31. května 2016 • 18:00

Představení Albánie na EURO, skupina A: Přeběhlíci i Balaj

Autor:
TOP VIDEA
Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu! Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu!
Extraliga naruby: Růžička mezi trny, tango na Spartě, Vondrku řešili v zámoří Extraliga naruby: Růžička mezi trny, tango na Spartě, Vondrku řešili v zámoří
VŠECHNA VIDEA ZDE

Projděte si sestavu Albánie, která bude hrát EURO 2016 ve Francii ve skupině A, kde narazí na Francii, Švýcarsko a Rumunsko. Profil týmu připravil v rámci spolupráce s iSport.cz redaktor Ermal Kuka z Panorama Sport.

Projděte si sestavu Islandu, která bude hrát EURO 2016 ve Francii ve skupině F, kde narazí na Portugalsko, Maďarsko a Rakousko. Profil týmu připravili v rámci spolupráce s iSport.cz přímo islandští experti a novináři.

Více na http://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-reprezentace-euro-2016-tymy/270509/predstaveni-islandu-na-euro-skupina-f-filmovy-reziser-i-drsnak.html


BRANKÁŘI


Etrit Berisha

Pozice: Brankář
Zápasy: 33
Góly: 0
Klub: Lazio
Narozen: 10. března 1989

V roce 2012 dostal v přátelském utkání proti Íránu šanci předvést se v národním týmu, do konce roku se stal základním pilířem sestavy. Následující rok podepsal smlouvu s Laziem, i když byl zejména náhradníkem.

Orges Shehi

Pozice: Brankář
Zápasy: 8
Góly: 0
Klub: KF Skënderbeu
Narozen: 20. září 1977

Brankářský veterán ukázal v posledních letech svou hodnotu ve Skënderbeu v evropských soutěžích. V této sezoně hrál ústřední roli v historicky prvním postupu svého týmu do skupiny Evropské ligy. Poprvé hrál za národní tým v roce 1998, pak ale nebyl nominován více než deset let. Znovu se do brány postavil až v listopadu 2010 v přátelském utkání proti Makedonii.

Alban Hoxha  

Pozice: Brankář
Zápasy: 1
Góly: 0
Klub: KF Partizani
Narozen: 23. listopadu 1987

Hoxha byl nominován na třetího brankáře Albánie poté, co v sezoně 2014/15 překonal mistrovský rekord, nebyl poražen 1084 minut.

OBRÁNCI

Mërgim Mavraj

Pozice: Obránce
Zápasy: 24
Góly: 3
Klub: FC Cologne
Narozen: 9. června 1986

Mavraj byl s albánskou reprezentací v kontaktu od roku 2006. Narodil se totiž v Západním Německu. Albánská fotbalová asociace mu zařídila pas, ale na poslední chvíli změnil plány. Byl totiž povolán do týmu Německa do 21 let. Albánskými fanoušky byl označen za zrádce, přesto se rozhodl připojit k seniorské reprezentaci Albánie v květnu 2012 a přijal ze stran příznivců protichůdné reakce. Do začátku roku 2014, kdy začínala kvalifikace na MS ho fanoušci vzali na milost a nyní se mluví o tom, že by se měl stát příštím kapitánem týmu.

Elseid Hysaj

Pozice: Obránce
Zápasy: 18
Góly: 0
Klub: Napoli
Narozen: 20. Února 1994

Hysaj debutoval v reprezentaci v 18 letech v utkání proti Gruzii. V té době hrál v italské Serii B za Empoli. Jeho otec, který se přestěhoval do Itálie, přesvědčil fotbalového agenta, aby syna vyzkoušel v nějakém italském klubu. Nakonec si mladého Hysaje vybrala Empoli, nyní hraje v Neapoli a je jedním z nejžádanějších pravých beků v Evropě.

Ansi Agolli

Pozice: Obránce
Zápasy: 59
Góly: 2
Klub: Qarabağ FK
Narozen: 1. října 1982

Levonohý obránce je jedním z největších cestovatelů albánského týmu. Po průlomu v rodném KF Tirana se v roce 2000 přesunul do zahraničí – hrál ve Švýcarsku, Finsku, na Ukrajině a v Ázerbájdžánu. Letos v létě bude historicky prvním hráčem z ázerbájdžánské Premier League, který si kdy zahrál na evropském šampionátu.

