiště se zázemím, která by mohli k tréninkům využívat mladí fotbalisté z celého regionu. Tréninkový azyl by tam našli také hráči florbalu, amerického fotbalu, lakrosu, frisbee a dalších sportů.

„Lužánky jsou pro Brňany něčím naprosto výjimečným. Pro kluky, kteří chodili s táty a dědečky fandit Zbrojovce, je to doslova svatostánek. Toto místo zkrátka musí sloužit sportovním, ale i kulturním účelům. Když už tady nemůže hrát samotná Zbrojovka, chtěli bychom, aby se tu kluci a holky učili sportovat,“ uvedl v tiskové zprávě brněnský patriot Švancara.

Brno se díky projektu Dáme na vás stalo prvním statutárním městem v České republice, které zavedlo participativní rozpočet na celoměstské úrovni. Pro jeho čtvrtý ročník vyčlenilo město 33 milionů korun, a protože jeden projekt může stát maximálně tři miliony, znamená to, že bude realizováno nejméně 11 projektů. Všechny návrhy si mohou zájemci prohlédnout v těchto dnech na Náměstí Svobody.

Vstoupit do diskuse
3

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2020/2021

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2020/2021 mění herní systém a čeká ji několik změn. Asi tou nejzasádnější je zrušení nadstavby a 18 týmů v nejvyšší fotbalové soutži.

Od příštího ročníku by se však nadstavba měla opět vrátit. O třetí titul v řadě usiluje Slavia Praha, nováčkem jsou Pardubice a Zbrojovka Brno.

Program a rozpis zápasů Tabulka COVID manuál Dresy Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz

9.kolo
Články odjinud


Články odjinud