Anglický propadák! Chelsea prohrála s Juve, United v Turecku

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Osmi zápasy pokračovaly zápasy fotbalové Ligy mistrů. K nejzajímavějším duelům patřil zápas Čechovy Chelsea na hřišti Juventusu Turín. "Stará dáma" doma zvítězila jasně 3:0. Čecha v brance Chelsea překonal sedm minut před půlí tečovanou ranou Quagliarella. Po pauze skončila za zády českého reprezentanta nejprve tečovaná rána Vidala, v úplném závěru jej překonal i Giovinco. Manchester United prohrál na půdě Galatasaraye Istanbul 0:1.

Fotbalisté Chelsea s brankářem Petrem Čechem si výrazně zkomplikovali situaci v Lize mistrů, kde jim dokonce hrozí vyřazení. Obhájce trofeje v 5. kole základních skupin prohrál v Turíně s Juventusem 0:3 a postup již nemá pouze ve svých rukou.

Tečovaná rána Quagliarelly skončila za zády Petra Čecha a Juventus vyhrál v Lize mistrů nad Chelsea Tečovaná rána Quagliarelly skončila za zády Petra Čecha a Juventus vyhrál v Lize mistrů nad ChelseaFoto EPA

Účast v osmifinále si totiž zajistil Šachtar Doněck, který porazil v dalším duelu skupiny E Nordsjaelland na jeho hřišti 5:2. Vedle Doněcku se dnes kvalifikovala také Barcelona díky výhře 3:0 na hřišti Spartaku Moskva, Valencie a loňský finalista Bayern Mnichov po vzájemné remíze 1:1.

Již z minulého kola měly jistý postup Manchester United, jenž si mohl dovolit dnešní prohru 0:1 v Istanbulu s Galatasarayem, a Málaga s Portem.

Juventus měl od úvodních minut na svém stadionu převahu a Čech musel v prvním poločase likvidovat nepříjemné pokusy Lichtsteinera i Marchisia. Sedm minut před koncem poločasu už však reprezentační gólman inkasoval, když Quagliarella za jeho záda pohotově tečoval střelu Pirla.

Střelec Quagliarella slaví, jeho tečovaná rána skončila za zády Petra Čecha a Juventus vyhrál v Lize mistrů nad ChelseaFoto EPA

I po přestávce pokračoval nápor "staré dámy", který v 61. minutě vygradoval ve druhou branku Vidala. V první minutě nastaveného času domácí ještě pojistili výhru třetím zásahem střídajícího Giovinka.

Londýnský celek tak musí v posledním zápase skupiny na svém hřišti zdolat poslední Nordsjaelland a doufat, že vedoucí Šachtar doma porazí druhý Juventus. Jinak se stane prvním obhájcem trofeje, který vypadne už v základní skupině.

Pokud zápas Juventusu se Šachtarem skončí remízou, Chelsea nepostupuje, i když vyhraje nad Nordsjaellandem. Juventus i Chelsea by získaly po deseti bodech (Šachtar jedenáct) a tým Petra Čecha by poslalo ze hry to, že má s Juventusem horší vzájemnou bilanci (2:2 a 0:3).

Pokud by se Chelsea bodově dotáhla na Šachtar (oba shodně 10 bodů), vyřadí anglický celek nižší počet vstřelených branek ve vzájemných zápasech se Šachtarem na cizím hřišti (Šachtar - Chelsea 2:1, Chelsea - Šachtar 3:2).

Doněcký tým bez zraněného záložníka Tomáše Hübschmana sice v Kodani s Nordsjaellandem dvakrát prohrával, ale hattrick Luize Adriana a dvě branky jeho brazilského spoluhráče Williana ho posunuly do další fáze. Dánský nováček LM je poslední ve skupině s jediným bodem.

Barcelona napravila poslední porážku 1:2 ze stadionu Celtiku Glasgow a i díky dvěma brankám Lionela Messiho uspěla v Moskvě. Spartak, v jehož obraně nastoupil reprezentant Marek Suchý, v elitní soutěži počtvrté prohrál a je vyřazen.

Krajní obránce Barcelony Dani Alves (vlevo) slaví první branku v síti Spartaku Moskva v úterním zápase Ligy mistrů. Katalánci vyhráli jasně 3:0Foto EPA

Katalánci se v Lužnikách poprvé prosadili po čtvrthodině hry díky přesné dorážce Daniela Alvese. Ještě do poločasu přidal po chybách domácí obrany dvě branky Messi, který s pěti góly v LM dotáhl dosud nejlepšího střelce soutěže Cristiana Ronalda z Realu Madrid.

Hvězdný Argentinec zaznamenal svůj 80. letošní zásah a na absolutního rekordmana v počtu gólů nastřílených během kalendářního roku Němce Gerda Müllera ztrácí už jen pět branek.

Již vyřazené Lille s Davidem Rozehnalem v obraně vyhrálo na hřišti BATE Borisov 2:0 a na pátý pokus v LM bodovalo. Běloruský tým potřetí za sebou v soutěži prohrál a v soutěži končí.

Valencie měla po prohře Borisova jistotu postupu už před domácím zápasem s Bayernem, který nezačala dobře, protože ve 34. minutě dostal druhou žlutou kartu Barragan. Španělský celek se i v oslabení dostal do vedení po brance Feghouliho ze 77. minuty, ale hostům z Mnichova zajistil pět minut nato postupovou remízu Müller.

Skupina E:
Juventus Turín - Chelsea 3:0 (1:0)
Branky:
38. Quagliarella, 61. Vidal, 90.+1 Giovinco. Rozhodčí: Cakir (Tur.).

Nordsjaelland - Šachtar Doněck 2:5 (2:2)
Branky: 24. Nordstrand, 30. Lorentzen - 26., 53. a 81. Luiz Adriano, 44. a 50. Willian. Rozhodčí: Gautier (Fr.).

Branky:
14. Sidibé, 31. Bruno. Rozhodčí: Strahonja (Chorv.). ČK: 74. Sidibé (Lille).

Valencie - Bayern Mnichov 1:1 (0:0)
Branky: 77. Feghouli - 82. Müller. Rozhodčí: Webb (Angl.). ČK: 34. Barragan (Valencie).

1. Valencie 5 3 1 1 11:5 10
2. Bayern Mnichov 5 3 1 1 11:6 10
3. Borisov 5 2 0 3 8:11 6
4. Lille 5 1 0 4 4:12 3

Skupina G:
Spartak Moskva - FC Barcelona 0:3 (0:3)
Branky: 27. a 39. Messi, 16. Alves. Rozhodčí: Bebek (Chorv.).

Benfica Lisabon - Celtic Glasgow 2:1 (1:1)
Branky:
7. John, 71. Garay - 32. Samaras. Rozhodčí: Kassai (Maď.).

Branky:
7., 15. a 33. Rui Pedro - 17. Alan. Rozhodčí: Karasev (Rus.). ČK: 45.+1 Douglao (Braga).

Galatasaray Istanbul - Manchester United 1:0 (0:0)
Branka:
54. Burak Yilmaz. Rozhodčí: Velasco Carballo (Šp.).

1. Manchester United 5 4 0 1 9:5 12
2. CFR Kluž 5 2 1 2 8:7 7
3. Galatasaray Istanbul 5 2 1 2 5:5 7
4. Braga 5 1 0 4 6:11 3

Všechna utkání jsme sledovali ONLINE

0

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.