Fanoušci AlbánieFanoušci Albánie

Arlind Ajeti

Pozice: Obránce
Zápasy: 8
Góly: 0
Klub: Frosinone
Narozen: 25. Září 1993

Ačkoli dříve reprezentoval Švýcarsko na všech mládežnických úrovních, rozhodl se v jednadvaceti letech přesunout do týmu Albánie. Debutoval v listopadu 2014 v utkání proti Francii. Jeho první soutěžní zápas byl však až v září 2015 a do nominace se dostal i přesto, že byl v té době volným hráčem bez angažmá a letní přípravu si budoval sám na vlastní pěst.

Naser Aliji

Pozice: Obránce
Zápasy: 4
Góly: 0
Klub: Basilej
Narozen: 27. prosince 1993

Narodil se v Makedonii, se svou rodinou se přestěhoval do Švýcarska, když mu byly čtyři roky. To také reprezentoval, když ale dostal nabídku reprezentovat Albánii, okamžitě se rozhodl ji využít. Stal se prvním Makedoncem, který kdy Albánii reprezentoval.

Frédéric Veseli

Pozice: Obránce
Zápasy: 3
Góly: 0
Klub:Lugano
Narozen: 20. Listopadu 1992

Kapitán týmu do 17 let vyhrál se Španělskem mistrovství světa v roce 2009. V letech 2010-12 byl v Manchesteru City, sezonu na to přestoupil do Manchesteru United a poté do Ipswich Town. Ani v jednom z klubů se ovšem neprosadil. Nyní hraje v Luganu.

Andi Lila

Pozice: Obránce
Zápasy: 58
Góly: 0
Klub: Giannina
Narozen: 12. února 1986

Kariéru začal jako pravý obránce, později se přesunul do zálohy, kde hraje ve středu nebo jako pravé křídlo. S 58 zápasy je jedním z nejzkušenějších hráčů v albánském týmu.

ZÁLOŽNÍCI


Lorik Cana

Pozice: Záložník
Zápasy: 89
Góly: 1
Klub: Nantes
Narozen: 2. června 1983

Po letošním EURO plánuje ukončit kariéru v reprezentaci, letos však ještě bude tím nejzkušenějším hráčem v týmu Albánie. Jeho první zápas za národní tým se datuje k 11. červnu 2003, kdy střídal v utkání proti Švýcarsku. Přesně o 13 let později, ve stejný den a proti stejnému soupeři, by měl svou kariéru ukončit. Je považován za nejlepšího albánského hráče své generace.

Taulant Xhaka

Pozice: Záložník
Zápasy: 11
Góly: 0
Klub:Basilej
Narozen: 28. března 1991

Univerzální hráč, který může hrát na pozici obránce i záložníka, tam zvládá hrát napravo, nalevo i uprostřed. Na všech pozicích je kvalitní, což ukázal s Basilejí ve švýcarském poháru i v Evropě. Přestože reprezentoval Švýcarsko, rozhodl se před kvalifikací na EURO 2016 přesunout do týmu Albánie.

Amir Abrashi

Pozice: Záložník
Zápasy: 17
Góly: 0
Klub: Freiburg
Narozen: 27. března 1990

Abrashi se narodil ve Švýcarsku rodičům, kteří se přistěhovali z Kosova. Byl prominentním členem švýcarského výběru do 21 let, který skončil na mistrovství Evropy druhý. Do Albánie přestoupil v roce 2013. Po trochu těžším úvodu se propracoval během kvalifikačních bojů o EURO 2016 do základu sestavy. Odehrál v kvalifikaci sedm zápasů, v šesti z nich začínal v základu.

Ledian Memushaj

Pozice: Záložník
Zápasy: 13
Góly: 0
Klub: Pescara
Narozen: 7. prosince 1986

Memushaj hrál na každé úrovni italských lig od roku 2003, ovšem s výjimkou Serie A, přestože byl pod smlouvu v Chievo Verona. Jako pravidelný hráč Albánie dostal výjimku, aby se nemusel účastnit soustředění před EURO a mohl zůstat v italské Pescaře, která ještě hrála zápasy druhé ligy.

