Vezmete motor z BMW. Převodovku z Mercedesu. Nápravu z Audi. Nutně to ovšem ještě neznamená, že z těchto komponentů složíte špičkové auto. Sparta by mohla vyprávět. Na začátku jara jí zoufale trápí nefunkčnost ve středu pole spojená s ofenzivní činností. Navzdory tomu, že má na všech postech na české poměry vysoce nadstandardní hráče. Proč souhvězdí Guélor Kanga, Nicolae Stanciu a Tal Ben Chaim nezáří? A měli by Letenští zařadit druhou nejdražší posilu v historii na lavičku? Podívejte se na analýzu deníku Sport.

V zimě se na Spartě rozhodli pro určitou strategii, které podřídili úplně vše. Trenér Andrea Stramaccioni společně se svými kolegy si vyhodnotil, že cesta ke zlepšení vede přes dominantní střed pole. I proto Letenští v zimě nakoupili exkluzivní posily Nicolae Stanciua (96 milionů korun) a Guélora Kangu (25 milionů). K tomu připočtěme letní příchod Tala Ben Chaima a vychází nám trio v hodnotě téměř 200 milionů.
Problémem Pražanů ovšem je, že tahle souhra v úvodu jara vůbec nefunguje. Proti Liberci to i přes výhru byla velká bída, výraznější zlepšení nenastalo ani v sobotu na Slovácku. Tam už Sparta musela zaplatit dvěma body. „Očekávám od našich ofenzivních hráčů víc,“ uznal Stramaccioni.
Kanga: zbraň na řetězu
Jedním z hlavních důvodů, proč Sparta ve středu pole nedominuje tak, jak si před začátkem druhé poloviny jara v klubu představovali, je činnost Kangy. Gabonského polaře rozhodně nelze označit za propadák, v obou duelech bývalá opora Crvene Zvezdy Bělehrad předvedla skvělé záblesky. Proti Liberci navíc Kanga vstřelil gól.
Otázkou je, zda Stramaccioni naplno využívá jeho potenciál. Kanga by měl v rozestavení Pražanů plnit roli osmičky, tedy středního záložníka. V obou dosavadních zápasech se ale pohyboval velice nízko. Pro balony si chodil hluboko do defenzivy, téměř až mezi stopery. Tím do určité míry suploval činnost Ria Mavuby či Jiřího Kulhánka.