SESTŘIH: Dynamo - Sparta 0:1. Letenští uspěli na jihu, rozhodl Birmančevič

Autor: iSport.cz
140
Dodnes slýchám, že jsem zlomil Labantovi nohu, říká Gabriel. Chovanec ho podržel
Krejčího čas je tady. Zafeiris coby zklamání sezony, potřebuje Zima ochranu?

Fotbalisté pražské Sparty po reprezentační pauze zvítězili ve 26. kole první ligy v Českých Budějovic 1:0. Jediný gól utkání dal v 17. minutě Veljko Birmančevič, při jehož střele chyboval domácí brankář Martin Janáček. Obhájce titulu z Letné porazil v nejvyšší soutěži Dynamo počtvrté za sebou a nadále vede tabulku o bod před Slavií. Jihočeši potřetí z minulých čtyř kol prohráli a zůstali poslední s jednobodovou ztrátou na Karvinou.

Sparťané v souboji týmů z opačných pólů tabulky nijak výrazněji nedominovali, v první půli ale byli aktivnější a hned z první šance otevřeli skóre. V 17. minutě si po Mejdrově vyhrané hlavičce navedl míč Birmančevič a z rohu vápna vyslal nepříliš razantní a umístěnou střelu. Balon mířil po zemi přímo na brankáře Janáčka, jemuž proklouzl přes ruce a nečekaně doskákal do sítě. Srbský křídelník se prosadil ve třetím soutěžním duelu za Pražany po sobě a skóroval už podeváté v ligové sezoně.

Jihočeši během celé první půle Spartu prakticky neohrozili a nedostali se do zakončení. V závěru úvodního dějství měli solidní příležitost hosté, když se po hlavičce Zeleného protlačil ke střele Kuchta, ale z úhlu mířil jen do boční sítě.

Po změně stran byli domácí výrazně aktivnější a dokonce více drželi míč. Sparta se až nečekaně zatáhla a chvílemi se strachovala o výsledek. Dynamo si však až na několik rohových kopů a závarů nevytvořilo žádnou vyloženou šanci a ve druhé půli dokonce ani jednou nevystřelilo na branku.

Naopak Sparta mohla své vedení z protiútoků navýšit. V 71. minutě ale Birmančevič trochu prováhal zakončení a Janáček mu dobře zmenšil úhel. V 89. minutě po brejku a přečíslení pálil ve skluzu nad břevno Kuchta.

Letenští už tři body udrželi a v nejvyšší soutěži s Českými Budějovicemi posedmé za sebou neinkasovali. Pražané v lize podruhé po sobě zvítězili a bodovali podvanácté z posledních 13 kol. Dynamo na jaře doma po třech zápasech poprvé prohrálo.

Domácí:

Hosté: 17. Birmančević

Domácí: Janáček – Sladký, Králik, Poulolo, Madleňák (90. Tranziska) – Suchan, Čermák (90+1. L. Havel), P. Hellebrand – Skalák (66. Šigut), Ondrášek (C), Alli.

Hosté: Vindahl – Sørensen, Panák, Krejčí ml. (C) – Mejdr, Laçi (80. Solbakken), Kairinen, Zelený (63. Ryneš) – Birmančević (74. Tuci), Kuchta, Haraslín (63. Olatunji).

Domácí: Šípoš, Havel, Lazić, Zíka, Brandner, Šigut, Sliacky, Tranziska, Hubínek, Čoudek, Novák

Hosté: Surovčík, Vorel, Solbakken, Olatunji, Tuci, Sadílek, Pešek, Vydra, Ševčík, Ryneš, Vitík

Hosté: Zelený

Machálek – Caletka, Antoníček

Fotbalový stadion Střelecký ostrov, České Budějovice

Klíčové momenty:

České Budějovice - Sparta: Kuchta mohl pojistit vítězství, ale netrefil odkrytou bránu
Video patří k placenému obsahu iSportu
Odemknout video

České Budějovice - Sparta: Birmančevič neproměnil stoprocentní šanci

České Budějovice - Sparta: Obří závar před Vindahlem, ale Ondrášek nedorazil do sítě

České Budějovice - Sparta: Šílená Janáčkova hrubka, Birmančevič snadno skóruje, 0:1

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.