Jakub Konečný
14. dubna 2016 • 04:50

City či Ajax, na Spartě bude rekordní počet skautů. Nejvíc frčí Krejčí

TOP VIDEA
Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu! Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu!
Hašek: Ikaunieks? V tuhle chvíli nevěřím, že do Bohemky přijde Hašek: Ikaunieks? V tuhle chvíli nevěřím, že do Bohemky přijde
VŠECHNA VIDEA ZDE

Většinu hráčů Sparty dnes čeká životní zápas – a pokud v něm uspějí, některé i šance na zahraniční angažmá. Na odvetu čtvrtfinále Evropské ligy s Villarrealem se totiž akreditovaly desítky vyslanců klubů Premier League a bundesligy, kteří se chtějí na vlastní oči přesvědčit o kvalitách hráčů v rudých dresech. Důležitý krok k vysněnému přestupu může učinit například reprezentant Ladislav Krejčí.Odvetný zápas čtvrtfinále Evropské ligy představuje pro fotbalové skauty stejnou vábničku, jakou je například pouliční lampa pro noční hmyz. „Takový zájem ze strany anglických a německých klubů o lístky jsem tady ještě nezažil,“ přiznává jeden z dlouholetých pracovníků Sparty, který si nepřeje být jmenován.

Na souboj Sparty s Villarrealem vyslaly svého zástupce například Manchester City, West Ham United, Sunderland, Southampton či Bournemouth, německou bundesligu budou reprezentovat Dortmund, Mönchengladbach, Wolfsburg, Leverkusen, Schalke, Stuttgart nebo Augsburg.

„Na každém zápase Sparty nebo Slavie tady je pravidelně deset až dvacet skautů. Ale když se Sparta dostane v pohárové soutěži tak daleko, vzbudí to zájem dalších klubů, které si v konfrontaci s vyspělým soupeřem chtějí o jejích hráčích udělat obrázek,“ vysvětluje Jiří Müller, majitel agentury ESAM, proč bude dnes na čestné tribuně Generali Areny těsno.

Akreditovaní hosté ze zahraničních klubů se dají rozdělit do několika kategorií. O první už mluvil Müller, do druhé spadají zájemci, kteří mají spadeno na konkrétní hráče Sparty či Villarrealu, a třetí představuje například Dortmund, který si systematicky mapuje případné další soupeře v Evropské lize.

720p 480p 360p 240p
Trenér Sparty Ščasný: Dorostenci v základu na Villarreal nebudou

Pokud jde o předpokládanou sestavu Sparty, hned šest jejích členů zastupuje agentura Sport Invest. „Největší pozornost na jaře poutá Láďa Krejčí. Ten je z našich hráčů v hledáčku zahraničních klubů nejvíc,“ přiznává její výkonný ředitel Jindřich Šťastný. A dodává, že v případě nejmenovaného klienta Sport Investu jde už do tuhého.

„Na jednoho hráče Sparty se přijede podívat člověk, který má v klubu rozhodovací pravomoce,“ říká Šťastný, ale dál zůstává diskrétní. „Dotyčný pán nechtěl, aby o něm věděla Sparta, takže řešil svůj vstup na utkání přes nás. A o jeho přítomnosti neřekneme ani hráči. Kdyby šlo o zápas s Příbramí, zřejmě bychom mu řekli, že je třeba jezdit, ale čtvrtfinále Evropské ligy pro něj bude určitě dostatečná motivace,“ dodává šéf největší tuzemské agentury s úsměvem.

Výkon daného fotbalisty proti Villarrealu přitom bude pro případné jednání o přestupu zásadní, pozorovatelé neuvedeného klubu ho totiž viděli naživo už v šesti zápasech.

„Může to rozhodnout, nebo minimálně sehrát velkou roli,“ přitakává Šťastný. „V podobné situaci jsme byli už na podzim, ale tam to bohužel skončilo negativním výsledkem.“

Dnes zkrátka nebude v sázce jen osud klubu, ale i jednotlivých fotbalistů.

Kluby, které se akreditovaly na Sparta–Villarreal

Manchester City
Borussia Dortmund
West Ham United
Wolfsburg
Leverkusen
Mönchengladbach
Schalke
Ajax
Southampton
Augsburg
Sunderland
Bournemouth
Stuttgart

720p 480p 360p 240p
Sparťan Lafata před Villarrealem: Nevím, jestli umíme hrát na 1:0

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze