Wilfried a české občanství? Nejspíš utopie | iSport.cz
10. srpna 2010 • 04:00

Wilfried a české občanství? Nejspíš utopie

Autor: sh
Vstoupit do diskuse
14
Bony Wilfried v české reprezentaci? Nejspíš utopie
TOP VIDEA
INSIDER: Sparta měla koupit Jemelku, Horváth by byl jako Panenka
RUDEJ FANDA: Sparta dopředu? Jak Hřebíkův kosočtverec! Z Beauguela je Tecl kola
VŠECHNA VIDEA ZDE

Může sparťanský útočník Bony Wilfried získat v dohledné době občanství a nastoupit případně za českou reprezentaci? Zatím podobné úmysly v případě jeho předchůdců (Ašanin, Džeko, Tavares) narazily na přísnou legislativu, takže od nich bylo upuštěno.Podmínek je pět, z nichž jedna je zásadní bez jakékoli výjimky: pět let čistý trestní rejstřík. Tu sparťanský kanonýr splňuje.

Rovněž prokázání znalosti českého jazyka před příslušným úřadem by pro afrického polyglota neměl být problém, stejně jako respektování předpisů ohledně sociálního a zdravotního pojištění a dalších pravidel.U podmínky, kdy by musel prokázat, že pozbyl dosavadního občanství, což by mu jako vlastenci z Pobřeží slonoviny s rodinnými vazbami na rodnou zemi mohlo vadit, by se našlo řešení: udělení občanství by bylo významným přínosem z hlediska vědeckého, společenského, kulturního či sportovního. Tak přesně zní odůvodněné obejití tohoto ustanovení.

Radost z gólu v podání střelce Bonyho Wilfrieda (vlevo) a Nicolase HohenederaRadost z gólu v podání střelce Bonyho Wilfrieda (vlevo) a Nicolase HohenederaFoto Barbora Reichová (Sport)


Nejsložitější zůstává povinnost mít na území České republiky po dobu nejméně pěti let povolen trvalý pobyt a převážně se zde zdržovat. Wilfried je v Praze zatím tři roky, má dlouhodobý pobyt, k žádosti o trvalý mu zbývají dva roky. A teprve pak naskočí dalších pět let, pakliže ovšem v republice zůstane.

V tomto případě je to už hodně komplikované. Nový ministr vnitra Radek John se sice už nechal slyšet, že by se v případech, kdy cizinec či jeho zaměstnavatel prokáže nezastupitelnou důležitost, mohla délka řízení zkrátit.

A kdyby se Wilfried oženil s českou dívkou, mohl by trvalý pobyt získat okamžitě a lhůta na občanství by se krátila o polovinu. Na dva a půl roku.

Stručně shrnuto – vystavení českého pasu by byla pořádná šichta a na dlouhé lokte.

Vstoupit do diskuse
14

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Články odjinud