Lekce pro Bayern! City v Mnichově předvedlo skvělý obrat

0
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?

Fotbalisté Manchesteru City zvítězili 3:2 v závěrečném utkání ve skupině Ligy mistrů na hřišti Bayernu Mnichov, i když už ve 12. minutě prohrávali 0:2. Před přestávkou dokázali snížit a ve druhé půli však během tří minut dokázali skóre otočit. Šachtar Doněck prohrál hřišti Manchesteru United 0:1. O postup do osmifinále ho výhrou 1:0 v San Sebastianu připravil Leverkusen.

Bayern Mnichov přišel doma v souboji s Manchesterem City o dvoubrankové vedení i o rekordní desetizápasovou sérii výher v LM. V duelu o čelo "plzeňské" skupiny D se přitom dostal do vedení už v šesté minutě, kdy stoper Dante centrem z vlastní půlky vysunul bez problémů skórujícího Müllera. Za dalších šest minut zvýšil skóre po rohu Götze.

Výsledek z víkendové bundesligové demolice Werderu Brémy 7:0 se ale neopakoval. Hráči City totiž ještě do poločasu snížili zásluhou Silvy a po přestávce díky penaltě Kolarova a zásahu Milnera otočili na konečných 3:2. Ani to jim však nestačilo k posunu na první místo skupiny, které uhájil Bayern.

Již jistý postupující Real Madrid zvítězil na hřišti FC Kodaň 2:0 a se dvaceti góly v základní skupině vyrovnal střelecký rekord, který dosud držel Manchester United (ze sezony 1998/99) a Barcelona (2011/12).

V Kodani se trefil pohlednou ranou do šibenice Modrič a následně Ronaldo. Portugalský kanonýr měl na kopačce rekordní 21. zásah, ale pokutový kop v poslední minutě poslal jen do brankáře. Těšit ho nicméně může fakt, že jako první hráč dokázal ve skupině nastřílet devět gólů.

Šachtar Doněck s českým záložníkem Tomášem Hübschmanem na lavičce náhradníků na Old Trafford na své první vítězství v Anglii nedosáhl a po trefě Jonese ze 67. minuty prohrál s Manchesterem United 0:1. Aby uhájil druhé místo v tabulce, musel spoléhat na pomoc San Sebastianu v duelu s Leverkusenem, které se ale nedočkal.

Bayer se totiž v prvním zápase na španělské půdě od památného debaklu 1:7 s Barcelonou z loňského března dočkal první výhry mimo Německo v soutěži od roku 2002. Díky trefě Topraka, který dotlačil míč do branky ve 49. minutě, vyhrál 1:0 a zajistil si postupovou příčku.

Olympiakos Pireus neproměnil v duelu s Andelechtem dvě penalty, při nichž selhali Saviola a Slovák Weiss, přesto díky výhře 3:1 slaví poprvé od ročníku 2009/10 postup do jarní fáze. Dvěma góly se o něj postaral právě Argentinec Saviola, v nastavení ze třetí penalty konečně uspěl Domínguez. Nejhorší tým skupiny z Bruselu dohrával bez tří vyloučených hráčů.

Benfice nestačil na postup cenný domácí triumf 2:1 nad lídrem francouzské ligy Paris St. Germain, za Olympiakosem zůstala kvůli horší vzájemné bilanci a bude pokračovat v Evropské lize.

Skupina A

Manchester United - Šachtar Doněck 1:0 (67. Jones), San Sebastian - Leverkusen 0:1 (49. Toprak).

1. Manchester United 6 4 2 0 12:3 14
2. Leverkusen 6 3 1 2 9:10 10
3. Šachtar Doněck 6 2 2 2 7:6 8
4. San Sebastian 6 0 1 5 1:10 1

Skupina B

FC Kodaň - Real Madrid 0:2 (25. Modrič, 49. Ronaldo). Utkání Galatasaray Istanbul - Juventus Turín bylo ve 32. minutě za stavu 0:0 ukončeno kvůli sněhu na hrací ploše. Rozhodčí: Proenca (Portug.).

1. Real Madrid 6 5 1 0 20:5 16
2. Juventus Turín 5 1 3 1 9:8 6
3. Galatasaray Istanbul 5 1 1 3 7:14 4
4. FC Kodaň 6 1 1 4 4:13 4

Skupina C

Benfica Lisabon - Paris St. Germain 2:1 (45. Lima z pen., 59. Gaitán, - 37. Cavani), Olympiakos Pireus - Anderlecht Brusel 3:1 (34. a 58. Saviola, 90.+5 Domínguez z pen. - 39. Kljestan).

1. Paris St. Germain 6 4 1 1 16:5 13
2. Olympiakos Pireus 6 3 1 2 10:8 10
3. Benfica Lisabon 6 3 1 2 8:8 10
4. Anderlecht 6 0 1 5 4:17 1

Skupina D

Bayern Mnichov - Manchester City 2:3 (6. Müller, 12. Götze - 28. Silva, 59. Kolarov z pen., 62. Milner)

Hosté:

Domácí: Muslera – Chedjou, Kaya, Zan – Eboué (81. Bulut), Melo, Sneijder (90+2. Gülselam), Inan (C), Riera – Yilmaz, Drogba.

Hosté: Buffon – Barzagli, Bonucci (90. Giovinco), Chiellini – Lichtsteiner, Vidal, Pogba, Marchisio (87. Quagliarella), Asamoah – Llorente, Tévez.

Hosté:

Domácí: de Gea – Rafael, Ferdinand, Evans, Büttner (88. Valencia) – Young (63. van Persie), Jones, Kagawa, Giggs (63. Cleverley), Januzaj – Rooney (C).

Hosté: Pjatov – Srna (C), Kučer, Rakickij, Ševčuk – Costa, Fred (80. Fernando), Teixeira, Stěpaněnko, Taison (64. Bernard) – Adriano (88. Ferreyra).

Hosté: 28. Silva, 59. Kolarov, 63. Milner

Domácí: Neuer – Lahm (C), J. Boateng, Dante, Alaba – T. Müller, Götze (56. Martínez), Alcântara, Kroos, Ribéry – Mandžukić (68. Shaqiri).

Hosté: Hart – Richards (16. Zabaleta), Demichelis, Lescott, Kolarov (C) – Navas, García, Silva (74. Negredo), Fernandinho, Milner – Džeko (88. Rodwell).

Domácí: van Buyten, Martínez, Starke, Rafinha, Contento, Shaqiri, Pizarro

Hosté: Pantilimon, Kompany, Zabaleta, Boyata, Rodwell, Negredo, Agüero

Domácí: Dante

Hosté: Džeko, Milner, Fernandinho, Zabaleta