Nová Liga mistrů: víc zápasů a peněz, na míru pro TOP soutěže | iSport.cz
Jakub Konečný
8. dubna 2021 • 10:30

Nová LM: víc zápasů a peněz, na míru pro TOP soutěže, dopad i na Česko

Vstoupit do diskuse
11
TOP VIDEA
PRVNÍ DOJEM: Další smršť, co semlela Slavii. Na hřišti klobouk dolů, mimo něj antireklama
Slavia v Evropské lize končí. Proti Arsenalu rozhodla šestiminutová smršť
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ligu mistrů čekají za tři roky zásadní změny. Zvýší se počet jejích účastníků, zápasů a pravděpodobně i příjmy. Kluby z Česka a srovnatelných zemí na ně však dosáhnou jen stěží. Elitní evropská soutěž totiž bude jako šitá na míru pěti největším evropským ligám, které v ní budou teoreticky moci mít až šest (!) účastníků.Tlaku velkých evropských klubů na vytvoření vlastní Super League je UEFA schopna čelit jen do určité míry, a tak Ligu mistrů čeká s největší pravděpodobností zásadní reforma. V novém formátu by Champions League měla fungovat od sezony 2024/25, jeho schválení se očekává tento měsíc.

Současné smlouvy o vysílacích a reklamních právech na Ligu mistrů platí ještě tři ročníky, pak přijde čas zásadních změn. Největší a nejbohatší klubová soutěž na světě přejde na takzvaný Swiss Model, v němž místo 32 týmů v osmi skupinách bude už pouze jedna skupina o 36 účastnících.

Každý tým v základní části odehraje deset zápasů, pět doma a pět venku, los proběhne na základě nasazení podle klubového koeficientu.

Prvních osm týmů automaticky postupuje dál, celky na 9. až 24. příčce si to na dva zápasy rozdají o dalších osm míst ve vyřazovací části.

Benefit této změny je jasný – víc účastníků s garantovaným vyšším počtem utkání, více prodanými lístky, větším zásahem pro klubové sponzory a větší šancí na postup do jara. V současném formátu polovina z týmů v Champions League skončí už po základní skupině, tedy po šesti kolech. Tohle riziko se rapidně sníží.

„Je to ideální Liga mistrů, která poskytne zúčastněným týmům velké příležitosti,“ míní Andrea Agnelli, šéf Juventusu a jeden z hlavních iniciátorů reformy.

Posílí francouzská liga

Kromě větší náročnosti na termínovou listinu vyvolá nový formát Ligy mistrů patrně také velké emoce kvůli způsobu, jakým budou rozdělena čtyři místa navíc.

Jedno připadne Francii, která dosud do Ligy mistrů vysílá tři týmy. Nyní bude Ligue 1 na stejné úrovni s Anglií, Španělskem, Německem a Itálií, které mají všechny po čtyřech místech.

Další vstupenku mezi elitu pak získá klub, který si vedl v nedávné době v Lize mistrů skvěle, ale stejně by musel do kvalifikace. To je případ třeba Ajaxu Amsterdam, semifinalisty z roku 2019.

Nejspornější budou poslední dvě volná místa. Ta budou rezervována pro dva týmy s nejlepším klubovým koeficientem, které se do Ligy mistrů nedostaly z domácí soutěže. Nicméně v ní musejí skončit na pohárových příčkách, tedy nejhůře sedmí. To by platilo před dvěma roky pro Manchester United nebo loni pro Tottenham.

Některá z pěti největších evropských lig tak bude teoreticky moci mít v Champions League až šest účastníků. Zato český mistr si bude muset toto právo vybojovat v předkolech třeba i proti čtyřem soupeřům.

NOVÁ LIGA MISTRŮ PŘEHLEDNĚ

- od sezony 2024/25

- 36 účastníků místo současných 32

- 1 skupina místo současných 8

- každý tým minimálně 10 zápasů

Vstoupit do diskuse
11
Čtvrtfinále
Články odjinud


Články odjinud