26. září 2023 • 05:00

Kdo může za nechutné derby: stupidní fanoušci, lavičky i faktor Tvrdík

Vstoupit do diskuse
147
 • Video se připravuje ...

  Derby mělo nadchnout, rozjet nadšené debaty o velkém souboji největších. Chyba. V neděli večer se v Edenu sice odehrála bitva plná emocí (často nezvládnutých), ale také potyček, urážek z tribun, světlic mezi diváky, výpadů laviček. Jen samotný fotbal scházel. Čtyři střely na bránu, žádné šance, góly jedině z penalt… Kdo je viníkem, že se střet Slavie se Spartou (1:1) takhle zvrhl?

 • Stupidní fanoušci i faktor Tvrdík

  Házet dělbuchy do sektoru obyčejných fanoušků je neskutečně stupidní přístup. Sparťanští ultras to však zřejmě považují za extrémně povedenou švandu… A je jim jedno, zda na zasažených místech sedí malé děti nebo třeba vyděšená rodina záložníka Lukáše Haraslína. „Takové chování jednotlivců v našem sektoru je neakceptovatelné. Kotel dostal zpětnou vazbu od našich zkušených hráčů ihned po skončení utkání. S fanoušky se o tom za klub budeme samozřejmě bavit. V tomto případě jednoznačně očekáváme trest od disciplinární komise,“ vyjádřil se pro deník Sport Ondřej Kasík, ředitel komunikace Sparty.

  Nenávist se však začala šířit už pět dní před derby, kdy redakce Sportu přinesla informaci o krádeži klubových vlajek letenských kotelníků sešívanými ultras po zápase v Liberci. V plánu mělo být symboly Sparty při derby zapálit, k čemuž nakonec nedošlo. Silné napětí mezi oběma ještě víc rozdmýchal slávistický boss Jaroslav Tvrdík „nešikovným“ tweetem o tom, že Eden bude hořet. Takhle se, pane předsedo, kultivuje české fotbalové prostředí? Asi těžko…

  A ještě k onomu šlechtění. Za zmínku stojí fakt, že sparťany dle několika zdrojů redakce na magnetické tabuli v šatně vítal nápis „Sparta kurva je“...

  Slavia - Sparta: Fans Sparty odpalují dělobuchy, zápas přerušen!
  Video se připravuje ...

 • Souboj laviček, Řehák uklidňoval. Aha…

  Čtvrtý rozhodčí Ondřej Pechanec si užil. Létal mezi Brianem Priskem a Jindřichem Trpišovským, koučové často vyráželi mimo technickou zónu. To však nebylo zdaleka nejhorší.

  Šílená antipatie postupně rostla. Slávistický realizační tým je ostatně až proslulý – negativně, což potvrdil na konci asistent Pavel Řehák, který se vydal po potyčce mezi Ladislavem Krejčím a Janem Bořilem na hřiště. To byla ostuda, na druhou stranu neměl reagovat ani sparťanský vedoucí mužstva Miroslav Baranek. Oba dostali po právu červenou kartu, Řehák se navíc ještě ohnal po Pechancovi. Trest je nutný.

  Bohužel, nedobře zareagoval i muž, který měl akci odsoudit. Jindřich Trpišovský pronesl, že Řehák šel situaci uklidnit. To je nesmysl, asistent je známý rabiát, až chorobný antisparťan. Také realizační týmy měly zkrátka vliv na nepěkné derby.

  Slavia - Sparta: Bořil se pral s Krejčím, oba vyloučeni. Rvačka mezi střídačkami! ČK pro Řeháka i Baranka
  Video se připravuje ...

 • Hráči nehráli. Respekt chyběl

  Jan Kuchta hned na startu vletí jako utržený vagon do Jana Bořila. Pak ještě hecuje tribuny. Václav Sejk po vyrovnání gestikuluje směrem ke slávistickým fandům. Angelo Preciado málem přelomí nohu Lukáši Provodovi. Mojmír Chytil naprosto bez respektu vlétne do Petera Vindahla. Jan Bořil se porve s Ladislavem Krejčím, ještě zahodí Lukáše Haraslína. Tomáš Wiesner klekne na Chytila.

  „Mezi kluky na hřišti i na tribunách mi chybělo víc respektu,“ připustil hokejový brankář Karlových Varů Dominik Frodl v podcastu Sportu Liga naruby.

  Bitka na konci, po níž byli zaslouženě vyloučeni Bořil s Krejčím, byla vyvrcholením celého „spektáklu“. Derby pokazili samotní hráči. Přitom na jaře – například při finále poháru – se ukázalo, že jsou schopni přes neuvěřitelné napětí vzájemného zápasu dodat i fotbalový um. Tentokrát ne. Čtyři střely na bránu (dvě z penalt), čas, kdy se nehrálo, vylétl na ostudných 68 minut. Tato dvě čísla asi stačí…

  Eden v emotivních plamenech! Vyhrocené momenty remízové bitvy Slavie se Spartou
  Video se připravuje ...

 • Úzkostlivý (i chybující) Szikszay

  Aby to nevyznělo vůči rozhodčímu příliš krutě, nebyl hlavním viníkem otřesných událostí a pochybné sportovní kvality utkání. Nicméně k událostem svým dílem nepochybně přispěl. A to především proto, že si neuměl na hřišti zjednat respekt. Co se povedlo v předchozích třech jarních derby Daliborovi Černému, kolega Ladislav Szikszay nezvládl.

  Kdyby už ve 2. minutě, kdy Kuchta ramenem trefil Bořila do hlavy, udělil sparťanskému útočníkovi žluté napomenutí, vymezil by jasné mantinely. Jenže to neudělal, a okamžitě se rozjely první vzrušené diskuse. V anglické Premier League platí od aktuální sezony pravidlo, že za přehnaně emotivní debaty s hlavním rozhodčím se udělují žlutě karty. Přísnou linii sudí v prvních kolech opravdu dodržovali, automaticky tím výrazně snížili počet slovních přestřelek.

  Szikszay však v derby návalům zlosti od obou týmů nebyl schopný čelit. Opět zde platí, že čím dřív v zápase zakročíš, tím pro tebe lépe. On ale nezakročil vůbec…

  Derby řídil Ladislav SzikszayFoto Pavel Mazáč (Sport)

   

Vstoupit do diskuse
147

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905

Fotbal dnes * Liga mistrů * Evropská liga * Konferenční liga

Články odjinud


Články odjinud