AZ Alkmaar: kdo je soupeř Plzně ve 2. předkole Ligy mistrů | iSport.cz
10. srpna 2020 • 13:55

Soupeř Plzně v boji o LM Alkmaar: křivda, mladý kapitán i spadlá střecha

Autor: vmn, ČTK
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Bohemians - Plzeň: Kobra pálí za Viktorii! Ondrášek se hlavičkou poprvé prosadil, 1:0
Bohemians - Plzeň: Kopic nachystal Beauguelovi gólovku, ten jí nepohrdl! 0:4
VŠECHNA VIDEA ZDE

Viktoria Plzeň měla při losu 2. předkola Ligy mistrů pech. Horší varianta než AZ Alkmaar venku nebyla, ale viktoriáni na konci srpna poletí právě do Nizozemska. Tamní vicemistři navíc pořád cítí křivdu, po ukončení Eredivisie dokonce žádali UEFA, aby je v Champions League zařadili přímo do hlavní soutěže.Ajax 56 bodů, Alkmaar 56 bodů. V nizozemské lize se na začátku března schylovalo k napínavému závěru, když byla soutěž kvůli koronaviru ukončena. Díky lepšímu skóre evropskou pozici pro první místo zabral tým z Amsterodamu, byť oba zápasy s Alkmaarem prohrál.

„Rozdíl ve skóre není objektivní kritérium. Jsme přesvědčeni o tom, že vzájemný výsledek je vhodnějším obrazem rozložení sil,“ psalo v květnu vedení Alkmaaru na UEFA ve snaze zvrátit rozhodnutí nizozemského svazu. Neúspěšně, takže se AZ musejí do hlavní fáze probíjet. A jako první budou chtít vyřadit Plzeň.

I když se to může zdát, písmena A a Z nezastupují v názvu klubu sponzora, ale odkazují k historii. V roce 1967 se totiž spojily týmy Alkmaar a Zaanstreek do týmu AZ 67. Pod tímto jménem se dnešní Alkmaar dočkal v roce 1981 prvního titulu.

Ten druhý a zatím poslední přišel v roce 2009, i tak ale po slabším období na přelomu tisíciletí patří Alkmaar mezi nizozemskou elitu, za posledních 6 let neskončil v Eredivisie hůř než šestý.

Oba týmy se mohly utkat už vloni. Alkmaar měl být soupeřem Plzně v závěrečném čtvrtém předkole Evropské ligy, Viktoria však vypadla v třetím předkole s Antverpami. O rok dříve byl Alkmaar vylosován jako možný soupeř Olomouce ve třetím předkole Evropské ligy, AZ však v druhém předkole nepřešel přes Kajrat Almaty.  

Nepříjemné starosti musí řešit vedení fotbalového klubu z Alkmaaru. Během fujavice se zřídila část střechy a tribuny.
Nepříjemné starosti musí řešit vedení fotbalového klubu z Alkmaaru. Během fujavice se zřídila část střechy a tribuny.

Od roku 2018 působil v Alkmaaru útočník Ondřej Mihálik, letos na něj Plzeň po ročním hostování uplatnila opci. Klub sází hlavně na mladé hráče, kapitánem je teprve 22letý defenzivní záložník Teun Koopmeiners, nejdražšími hráči na trhu jsou křídelník Calvin Stengs a útočník Myron Boadu, tomu je navíc teprve 19 let.

Jestli vedení Alkmaaru něco v posledních letech dělá starosti, je to stadion. Aréna pro 17 tisíc diváků se měla dočkat rozšíření na 30 tisíc, na které nedošlo z finančních důvodů. Skoro na den přesně před rokem se navíc na stadionu zřítila část střechy. Havárie se obešla bez zranění, ale do konce roku 2019 se muselo hrát v 80 kilometrů vzdáleném Haagu. Aktuálně se na AFAS stadionu chystá dostavba.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud