om
Ročník 11/12
Vstoupit do diskuse (5)

Odhalit za fotbalovými výtržníky z davu konkrétní lidi a dokázat jim jejich činy se poslední dobou daří díky policii a kamerovým systémům poměrně často. „Když ale vidím verdikty soudců, mám pocit, že si dělají srandu. Tresty jsou legrační, to mě zvedá ze židle!“ rozčiluje se Ivo Lubas, šéf profesionálních soutěží fotbalové asociace.


Příkladem budiž řádění fanoušků na Slavii loni v květnu při poháru s Olomoucí: Padlo 38 podmíněných trestů a jen tři zákazy vstupu na stadion. Přitom obžaloba požadovala zákaz vstupu pro všechny. Soudce to odmítl, a jelikož verdikt padl ve zkráceném řízení, nemusel ho zdůvodňovat.

„Čeká se snad na první mrtvé? Dokud ta individua neskončí aspoň na pár měsíců za katrem, budou dál chodit a dělat výtržnosti v přesvědčení o vlastní beztrestnosti,“ apeluje Lubas.

„České zákony umožňují dostatečně trestat. Je na rozhodnutí soudců, do jaké míry je budou využívat,“ říká k tomu Martin Synecký, bezpečnostní manažer fotbalové asociace.

Zákaz vstupu na stadion lze udělit od roku 2010, a to až na 10 let. Z prozatím 55 udělených trestů je však drtivá většina jen na rok. A je to (s přihlédnutím k počtu obyvatel) jedenáctkrát méně potrestaných nežli v Anglii.

Vstoupit do diskuze (5)

Doporučujeme

Články z jiných titulů