Sparta pyká za rasismus. První zápas ve skupině EL bude bez diváků

David Moberg Karlsson (vpravo) zařídil jedinou trefu Sparty v dvojutkání 3. předkola Ligy mistrů proti Monaku
Gólová radost hráčů Monaka po brance proti Spartě
Gólová radost hráčů Monaka po brance proti Spartě
Gólová radost hráčů Monaka po brance proti Spartě
Tomáš Wiesner ze Sparty se snaží zastavit Aureliena Tchouameniho z Monaka
Aleksandr Golovin z Monaka v souboji se sparťanem Jakubem Peškem
Sparťan David Pavelka faulovaný Aurelienem Tchouamenim z Monaka
8
Fotogalerie
iSport.cz
Ročník 2021/22
Vstoupit do diskuse (18)

Fotbalisté Sparty odehrají úvodní domácí duel v základní skupině Evropské ligy bez diváků. Disciplinární komise Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) potrestala letenský klub za rasistické projevy části fanoušků v utkání 3. předkola Ligy mistrů s Monakem. Pražané na svém webu uvedli, že si vyžádali odůvodnění rozhodnutí, proti trestu se ale odvolávat nebudou.

Hráči Monaka i trenér Niko Kovač si stěžovali u rozhodčího Michaela Olivera na chování diváků vůči záložníkovi tmavé pleti Aurélienu Tchouaménimu po jeho úvodním gólu z 37. minuty. Hlasatel domácí příznivce upozornil, že v případě opakování rasistických urážek hrozí ukončení zápasu. Po zhruba tříminutové pauze se pokračovalo ve hře, ale po závěrečném hvizdu se opět z "kotle" ozvaly skřeky.

Sparťanští fotbalisté se rozloučili pouze s fanoušky na hlavní tribuně, ke "kotli" na děkovačku se nevydali. K němu zamířil pouze kapitán Bořek Dočkal, který se snažil na diváky apelovat. Radikálním příznivcům během poločasové přestávky domlouval i bývalý sparťanský kapitán David Lafata. Letenští doma podlehli Monaku 0:2 a v odvetě 1:3. Jména soupeřů v Evropské lize určí Pražanům los v pátek 27. srpna.

Sparta identifikovala fanoušky, kteří se rasismem provinili, a zakázala jim vstup na všechna utkání. Klub zároveň podal trestní oznámení.

Problémy s rasistickými projevy se na Letné objevily už v úvodním ligovém kole, kdy byly namířeny k olomouckému defenzivnímu univerzálovi Florentu Poulolovi. Rodák z Martiniku chtěl odejít ze hřiště, ale po podpoře od spoluhráčů nakonec zápas dohrál. Sparta od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace obdržela pokutu 100.000 korun a má podmínečně uzavřenou část domácího stadionu.

Letenští v minulosti na chování svých příznivců už několikrát doplatili. Při domácím duelu Evropské ligy s Interem Milán v sezoně 2016/17 byla klubu kvůli rasistickým projevům uzavřena část stadionu na zápas s Beer Ševou. Kvůli výtržnostem v odvetném utkání v Miláně zase Pražané nemohli mít fanoušky v úvodním únorovém zápase druhého kola vyřazovací části v Rostově.

V létě 2018 se sparťanští fanoušci dopustili nepřístojností v obou zápasech 2. předkola Evropské ligy se srbským klubem Spartak Subotica. O rok později museli odehrát domácí duel 3. předkola Evropské ligy s Trabzonsporem bez diváků. Disciplinární komise UEFA navíc Spartě uložila dvě pokuty 50 tisíc eur (dohromady přes 2,5 milionu korun).

Problémy s chováním svých příznivců měla i Slavia. V ročníku 2018/19 dostala za výtržnosti fanoušků v duelu Evropské ligy v Kodani pokutu 20.000 eur (přes 500.000 korun). Slávističtí příznivci navíc nesměli na další venkovní zápas Evropské ligy v Bordeaux.

V té samé sezoně měli Vršovičtí v domácím čtvrtfinálovém utkání s Chelsea uzavřenou část tribuny Sever kvůli výtržnostem v únorovém duelu s Genkem, v němž fanoušci házeli předměty na hřiště.

Video placeholder
Sparta - Monaco: Sparta prohrává, po rohu se až příliš snadno trefil Tchouameni - 0:1! • iSport TV

Vstoupit do diskuze (18)

Nejvyšší česká liga bude i v sezóně 2025/26 nést název Chance liga. Titul obhajuje Slavia Praha. Sparta, Viktoria Plzeň a Baník Ostrava budou chtít rovněž promluvit do boje o titul.

iSport FantasySestřihy zápasůVIDEO momenty

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905

Fotbal dnes * Liga mistrů * Evropská liga * Konferenční liga

Doporučujeme

Články z jiných titulů