SESTŘIH: Teplice - Baník 0:1. Rozhodl žolík Almási, v akci byl i VAR

Autor: iSport.cz
7
Co musí Češi změnit, aby za týden uspěli a kdo si řekl o místo do Prahy?
Varaďa by nedopustil chyby, které stály Pardubice titul. Kabina má příliš velkou moc

Baník vyhrál ve 12. kole FORTUNA:LIGY na hřišti Teplic 1:0 a prodloužil sérii bez porážky už na sedm utkání. Jediný gól dal čtvrt hodiny před koncem střídající Ladislav Almási, Ostravané poskočili na páté místo tabulky. Teplice hrály celý druhý poločas v deseti, těsně před pauzou byl po intervenci VAR vyloučen Nemanja Mičevič. Za stavu 0:1 pak nařídil sudí Pechanec penaltu pro domácí za ruku Ladislava Almásiho, po přivolání k videu a zhlédnutí záběru ji ale odvolal. Pusťte si v článku klíčové momenty zápasu.

Baník porazil Teplice potřetí za sebou a navázal na výhru 3:0 z předchozího venkovního ligového zápasu v Olomouci. Slezané drží v nejvyšší soutěži sérii sedmi utkání bez prohry. Severočeši naopak v lize čtyřikrát za sebou nezvítězili, doma čekají na tříbodový zisk už pět duelů.

Na teplických Stínadlech padly v úvodních pěti zápasech sezony jen čtyři góly a ani dnes neviděli diváci žádné ofenzivní představení. Domácí v první půli zahrozili pouze v 18. minutě, kdy Havelka z nadějné pozice vysoko přestřelil.

Na druhé straně ve 35. minutě těsně minul Buchta a o chvíli později v ještě větší šanci po Kubalově zpětné přihrávce nastřelil Ewerton břevno. Brazilský ofenzivní hráč hostující v Baníku ze Slavie nepotěšil trenéra Pražanů Trpišovského, jenž zavítal na utkání spolu se svými asistenty.

Nejdůležitější moment úvodního dějství nastal až v samém závěru, kdy Mičevič skluzem zastavil unikajícího Tanka. Sudí Pechanec nejprve neposoudil zákrok srbského stopera jako faul, po zásahu videorozhodčího a zhlédnutí opakovaných záběrů ale svůj výrok přehodnotil a poslal Teplice do deseti. Severočeši dohrávali v oslabení čtvrté z posledních pěti soutěžních utkání.

Baník začal druhý poločas náporem, do vedení ale mohli jít domácí. V 53. minutě se Vachoušek uvolnil přes Pojezného a běžel sám na gólmana Letáčka, jeho technický obstřel ale minul horní roh brány. Vzápětí vyzkoušel Grigara prudkou přízemní střelou Ewerton, teplický brankář se k míči složil včas. V 57. minutě to byla první střela v zápase směřující mezi tři tyče. Statistiku nevylepšily ani další nadějné pokusy aktivního Tanka a Ewertona.

Ostravský tlak se stupňoval a hosté se dočkali čtvrt hodiny před koncem. Kubala našel přihrávkou do vápna Almásiho, který nepříliš povedenou střelou po zemi dostal míč do sítě. Čtyřiadvacetiletý slovenský útočník skóroval v nejvyšší soutěži poprvé od 21. května, kdy přispěl k domácí výhře 2:1 právě nad Teplicemi.

„Skláři“ byli záhy blízko vyrovnání, Letáček ale po Chaloupkově hlavičce k tyči vytáhl skvělý zákrok. V 84. minutě zahrál Almási ve vlastním pokutovém území rukou a Pechanec nařídil penaltu. I při druhém klíčovém okamžiku utkání ale dal na doporučení videorozhodčího a po zhlédnutí opakovaných záběrů svůj verdikt změnil.

Vzájemný souboj obou soupeřů tak pošesté za sebou neskončil remízou. Baník navázal v Teplicích na únorovou výhru 5:0.

Domácí:

Hosté: 76. Almási

Domácí: Grigar – Knapík, Chaloupek, Mičević – Radosta (78. J. Hora II), Jukl (88. Křišťan), Havelka (78. Bílek), Beránek – Trubač (C) (88. Bednár), Vachoušek (63. Cykalo), Hronek.

Hosté: Letáček – J. Juroška, Lischka (C), Pojezný, Kpozo – Buchta (71. Šín), Boula (90+2. Kaloč), Rigo, Ewerton (87. Madleňák) – Kubala, Tanko (71. Almási).

Domácí: Mucha, Krsmanović, Bílek, Cykalo, Křišťan, Hora, Bednár

Hosté: Markovič, Šín, Frydrych, Klíma, Kaloč, Blažek, Madleňák, Fadairo, Ndefe, Almási

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.