14. dubna 2024 • 17:00

SESTŘIH: Baník - Karviná 2:2. Slezské derby bez vítěze. Ewertonova paráda

6
Krejčího čas je tady. Zafeiris coby zklamání sezony, potřebuje Zima ochranu?
Kapitán Vrána o pátých mistrovských oslavách v Třinci v řadě: To se nikdy neomrzí

Fotbalisté Baníku Ostrava remizovali ve 28. kole FORTUNA:LIGY s Karvinou 2:2. K vítězství nepomohla domácím ani exkluzivní trefa Brazilce Ewertona, který v první půli chytrým kopem překonal Dominika Holce střelou z vlastní půlky. Šikovný křídelník se trefil i ve druhé půli, tentokrát z pokutového kopu. Na obě jeho branky však dokázali hosté odpovědět, a tak odvážejí z Vítkovic bod.

Baník nenavázal na minulé tři ligové výhry, přesto zvýšil svůj náskok na čtvrtém místě tabulky na čtyři body. Nováček Karviná zůstala poslední o bod před Českými Budějovicemi.

Ostrava dostala svou třetí nejvyšší domácí návštěvu sezony do varu hned zkraje utkání. Už ve čtvrté minutě Tanko hlavičkoval zblízka do karvinské branky, ale v době Klímovy přihrávky stál v postavení mimo hru a radost ochozů byla zbytečná.

Baník měl od pohledu více ze hry, ale současně v mezihře i dost kazil a dobře bránící Karviná ho držela daleko od brankáře Holce. Hosté mohli soupeře ještě více nahlodat ve 14. minutě - Čavoš po rohovém kopu zatřásl břevnem a proti dorážce Akinyemiho předvedl výborný postřeh gólman Letáček.

Domácí při nedostatku útočné kreativity aplikovali ještě další recept - střelu z dálky. Ewerton v 19. minutě zaregistroval za vápnem postaveného Holce a ještě z vlastní poloviny hřiště pak předvedl chytrý a pohotový lob, který doplachtil za záda překvapeného gólmana.

Sebevědomí i převaha Ostravy pak šly nahoru, další velké příležitosti ale nepřicházely a Karviná, která se držela v kontaktu, znovu začala cítit šanci na bodový zisk.

Po dvojím poločasovém střídání hosté druhý poločas začali s větší aktivitou. A jejich snahu korunoval v 63. minutě zaslouženým vyrovnáním Regáli, který se protáhl do pokutového území a dokázal obstřelit i Letáčka. V české lize vstřelil první gól.

Jenže slovenský útočník Karviné se záhy stal i negativním hrdinou svého celku. V 73. minutě přišlápl ve vlastním vápně Kubalu a Ewerton z pokutového kopu znovu obnovil vedení Ostravy. V sezoně nejvyšší soutěže si polepšil už na 11 tref.

Ostrava ale neměla svůj den a ani druhým gólem soupeře nezlomila. Karviná nepřestávala být nebezpečná a v 80. minutě Ražnatovič výstavní ranou z šestnáctky podruhé vyrovnal. Také černohorský hráč se stejně jako Regáli dočkal v devátém startu v české lize premiérového zásahu.

Ostrava doma v lize s Karvinou ve čtyřech z posledních pěti utkání nezvítězila. Před vlastními diváky nevyhrála osm z minulých devíti duelů v nejvyšší soutěži a v sezoně tam získala jen 19 z celkových 44 bodů.

Karviná vyhrála jediné z posledních 15 kol. Venku v lize sedmkrát za sebou nezvítězila, vyhrála tam jediný z posledních 19 duelů a získala tam pouze sedm z celkových 21 bodů v ročníku.

Domácí: 19. Ewerton, 74. Ewerton

Hosté: 63. Regáli, 80. Ražnatović

Domácí: Letáček – Blažek, Frydrych, Lischka (C) – Rusnák, Rigo (66. Šín), Boula, Buchta (59. Kpozo) – Ji. Klíma (79. Adediran), Ewerton, Tanko (59. Kubala).

Hosté: Holec – Traore, Svozil (C), Bergqvist – Raspopović (78. Kačor), Boháč, Čavoš (78. Budínský), Moses (78. Ayaosi) – Ražnatović, Iván (46. Regáli) – Akinyemi (46. Ezeh).

Domácí: Markovič, Pojezný, Adediran, Šín, Šehić, Šudák, Grygar, Kpozo, Juroška, Kubala, Ndefe

Hosté: Ayaosi, Bielan, Kačor, Žák, Regáli, Bederka, Budínský, Čurma, Ezeh, Mikuš, Ciupa

Baník - Karviná: Ewerton penaltou nepohrdnul a trefil se podruhé, 2:1

Baník - Karviná: Penaltový faul na Kubalu a „hlavičkovaná“ mezi Blažkem a Regálim

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.