Ibrox před Spartou: britská škola, zpustlé okolí i nachystané choreo

Video placeholder
Nevraživá atmosféra na Rangers? Extra motivace, říká Priske. Dva dny volna jako balzám
Okolí stadionu Rangers je impozantní
Okolí stadionu Rangers je impozantní
Tribuna na Ibrox Stadium
Okolí Ibrox Stadium
Okolí Ibrox Stadium
5
Fotogalerie
Evropská liga
Vstoupit do diskuse (1)

Jsem kluk z Govanu, zaryje se do uší charismatický skotský přízvuk Sira Alexe Fergusona. Těmito slovy začíná trailer k působivému autobiografickému dokumentu největší trenérské legendy. Ferguson odmalička fandil Rangers a pocházel z drsného dělnického prostředí, které přímo obklopuje impozantní a ikonický Ibrox. Nedávno ostatně místní umělci věnovali Fergusonovi murál na zdi jednoho z okolních domů.

Ke stadionu nejúspěšnějšího skotského klubu je to jen deset minut pěšky od řekly Clyde a honosných hotelů a konferenčních hal či sídla skotské BBC. Když člověk míjí desítky běžců, jezdců na kole a usměvavých a umělecky naladěných mladých žen s nasbíranými listy v příruční tašce, složitě se mu chápe, proč zrovna tohle město má historii tuhých náboženských sporů mezi protestanty a katolíky. Mimochodem Glasgow doslova znamená “milé zelené město” - a navzdory dělnické historii je tu celá řada parků.

Pak se ale zahne do čtvrtí Govan, kde sídlí Ibrox. A hned člověku docvakne, jak tohle prostředí vytesalo neúprosný charakter trenérské ikony Aberdeenu a Manchesteru United. Govan si dodnes zachoval přísný dělnický ráz. Nehostinný není, alespoň ne v ranním slunci, ostatně britský svit z nějakého důvodu dělá každou budovu tu nejfotogeničtější. Na to, že jsou čtyři stupně, je v Glasgow vážně příjemně, navíc nefouká. 

Přesto je cítit, že se tu lidé na živobytí pořádně nadřou. Člověk míjí jednu autoopravnu za druhou, sklady cementu a dodávek, které jsou obehnány zdi s ostnatými dráty. Mimochodem každá brána je vymalována sytě modře v barvách Rangers.

Nedaleko stadionu se už začínají objevovat staré dobré klubové výčepny a foodtrucky s burgery či fish and chips. Tohle není žádná hipsteřina, je vidět, že tady se už za ta desetiletí něco nasmažilo. Zatím je pochopitelně zavřeno a na ulici je jen pár lidí, ale hned se začínám těšit, jak se to tu večer bude hemžit fans Rangers svlečenými do půli těla a vzduchem poletí vůně smažených pochoutek a pint místního piva.

Přímé okolí stadionu ale z této strany tvoří i zchátralé obytné bloky. Všudypřítomné sázkové kanceláře a zastavárny napovídají, že tady zrovna gentrifikace úplně neprobíhá. U britských stadionů staré školy to ostatně není žádná výjimka. Spoustu kritiky si třeba vysloužil i Liverpool za to, že kvůli plánované rekonstrukci a rozšíření Anfieldu skoupil spoustu domů v okolí stadionu a nechal je vybydlené a zpustlé. Starousedlíky si tím pořádně naštval.

Samotný Ibrox je impozantní. Ale je na něm znát i zub času. Když novináři přijeli v předzápasový den na tiskovou konferenci, praštil je do nosu pach toalet. Spousta trubek rezne a jsou oprýskané, sedačky už by taky bylo postupem času třeba vyměnit. Ale co na tom, když brána s nápisem RANGERS FOOTBALL CLUB a luxfery v rohu stadionu zkrátka uchvátí. Dokonce i dopoledne jde projít přímo na stadion, kde trávníkáři upravují střih pažitu a na tribuně za bránou jsou nachystány vlaječky pro večerní choreo.

Atmosféra na Spartu je připravena. Tedy doslova Ready, jak stojí i ve znaku klubu.

Vstoupit do diskuze (1)

Doporučujeme

Články z jiných titulů