SESTŘIH: Sparta - Plzeň 2:2. Drama na konci! Zázračný Holec, srovnal Hložek

66
Co musí Češi změnit, aby za týden uspěli a kdo si řekl o místo do Prahy?
Varaďa by nedopustil chyby, které stály Pardubice titul. Kabina má příliš velkou moc

Fotbalisté Sparty ze šlágru 21. kola FORTUNA:LIGY s Plzní vyválčili v dramatickém závěru bod za remízu 2:2, kterou v nastaveném přesnou hlavičkou trefil Adam Hložek. Viktoria přitom byla celý zápas lepší a od 53. minuty vedla 2:0. Dvacet minut před koncem snížil David Pavelka, v samotném závěru pak neuvěřitelnými zákroky podržel Letenské brankář Dominik Holec. Plzeň se bodově dotáhla na vedoucí Slavii, Sparta zůstává na třetím místě čtyři body zpět.

Domácí: 71. Pavelka, 90+1. Hložek

Hosté: 20. Chorý, 53. Hejda

Domácí: Holec – Wiesner, Čelůstka, Panák, Hancko – Pavelka /C/, Sáček (67. Dočkal) – Pešek (57. Karabec), Hložek, Haraslín (57. Ladislav Krejčí st.) – Minčev (46. Čvančara).

Hosté: Staněk – Havel, Hejda /C/, Kaša, Sýkora – Kopic (82. Šulc), Bucha, Kalvach, Čermák (82. Káčer), Mosquera – Chorý (64. Beauguel).

1000 diváků

Plzeňští bodovali se Spartou v sedmém z posledních osmi ligových zápasů. Viktoria neprohrála v nejvyšší soutěži poosmé za sebou, po pěti kolech však nezvítězila. Západočeši přišli o vedení v tabulce, vinou horšího skóre jsou při bodové rovnosti druzí. Letenští nevyhráli ani v druhém jarním kole.

Kvůli zranění ze středečního vítězného čtvrtfinále domácího poháru na Slavii (2:0) chyběl Spartě její nejlepší střelec ligové sezony Pulkrab, svalové problémy také vyřadily ze hry záložníka Ladislava Krejčího mladšího. Naopak do základní sestavy se vrátil uzdravený obránce Hancko.

Plzeň udělala oproti vítězství 1:0 nad Hradcem Králové v minulém kole jedinou změnu, zraněného stopera Pernicu nahradil Kaša. Utkání také nabídlo souboj dvou bývalých trenérů české reprezentace sparťanského Pavla Vrby a plzeňského Michala Bílka, kteří v minulosti vedli i tým soupeře.

Nejprve v šesté minutě zahrozila Sparta, Pešek však napálil míč do boční sítě. Naopak Západočeši po 20 minutách hry ze své první příležitosti udeřili. Kalvachův centr z rohu našel Chorého, který v hlavičkovém souboji předčil reprezentačního stopera Čelůstku a otevřel skóre. Plzeňský útočník se prosadil i ve druhém jarním kole.

Západočeši byli překvapivě lepší a o necelých 10 minut později málem zvýšili. Kaša ale hlavou po Sýkorově pasu trefil jen tyč.

Do druhého poločasu nastoupil místo Minčeva na hrotu domácího útoku Čvančara, který si odbyl soutěžní debut za Letenské. Z branky se však v 53. minutě radovali hosté. Sparťan Pešek špatnou "malou domů" nabídl Plzni roh, z něhož zvýšila. Chorého hlavička se přes Mosqueru odrazila k Hejdovi, který se z bezprostřední blízkosti nemýlil.

Za chvíli mohl přidat třetí trefu Viktorie z úniku Mosquera, jenže brankář Holec ho vychytal. Sparťanská hra se vyznačovala řadou nepřesností, naopak hosté nadále hráli výborně takticky.

Přesto domácí v 71. minutě snížili, když si kapitán Pavelka naskočil na Wiesnerův centr a hlavičku nechytatelně usměrnil k tyči. Spartu gól nakopl a před Staňkovou brankou si vytvořila závar, ale hostující obrana vše odvrátila.

V závěru mohl stvrdit triumf hostů střídající Šulc, ve třech vyložených šancích, při kterých byl zcela sám před Holcem, však selhal. Plzeň vzápětí promarněné příležitosti hodně mrzely, jelikož Hložek v nastavení hlavou po rohovém kopu srovnal.

Sparta pod trenérem Vrbou doma v lize v 19 zápasech ještě nenašla přemožitele a teprve podruhé tam při této sérii nebodovala naplno. Pražané neprohráli v šestém kole po sobě.

Klíčové momenty utkání

Sparta - Plzeň: Hložek zachraňuje Letenské a z rohu srovnává na 2:2!

Sparta - Plzeň: Šulc s dalšími dvěma obřími šancemi během pár vteřin, ale obě spálil

Sparta - Plzeň: Pavelka po Wiesnerově centru dává domácím naději! 1:2

Sparta - Plzeň: Příšerná rozehrávka, Holec do zámezí. Fanoušci skandují “Vrba ven”

Sparta - Plzeň: Mosquera se probil za obranu, v tutovce ho vychytal Holec!

Sparta - Plzeň: Mosquerova rána zpoza vápna zaměstnala Holce

Sparta - Plzeň: Trápení Sparty. Pešek při standardce podklouzl, pak vystrašil Holce

Sparta - Plzeň: Další roh, další gól! Chorého hlavičku docpal do sítě Hejda, 0:2

Sparta - Plzeň: Hanckova standardka skončila daleko nad bránou

Sparta - Plzeň: Havlovi zůstalo na čele vápno, ani Sýkora mu ho nezvládl setřít

Sparta - Plzeň: Buchovu střelu ze střední vzdálenosti si Holec pohlídal

Sparta - Plzeň: Kaša trefil tyč! Pak Sýkora rukou zastavil Minčevův brejk

Sparta - Plzeň: Chorý zpražil Letnou, předskočil Čelůstku i Holce, 0:1!

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.