13. srpna 2022 • 20:00

Silný jako Kuchta. Vyloučení pomohlo Baníku, Vrba slaví výhru i jubileum

3
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Rozmohl se nám tady takový nešvar... V prvním kole kopl sparťanský útočník Jan Kuchta libereckého brankáře Oliviera Vliegena a kromě červené karty vyfasoval následně pětizápasový trest. O čtrnáct dní později se řeší něco podobného, zlínský hrot Jan Silný ve 28. minutě duelu v Ostravě neměl zájem vyhnout se brankáři Janu Laštůvkovi a rozhodčí Petr Hocek – správně – neměl slitování. Vyloučení Baníku pomohlo, trenér Pavel Vrba slaví první výhru v sezoně.

Tohle se zkrátka nedá pochopit. Zlín vstoupil do utkání ve Vítkovicích lépe než domácí, aktivitou je přišpendlil před vlastní vápno, gólman Jan Laštůvka dokonce musel Martinu Cedidlovi vyrážet nebezpečnou ránu.

A pak, sice už za stavu 1:0 pro Baník, předvede Jan Silný naprostou hloupost.

Laštůvka doklouzal k balonu, sebral ho před Silným, ale ten neměl zájem se mu vyhnout. Nevytočil sice kopačku jako sparťan Jan Kuchta, zároveň tam však nohu nechal takovým způsobem, že zkušený brankář setrvačností dokončil pohyb a o Silného kopačku si na čele přivodil zranění.

Sudí Petr Hocek měl jasno: červená karta. V současném trendu, a zvlášť poté co Dalibor Černý neměl odvahu vyloučit Martina Cedidlu minulý týden za zákrok na Ewertona, jednoznačně správně.

A opět u toho je Zlín...

„Z mého místa jsem viděl, že Honza dobíhá dlouhý balon a Lašty mu jde pod nohy. Byl jsem překvapen červenou, ale zaznamenal jsem krvavé zranění. Musím se podívat, jestli tam byl včas, nebo pozdě, jestli jeho práce k něčemu byla. Rozhodně to vyhodnotím,“ popisoval kouč Jan Jelínek.

Záložník Martin Fillo, spolu s Jakubem Kolářem, Laminem Jawem a Vukadinem Vukadinovičem jeden z nejlepších hráčů hostů, měl pochopení. „Nevím, jestli byl Silňas přemotivovaný, ale nechtěl Laštyho zranit. Stalo se, hlavu mu neutrhneme,“ řekl.

Kdo se na Silného určitě nezlobí, je trenér Baníku Pavel Vrba. Musel vědět, že bez přesilovky a následně dalších dvou rychlých branek by to jeho mančaft měl o dost složitější, což ukázal nejen úvod duelu, ale i druhý poločas.

Nebýt náskoku z dílny ostravského DNA, tedy Michala Frydrycha, Petra Jaroně a Davida Buchty, bylo drama až do konce. Však taky tribuny začaly kolem 80. minuty kvůli pasivitě, která se nelíbila ani rozzlobenému Laštůvkovi, pískat.

„Z prvních tří střel jsme dali tři góly, měli jsme úžasnou produktivitu,“ cenil si Vrba. „První poločas velice dobrý, ve druhém už si někteří mysleli, že je po zápase, už jsme nebyli aktivní, přímočaří ani kvalitní. Hloupě jsme zakládali útoky přes střed hřiště soupeře, kde bylo nejvíce hráčů. Z toho byly standardky, gól... Zbytečně jsme si to zkomplikovali,“ dodal.

Vše nicméně překrývá radost z premiérové výhry v ročníku, Ostravští se dočkali až na třetí pokus. A to v zápase, který byl pro Vrbu jubilejní 300. ligový. „Tři body jsou velká úleva,“ uznal. „A čtyřstovka? Té už se asi nemůžu dožít, dám ji do šuplíku,“ usmál se.

Radost mu ale určitě neudělalo druhé vyloučení, a sice Gigliho Ndefeho, jenž skluz na Vachtanga Čanturišviliho dokončil kolíky napřed na Gruzíncovu holeň, možná až koleno.

Další pochvala za odvahu pro rozhodčího Hocka, komplikace pro FCB, protože Ndefe střídal v poločase zraněného Muhammeda Sanneha. Další varianta na pravého beka? Uzdravený Jan Juroška.

Zatímco Ladislava Almásiho diváci opět v akci na místy plesnivém trávníku neviděli, poprvé se ve FORTUNA:LIZE předvedl Robert Miškovič, čerstvá posila Baníku z chorvatské Istrie. Nastoupil na závěrečných dvacet minut, ale zatím na sebe nijak neupoutal.

„Dali jsme ho tam, aby zažil atmosféru, ale musí si uvědomit, že tady je fotbal jinačí než v Chorvatsku. Je s námi krátce, asi se chtěl ukázat, ale někdy to bylo až nad jeho síly. Každopádně je využitelný vlevo, vpravo i uprostřed, tak uvidíme,“ uzavřel hodnocení Vrba.

Příště hraje Baník opět doma, přivítá Teplice. Zlín hostí Jablonec.

SESTŘIH: Baník - Zlín 3:1. Pohodlný duel pro favorita, první Vrbova výhra v Ostravě

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905