Olomoucká výjimka: Sigma sází na "béčko", juniorku mít nemusí | iSport.cz
Richard Šíma
13. dubna 2015 • 20:50

Olomoucká výjimka: Sigma sází na "béčko", juniorku mít nemusí

Fotbalisté Sigmy Olomouc vyhráli nad Sokolovem vysoko 7:0 a vedou FNL, na prvním místě je i klubová rezerva v MSFL.
TOP VIDEA
LIGOVÝ INSIDER: Škoda měl být v základu, návrat Dočkala odnese Sáček LIGOVÝ INSIDER: Škoda měl být v základu, návrat Dočkala odnese Sáček
Kometa Brno - Mountfield HK: Smoleňák prostřelil Čiliaka a vyslechl si nadávky, 0:2 Kometa Brno - Mountfield HK: Smoleňák prostřelil Čiliaka a vyslechl si nadávky, 0:2
VŠECHNA VIDEA ZDE

Mít „béčko“, to je pro celky z dvou profesionálních soutěží v Česku takřka rarita. Z prvoligových klubů si po založení Juniorské ligy B-tým ponechalo jen Slovácko. V minulé sezoně to byla i Sigma Olomouc, která si rezervu v MSFL podržela i po sestupu prvního celku do druhé ligy. A do budoucna to nebude jinak, i kdyby se letos na Hané na konci sezony slavil dvojí postup. Oba výběry Sigmy totiž své soutěže ovládají a mají na prvním místě tabulky náskok.Pro účastníky první ligy je podle stávajících regulí povinné mít tým v Juniorské lize. Až na zmíněné Slovácko pak kluby z tuzemské elitní soutěže zrušily B-týmy, jejichž pozici suplují právě juniorky. Olomouc však šla svou cestou. Rezervu si v třetí lize ponechala a naopak po sestupu áčka zrušila juniorku, pro druholigové celky nepovinnou.

„Myslíme si, že pro naše dospívající hráče je velice užitečné, že mohou být konfrontováni s dospělým fotbalem, nyní tedy na úrovni MSFL,“ pravil Ladislav Minář, sportovní ředitel olomouckého klubu.

Augustin Chromý, dlouholetý olomoucký mládežnický trenér, vysvětluje podrobněji proč. „Návyky hráčů v juniorské lize a v dospělé MSFL jsou v mnohém diametrálně odlišné. Hra tělem, změna rytmu hry, chování při standardních situacích a další herní atributy, v tom všem se dospělý a juniorský fotbal velice liší. Proto se nechceme v žádném případě vzdát možnosti tuto šanci našim mladým hráčům nabízet,“ řekl Chromý.

Pokud se Olomouc znovu vrátí do elitní soutěže, bude muset juniorku znovu postavit. Jenže i v téhle situaci mají na Hané jasno: béčko se určitě rušit nebude, a jak vysoko bude hrát, to záleží jen a jen na výsledcích týmu. „Jsou to velmi předběžné úvahy, ale jestli do Synot ligy postoupíme, což je naše naprostá priorita, uděláme to tak,“ potvrdil Minář.

„Pokud jde o příští působení našeho béčka, bude hrát soutěž, která vyplyne z jeho umístění v této sezoně,“ dodal.

Olomoucký B-tým má nyní v čele MSFL pětibodový náskok před druhým Zábřehem. Je tedy možné, že soutěž vyhraje a půjde výš. Tam by mu postupem do Synot ligy přepustilo místo áčko. Druhá liga je přitom na rozdíl od třetí dotována z prostředků fotbalové asociace, takže o žádných enormně zvýšených nákladech na provoz nemůže být řeč.

Olomoucké béčko již v minulosti ve druhé lize působilo. „Přišlo nám to tehdy vhod, dorůstal silný ročník kvalitních hráčů, jako byli bratři Hubníkové, bratři Schulmeistrové, mladý Janotka, Škerle a další kluci, kterým druhá liga v jejich vývoji velmi pomohla. Takže zkušenost s béčkem ve druhé lize máme velmi dobrou a rozhodně bychom se něčemu takovému nebránili, pokud se situace takto naskytne,“ uvedl Chromý.

Olomouc B má v MSFL odehráno osmnáct zápasů, do konce sezony tedy zbývá odehrát ještě dvanáct duelů.

Jak je to s rezervami týmů z 1. a 2. ligy

současnost
ČFL - žádná rezerva
MSFL - Olomouc B, Slovácko B, Zlín B, Opava B

sezona 2009/2010
ČFL - Mladá Boleslav B, Plzeň B, Č. Budějovice B, Liberec B, Slavia B, Jablonec B, Žižkov B
MSFL - Ostrava B, Olomouc B, Jihlava B, Brno B
Pozn.: Sparta B hrála druhou ligu

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

MS v biatlonu 2019 (Östersund): Program * Závody * Info a vstupenky

Články odjinud


Články odjinud