TV iSport
25. září 2023 • 14:25

Komise o derby: Preciado měl být vyloučen, Bořil byl nejagresivnější

Autor: TV iSport, Martin Vait
Vstoupit do diskuse
142
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Trénuje Čechy v UFC, nově i Procházku: Další boj brzy! Jirka je megaloman
Kotrba: „Repre“ přeju Koubkovi, z cizinců jen Priske. Chorý? Na psychologa
VŠECHNA VIDEA ZDE

Pro jakéhokoliv sudího by tohle ligové derby byl extrémně těžký zápas. A s náročným duelem v Edenu, který skončil remízou 1:1, si podle Komise rozhodčích arbitr Ladislav Szikszay poradil dobře a obstál, byť ne bez chyb. Vedení sudích zkritizovalo přístup Slavie a Sparty, zároveň apeluje na sudí, aby byli vůči týmům na hřišti důraznější a lidově řečeno na sebe nenechali řvát.Právě to byl jeden z problémů derby. Sudím se dlouhé roky vyčítala zvůle moci. Rozhodčí se tak po Berbrově kauze trochu stáhli a nechtěli být na mužstva příliš arogantní. Teď se jim ale pochopitelný záměr vrátil jako bumerang. Delší dobu už na jejich stranu zaznívala kritika, že jsou vůči mužstvům až příliš benevolentní a nechají se mnohdy i sprostě ořvávat.

Derby byl v tomto ohledu extrém a Komise rozhodčích tomuto trendu chce zamezit. „Komise rozhodčích bude opakovaně apelovat na rozhodčí, aby důsledněji postihovali nesportovní chování hráčů a realizačních týmů,” uvedlo vedení sudích.

KR zároveň tvrdě zkritizovala způsob, jakým Slavia i Sparta přistoupily k utkání. „Pro tým rozhodčích bylo velmi obtížné. Zápas byl plný osobních soubojů, přestupků a nesportovního chování hráčů a realizačních týmů obou družstev. V mnoha situacích obě družstva vůči sobě i rozhodčím ztrácela respekt,” uvedla komise v obsáhlém komuniké.

Sudí Szikszay se svým týmem ovšem v duelu podle komise nezklamal. „Rozhodčí této atmosféře nepodlehli a jejich výkon nebyl hlavní příčinou toho, v jakém duchu bylo utkání odehráno. Většinu herních situací rozhodčí posoudili správně a celkově dle názoru KR v utkání obstáli,” vyzdvihla jejich představení Komise.

Na druhé straně vedení sudích Szikszayovi vyčetlo, že ve 21. minutě nevyloučil Angela Preciada za „surový” zákrok na Lukáše Provoda. Právě tento moment byl první doopravdy sporný a hojně diskutovaný. Sparťanský nováček na pravém beku nedaleko rohového praporku tvrdě dojel slávistu a trefil ho kopačkou pod koleno.

„Rozhodčí vyloučit hráče hostujícího družstva vyloučit za surovou hru. Podrážkou natažené nohy zasáhl soupeře do lýtka. VAR v tomto případě měl intervenovat,” uvedla Komise rozhodčích k faulu. Sudí Szikszay na místě vytáhl jen žlutou, videoasistent Marek Radina do situace nevstoupil.

Slavia - Sparta: Preciado ostře dohrál Provoda a dostal žlutou
Video se připravuje ...

Za druhý Preciadův klíčový zákrok se pískala penalta. „Rozhodčí správně nařídil pokutový kop pro domácí družstvo za podražení. Hráč hostujícího družstva zasáhl pravou nohou míč a následně levou nohou podrazil hráče domácího družstva,” sdělila Komise.

Podle některých odborníků i fanoušků byl pokutový kop poněkud přísný, jako by vypadl z klasické šedé zóny. Na druhé straně mnozí upozorňovali, že pokud Preciado přerušil slibně se rozvíjející akci faulem, mohl obdržet i druhou žlutou kartu. 

„Nejednalo se o bezohledný přestupek, z tohoto důvodu rozhodčí správně neudělil žlutou kartu. V případě nenařízení pokutového kopu rozhodčím by se o zjevnou chybu nejednalo, VAR by neměl intervenovat,” uvedla KR.

Vedení arbitrů ještě ze svého pohledu popsalo i vypjatou potyčku kapitánů mezi Janem Bořilem a Ladislavem Krejčím. „Rozhodčí správně vyloučil hráče za hrubé nesportovní chování,” rozhodla Komise.

„V přerušené hře došlo k hromadné konfrontaci hráčů obou družstev. Nejagresivnějším v této konfrontaci byl hráč domácího družstva č. 18 (Bořil), kdy nejprve chytil zezadu za ramena hráče hostujícího družstva č. 28 (Wiesnera) a poté ho odstrčil. Následně konfrontace pokračovala mezi hráči H37 (Krejčím) a D18 (Bořilem), kteří se vzájemně fyzicky napadli tím, že sebou násilně cloumali a strkali do oblasti hrudníku a krku. Poté D18 (Bořil) strčil předloktím do oblasti krku hráče H22 (Haraslína), čímž způsobil jeho pád,” prohlásila Komise.

SESTŘIH: Slavia - Sparta 1:1. Derby plné emocí! Dvě penalty, vyloučení kapitáni
Video se připravuje ...

AC Sparta Praha Vše o klubu ZDE SK Slavia Praha Vše o klubu ZDE

Vstoupit do diskuse
142

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905

Fotbal dnes * Liga mistrů * Evropská liga * Konferenční liga

Články odjinud


Články odjinud