Jak by mohly trénovat ligové týmy? Skupinky po osmi a sprcha až doma

Pravidlo č. 1: Žádný kontakt
Hráči se ani nepřiblížili, běhal mezi nimi hlavně míč
Hráči se ani nepřiblížili, běhal mezi nimi hlavně míč
Jedno hřiště na trénink Schalke nestačilo
Trenérský štáb měl situaci pod kontrolou z výšky
O intenzitu až tak nešlo, hlavně aby hráči drželi bezpečný odstup
Jedno hřiště bylo trénujícím hráčům málo
22
Fotogalerie
iSport.cz
Ročník 2019/20
Začít diskusi (0)

Na konci dubna by se v ideálním případě mohly znovu rozjet tréninky v klubech fotbalové FORTUNA:LIGY. Vše samozřejmě záleží na vývoji pandemie nového koronaviru a uvolnění karanténních opatření ze strany státu. Ligová fotbalová asociace už ale s Ministerstvem zdravotnictví vyjednává o konkrétní podobě a podmínkách společné přípravy. Tréninkové dávky po skupinách, přísná hygienická opatření na stadionech. To vše je ve hře při návratu k fotbalu.

LFA jako základ pro diskuzi s Ministerstvem zdravotnictví připravila materiál shrnující možnosti, podmínky i požadavky pro společnou přípravu týmů. Je evidentní, že v první fázi by určitě nešlo o tréninky se vším, na co byli fotbalisté před pandemií koronaviru zvyklí. Vše by šlo krok po kroku s velkým důrazem na zdraví hráčů a všech kolem.

„Rád bych poděkoval profesorovi Chlíbkovi z Klinické skupiny COVID-19 a následně i samotnému Ministerstvu zdravotnictví za vstřícnou spolupráci. Profesionální fotbalisté jsou pro kluby hlavní aktivum. Proto je důležité a podstatné, aby si udržovali svou výkonnost, což v předchozích týdnech nebylo příliš možné,“ prohlásil šéf LFA Dušan Svoboda s tím, že považuje za důležité, aby profesionální fotbalisté mohli plnohodnotně trénovat a neztráceli výkonnost i cenu na přestupovém trhu.

Video placeholder
LFA chce dohrát kompletní ligu do konce června, klubům nabídla podporu

A jak návrh, který projednala Klinická skupina COVID-19 a s kladným stanoviskem ho předložila ke schválení ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi, vypadá?

Trénink na venkovním hřišti by sice neměl být nutně limitován počtem zúčastněných, LFA by však i tak klubům doporučila rozdělit mužstvo zpočátku na skupiny, které se na hřišti budou střídat. Ideálně v počtu 6-8 lidí.

Ti by navíc museli dodržovat při jednotlivých cvičení dvoumetrový rozestup. Tedy zpočátku by to znamenalo vyřadit z tréninku soubojové prvky a vůbec jakýkoliv přímý fyzický kontakt. V doporučení stojí i to, aby fotbalisté zatím minimálně či raději vůbec nevyužívali zázemí stadionů.

To v praxi znamená – přijet na trénink již ve sportovním a po něm se osprchovat opět až doma. Během tréninků by také průběžně probíhala dezinfekce míčů a dalších tréninkových pomůcek.

Za podobných opatření začali s tréninkem před několika dny už například i v bundeslize. Zda bude to samé možné i v Česku se ukáže v nejbližších dnech. Pokud ministr návrh schválí, LFA obratem přesné podmínky pro trénink rozešle všem profesionálním klubům.

Kupte si dnešní vydání deníku Sport na iKiosek.cz ZDE >>>deník Sportdeník Sport • Sport

Začít diskuzi

Nejvyšší česká fotbalová soutěž mění v sezoně 2024/2025 oficiální název na Chance Ligu. Titul obhajuje Sparta Praha.

iSport FantasySestřihy zápasůVIDEO momenty

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905

Fotbal dnes * Liga mistrů * Evropská liga * Konferenční liga

Doporučujeme

Články z jiných titulů