Martin Pešout
2. prosince 2023 • 10:35

Česká liga na vzestupu. Kupují se dobří cizinci, říká Podaný. Co vadí?

Autor: Martin Pešout, TV iSport
Vstoupit do diskuse
6
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
SESTŘIH: Slovácko - Sparta 1:3. Favorit měl problémy, pak rozhodla křídla
SESTŘIH: Slavia - Pardubice 3:0. Chytilův koncert a nejrychlejší hattrick historie
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na tenhle listopad se bude dlouho vzpomínat. Právě během něj trojlístek českých pohárových zástupců skolil tři slovutné značky: AS Řím s Josém Mourinhem, Betis Sevilla pod vedením slavného Chilana Manuela Pellegriniho i pokaždé nepříjemné Dinamo Záhřeb. Plzeň ve své skupině Konferenční ligy dosud neztratila ani bod, Slavia míří v Evropské lize za postupem do jara z prvního místa a o postup dál ve druhé nejprestižnější klubové soutěži bojuje rovněž Sparta.Tohle je naprosto bezprecedentní: od teď, aby se kluby z TOP 5 evropských lig bály do Česka jezdit. Zásluhou skvělých výsledků z poslední doby kyne klubový koeficient. V probíhající sezoně jsou české týmy lepší než jejich konkurenti z Francie, Řecka či Nizozemska.

Lze proto tvrdit, že se úroveň tuzemské FORTUNA:LIGY výrazně zlepšila? Na to se snažil přijít v iSport studiu během šlágru Sparty s Betisem bývalý hráč Sparty, Jablonce, Dukly nebo Olomouce Jakub Podaný.

„Soutěž je kvalitnější. Naše týmy šly totiž jednoznačně cestou moderního fotbalu, skautingu a dostupných technologií. Zároveň doplnily své kádry tak, aby byly evropsky konkurenceschopné. Když se podíváme ve Spartě a ve Slavii na středové hráče, vidíme, že tam hrají cizinci. Ti jsou typologicky jiní a my zase nejsme schopni takové kluky generovat,“ popisuje.

A pokračuje: „Ve Slavii vyčnívá Zafeiris a Oscar, ve Spartě naopak na těchto postech Kairinen nebo třeba Laci. Přesně takové typy z „domácího“ odchovu my nemáme. Ale pro oba zmíněné celky je to dobře, vznikla jim potřebná chemie, obě „S“ jsou vyvážená. Funguje jim to nejen výsledkově, ale i herně, dobře se na ně kouká. Zároveň je patrné, proč takoví hráči jsou na hřišti a co bylo cílem. A například Birmančevič ukazuje, že nemáme dost vlastních fotbalistů, kteří by byli podobně silní v driblinku a v soubojích jeden na jednoho,“ všiml si Podaný.

Kdo z českých borců se těmto cizincům může vyrovnat? „Vasil Kušej, jenže i ten prošel jinou formou mládeže v německých Drážďanech. Pak je tu Matěj Jurásek. Jde o to, aby svoje schopnosti neztratil, ale naopak je ještě rozvinul. Tím bude zajímavý pro zahraničí,“ poukazuje Podaný, jenž hřímá i nad jedním zásadním problémem českého fotbalu.

„Nepodporujeme naše hráče, v čem jsou silní. Když si vezmu borce z mé generace, tak se dbalo na to, abychom byli komplexní, ale v ničem konkrétním jsme nevynikali. Na naši fyzickou ligu to stačilo – drilem se to naučí i skoro každý trouba. Hlavní byla fyzička, abys to oběhal. Když se ztratil balon, základem bylo dostat se pod něj, vytvořit blok a plnit jednoduché defenzivní pokyny. Možná i proto se u nás někteří cizinci neprosadili, přestože jinde hráli prim. Naše liga byla prostě jiná,“ vysvětluje Podaný.

Ten má pro mládežnické trenéry cennou radu. „Musíme podporovat to, v čem jsou hráči výjimeční. Být univerzálem je fajn, ale časem spadneš do průměru,“ burcuje.

Na závěr má ale pro českou ligu pochvalná slova. „Dokonce i celky ze spodku tabulky jako Pardubice nebo České Budějovice se snaží hrát zajímavý fotbal, navzdory tomu, že jim to zatím nepřináší bodové ovoce. Přesto v jejich hře vidím rukopis trenérů, baví mě to. Jen nemají rozpočet na to, aby přivedli třeba dva zkušenější hráče, kteří by jim pomohli v rychlejším progresu. Skvělým příkladem je ovšem Sigma pod vedením Václava Jílka. Když jsem pod ním působil, a to jsem si u něj moc nezahrál, jeho tréninky byly kvalitní. Věděl jsem, že mě posunou a že mají smysl. Měl to dobře promyšlené a v Olomouci se ukazuje, že dlouhodobá práce má výsledky,“ uzavřel majitel 184 prvoligových startů.

Sörensen má jiné návyky než čeští stopeři, říká Podaný. Za kolik může jít Krejčí ven?
Video se připravuje ...

Vstoupit do diskuse
6

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Konferenční liga * Los EURO 2024

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud