Pavel Hartman
21. září 2023 • 13:05

Kuchta má pravdu. Sparta může mířit i výš, nesmí ale ustoupit z cesty

Vstoupit do diskuse
2
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
SESTŘIH: Sparta - Jablonec 3:0. Pohodlná výhra, Preciado se rozjel
SESTŘIH: Slovácko - Bohemians 5:2. Čtyřgólový Havlík zničil Klokany
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nejprve na Letné smutný večer po penaltovém zmaru v předkole Ligy mistrů, pak euforie nad otočkou s Dinamem Záhřeb. Jak bude sparťanský pohárový příběh pokračovat? Záleží, jak si v klubu vyhodnotí realitu. Jisté je jedno – konec po podzimu v Evropské lize, který začíná dnes večer na Letné proti Arisu Limassol, by byl neúspěch. Zvláště když mistři ze srovnatelných lig hrají Ligu mistrů, což letos dokumentují švýcarský Young Boys Bern a dánská Kodaň.Startovní pozice

Byl to na Letné nádherný večer. Po prohře 1:3 s Dinamem v Záhřebu málokdo čekal, že by sparťané chorvatského mistra v odvetě poslali do Konferenční ligy. Jenže Letenští se velmi dobrým týmovým výkonem postarali o skvostný obrat. Dali tím razítko na nezpochybnitelný progres, který pod Brianem Priskem a jeho spolupracovníky udělali. Ale na Ligu mistrů je to pořád málo. Proč? Na Letné se nenaučili střízlivě analyzovat skutečnost.

Nejčerstvější příklad? Kapitán Ladislav Krejčí po odvetě s Dinamem hlásil: „Jsem rád, že jsme potvrdili i těm, kteří nás kritizují, že na Evropu máme. Teď na chvíli zalezou do díry a budou čekat na náš další neúspěch.“

Kdyby se tým, trenéři a management chytili jeho slov, prokázali by, že se nejsou schopni poučit z vlastních chyb. Před prázdninami příznivci rudých barev mohutně oslavovali mistrovský titul po devíti letech. Ovšem vedení nemělo zapomenout, že hra týmu nebyla v lize nejlepší. V metrice očekávaných bodů, která počítá, kolik bodů měl tým získat na základě kvality vytvořených šancí, měli slávisté o bod navrch. Letenští vyhráli ze čtyř derby jediné, když se k vítězství probránili v extrémně hluboko vykopaných zákopech. Na trůn jim pomohl rekordní počet penalt.

V prvním utkání s Kodaní si ověřili, že někteří hráči mají stále resty při bránění, ale ve druhém zápase se dotyční objevili na hřišti znova. Sparta dvakrát přišla o náskok po gólech, kterým se dalo při dobré organizaci defenzivy zabránit.

Navíc proti Spartě nestáli golemové. Kodaň v minulém ročníku LM ve skupině zametala (3 remízy, skóre 1:12). Dinamo Záhřeb? Taky v uplynulé sezoně Champions League poslední místo ve skupině (1 výhra, 1 remíza, skóre 4:11). A je holým faktem, že chorvatský mistr narazil na české šampiony v turbulentním období, kdy se měnil trenér a tři významní hráči byli prodáni.

Na Letné by se tedy měli odpíchnout od poselství Jana Kuchty, které vyslal do světa v rozhovoru pro Sport Magazín +PLUS těsně před ligovým výstřelem: „Pro mě je Liga mistrů cíl i sen zároveň, to říkám zcela otevřeně. Konferenční liga je pro mě málo.“ A rozšířit to i na Evropskou ligu. Skupina s Betisem Sevilla, Glasgow Rangers a Arisem Limassol by neměla být konečnou stanicí.

Program skupiny C

Datum  Utkání  Čas výkopu
21.9. Sparta - Limassol, Rangers - Betis  21:00
5.10. Betis - Sparta, Limassol - Rangers 18:45
26.10. Sparta - Rangers, Limassol - Betis 18:45
9.11. Rangers - Sparta, Betis - Limassol 18:45 a 21:00
30.11. Sparta - Betis, Rangers - Limassol 18:45
14.12 Limassol - Sparta, Betis - Rangers 21:00

Největší zbraně

Standardní situace. V téhle disciplíně Sparta náleží k evropskému nadprůměru. V minulém ligovém ročníku si ze standardek nikdo jiný nevytvořil tolik brankových příležitostí jako Priskeho svěřenci a 19 z nich proměnili v gól, což se také nikomu z ligového pelotonu nepodařilo. Z rohů rudí bijci dopravili míč do sítě 15x. K plusům v téhle kolonce musíme započítat i penalty, kterých Sparta kopala v uplynulé FORTUNA:LIZE 11 (Slavia 7). V utkání s Kodaní se paradoxně z téhle výhody stála v penaltovém rozstřelu nevýhoda. Ale v odvetě se Záhřebem vstřelil Sörensen po rohu druhý gól a z rychlého autového vhazování vzešla i postupová trefa Olatunjiho.

Hbitý přechod. Zisk míče a šup s ním rychle nahoru – to byl sparťanský trumf mistrovské sezony. Útočná trojka Haraslín, Kuchta, Čvančara přímočarost přetavila ve 33 branek. Postarala se tak o téměř polovinu gólů ve zlatém ligovém ročníku. Že už je Čvančara v Německu a Kuchta zlobí, by nemělo kolmost otupit. Jde o herní princip, ne o jednotlivce.

Svaly. Mejdr, Olatunji, Sörensen, Krejčí nejsou rozhodně papírci, kteří by se nechali hladce sfouknout. Kondiční kouč Christian Clarup tvrdí, že fittnes data mají všichni sparťané mnohem lepší než před rokem. Olatunji použil výstavně urostlé tělo při rozhodujícím momentu ve finiši zápasu se Záhřebem. Ve skupině se tohle bude moc hodit.

Nejzranitelnější oblast

Pomalé návraty a velká ega. Kdekdo se nad tím pořád ušklíbá, ale pokud jeden hráč poctivě a včas nezařadí zpátečku, karambol je na cestě. Ani v Evropské lize tomu nebude jinak. Sebemenší nepřepnutí se bude trestat. Také platí, že bez týmového ducha vstupenku do jara v Evropě nikdo nedostane. A to je na Letné tenký led. Ještě uprostřed července Jan Kuchta hlásil, že v týmu vládne po krátkém letním oddechu parádní atmosféra, „Těšili jsme se na sebe, vyprávěli jsme si prožitky z dovolené,“ vykládal pro Sport Magazín +PLUS. Zanedlouho se však mračil, když putoval na lavičku. Podobně jako Tomáš Čvančara, jehož ego musel umravnit trenér Priske na jaře po vystřídání v Pardubicích. Přitom sportovní ředitel Tomáš Rosický zdůrazňuje, že klíčovým kritériem výběru hráčů je charakter. Přesněji řečeno týmový charakter.

AC Sparta Praha Vše o klubu ZDE

Vstoupit do diskuse
2

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Konferenční liga * Los EURO 2024

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud