30. prosince 2013 • 18:59

Vrba: Komňackému přeju, ať Baník v lize zachrání. Jsem mu vděčný

Autor:
Pavel Vrba na spolupráci s Komňackým vzpomíná jen v dobrém.
TOP VIDEA
To nejlepší ze vzpomínek na Nagano: Tanec v letadle a euforie byla víc než alkohol To nejlepší ze vzpomínek na Nagano: Tanec v letadle a euforie byla víc než alkohol
SESTŘIH LA LIGY: Real Betis - Real Madrid 3:5. Favorit ovládl přestřelku, dvakrát se trefil Asensio SESTŘIH LA LIGY: Real Betis - Real Madrid 3:5. Favorit ovládl přestřelku, dvakrát se trefil Asensio
VŠECHNA VIDEA ZDE

ROZHOVOR | Před deseti lety spolu tvořili trenérský tandem, který dotáhl Baník k mistrovskému titulu. Teď se Pavel Vrba chystá převzít reprezentaci, zatímco jeho tehdejší šéf František Komňacký, jenž u národního týmu také působil, se vrací na místo činu. Do Ostravy. Vrba věří, že zkušený trenér přivede Baník k záchraně.Co říkáte tomu, že se František Komňacký vrací do Baníku v situaci, která je pro klub velmi složitá?
"Jednoduché to mít nebude, to je jasné. Ale je to tak zkušený trenér, že jeho příchod Baníku určitě pomůže. Má výhodu v tom, že v Baníku devět let nebyl, takže je jakoby nestranný a tím pádem neovlivněný. Přichází mezi nové hráče a bude to dělat jen podle svých pocitů a podle toho, jak to on bude vidět. To je velká výhoda. Moc mu přeju, ať mu to vyjde."

V sezoně 2003/04, pro Baník tak slavné, jste mu dělal asistenta. Jak na něj coby svého šéfa vzpomínáte?
"Moc rád, protože se ke mně vždycky choval fér a já se na něj mohl vždycky s čímkoliv obrátit. Byla to vůbec úžasná doba, zachvátilo to celou Ostravu. Už v pondělí jste si musel jít pro lístek na sobotní utkání, abyste měl jistotu, že se na vás dostane. Pamatuju si, když to začínalo, já jel v pondělí na trénink a viděl jsem tu obrovskou frontu. Říkal jsem si, co se děje, to se ti lidé zbláznili? A najednou jsem zjistil, že se prodávají lístky na sobotní zápas.  Neskutečné."

Jaké šance má podle vás Baník s Komňackým na lavičce v jarním boji o záchranu?
"Stejné jako těch šest týmů, které tam s ním v tom boji o záchranu jsou. V tom je samozřejmě určitá výhoda, že se Baník nemusí spoléhat na bodové ztráty jednoho či dvou týmů, ale že těch kanidátů je víc a ztráta kteréhokoliv z nich je plusem pro Baník. Bude to hodně složité, ale musíme věřit v dobrý konec."

Z vašich slov je cítit, že vás k Baníku stále pojí silná citová vazba. Je to tak?
"Mám k němu stále nadstandardní vztah. Je to jednou klub, který mě vychoval jako hráče, i jako trenéra. To už tak zůstane, přestože se pak naše cesty rozdělily. Neměl jsem tehdy v Baníku takové postavení, musel jsem odejít a nikoho to tehdy v klubu nebolelo. Dnes se zdá, že je to možná dobře, že se tak stalo. Musel jsem tvrdě bojovat a díky tomu jsem se možná dostal tam, kde dnes jsem."

Jak často si vzpomenete na větu tehdejšího manažera Baníku Jakuba Kahouna, který vám před vaším odchodem z Ostravy řekl, že nikdy ligu trénovat nebudete, protože jste stejně jen trenér mládeže?
(usmívá se) "Občas si na ni vzpomenu. Ale dnes už jen s úsměvem. Tehdy mě překvapilo, že člověk, který nikdy fotbal nedělal, to dokázal takhle zhodnotit. Ale já to tehdy bral jako jeho názor. Který se nepotvrdil."

A dostáváme se opět k Františku Komňackému...
"Přesně tak. Protože on mi tehdy hodně pomohl. Měl tehdy asi jiný názor než ten funkcionář, kterého jste jmenoval a pomohl mi k mému prvnímu trenérskému angažmá v Púchově. Moc mi tím pomohl a jsem mu za to pořád vděčný."

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze