Expert o hřištích i řešení za miliony: Potřebujeme hybrid, v Evropě běžné

Bojují s mrazivými teplotami, sněhem a vlhkostí. Přesto české kluby usilují o to, aby trávník vydržel na startu jarní části Chance Ligy v ideálním stavu. Kromě topných zařízení využívají i přisvětlovací lampy. „Ale jsou stále velmi nákladné,“ poznamenal Michal Koťan, předseda Komise pro stadiony a hrací plochy Fotbalové asociace České republiky.
Jezdí po Evropě a poznává nové technologie. Třeba jako na podzim při návštěvě stadionu Benfiky Lisabon. „Položili na hřiště předpěstovaný umělý koberec v kombinaci umělých vláken a přírodního trávníku. To ještě prošili dalšími umělými vlákny. To je úplný extrém. Ale pořád platí, že nám v Česku neustále chybějí moderní technologie,“ řekl Michal Koťan, jeden z nejpovolanějších expertů na fotbalové trávníky.
Proč jsou moderní technologie tak důležité?
„Abychom mohli hrát v extrémních podmínkách české zimy, jen topení nestačí. Tím se sice vyrovná teplota substrátu a zajistí kvalitní odvod vody, ale musíme hlavně vytvořit trávě podmínky pro růst, aby po zátěži regenerovala. Proto je potřeba dostatek přisvětlovacích lamp, které jsou nákladné na pořízení i provoz.“
V Česku stále nejde o standardní vybavení?
„Průkopníkem lamp byla pražská Slavia, která je v nedávné době dokoupila tak, že momentálně může nasvítit celou polovinu hřiště.“
V Evropě je situace odlišná?
„Přisvětlovací lampy jsou naprosto běžné ve všech prvních ligách od Španělska až po Německo.“