Tým AlbánieTým Albánie

Migjen Basha

Pozice: Záložník
Zápasy: 17
Góly: 3
Klub: Como
Narozen: 5. Ledna 1987

Zkušený záložník, který přestoupil ze Švýcarska do Albánie v roce 2010. Švýcarská fotbalová asociace mu žádost o přestup nejdříve zadmítla, a tak se Basha rozhodl vše hnát právní cestou. Právní bitva skončila až v roce 2013 a FIFA rozhodla v jeho prospěch. Ve startu mezinárodní kariéry ho zbrzdilo zranění, ale pokud bude v dobré kondici, měl by na EURO hrát v základní sestavě.

Burim Kukeli

Pozice: Záložník
Zápasy: 15
Góly: 0
Klub: FC Zürich
Narozen: 16. ledna 1984

Série vážných úrazů poznamenala mezinárodní kariéru tohoto defenzivního záložníka, do nějž trenér Albánie De Biasi vložil spoustu důvěry. Před kvalifikací o EURO 2016 se však zotavil a hrál v ní hlavní roli.

Ergys Kaçe

Pozice: Záložník
Zápasy: 15
Góly: 2
Klub: PAOK
Narozen: 8. června 1993

V řecké lize je považován za jednoho z nejlepších záložníků a dlouho se rozmýšlel, který tým má reprezentovat. Nakonec se rozhodl pro Albánii, když ho trenér De Biasi povolal na kvalifikaci proti Norsku v roce 2013.

Ermir Lenjani

Pozice: Záložník
Zápasy: 17
Góly: 2
Klub: Nantes
Narozen: 5. srpna 1989

Když před kvalifikací padla nominace na Lenjaniho, mnoho lidí to zpochybnilo. Jenže šestadvacetiletý záložník svými vynikajícími výkony proti Portugalsku a Dánsku všechny přesvědčil o tom, že je dobrou volbou.

Odise Roshi

Pozice: Záložník
Zápasy: 30
Góly: 1
Klub: Rijeka
Narozen: 22. května 1991

Pokud je taktika zaměřená na rychlé protiútoky, je ve svém živlu. Je považován za jednoho z nejlepších útočných zbraní Albánie, i přestože dal v reprezentaci zatím jen jeden gól.

ÚTOČNÍCI


Shkëlzen Gashi

Pozice: Útočník
Zápasy: 12
Góly: 1
Klub: Colorado Rapids
Narozen: 15. června 1988

Narodil se v Curychu a reprezentoval Švýcarsko v mládežnických kategoriích. V roce 2013 se rozhodl pro přesun do Albánie. Na nový národní tým si zvykal těžce, v roce 2014 o něm trenér řekl, že se nehodí do jeho systému hry. Nakonec si to však rozmyslel a během kvalifikace nelitoval.

Sokol Çikalleshi  

Pozice: Útočník
Zápasy: 17
Góly: 2
Klub: İstanbul Başakşehir
Narozen: 27. června 1990

Z Çikalleshiho si všichni dělali srandu, že pracoval se dřevem častěji, než kolik gólů vstřelil v reprezentaci. Ale je dříč a před bránou na sebe umí strhnout celou obranu protivníka. Na EURO by měl hrát podle všeho v základu.

Bekim Balaj  

Pozice: Útočník
Zápasy: 13
Góly: 1
Klub: Rijeka
Narozen: 11. ledna 1991

Bývalý hráč pražské Sparty i Slavie zatím vstřelil za Albánii jen jeden gól, přesto na něj fanoušci nikdy nezapomenou. Balaj totiž rozhodl zápas s Portugalskem, který Albánie vyhrála 1:0, což byla pro skromný výběr historická výhra. Byl také ve rvačce, která vypukla v Bělehradě, kde ho místní chuligán udeřil stoličkou do hlavy.

Srbský fanoušek praštil židličkou přes hlavu Bekima BalajeSrbský fanoušek praštil židličkou přes hlavu Bekima Balaje

Armando Sadiku

Pozice: Útočník
Zápasy: 18
Góly: 3
Klub: Vaduz
Narozen: 27. května 1991

Útočník Sadiku byl jedním z mála nových jmen, která De Biasi přinesl do týmu Albánie. Zranění a nedostatek zápasové vytíženosti ho však z reprezentace na delší dobu vyřadilo, ale dokázal se vrátit a gólem na 3:0 pečetil výhru nad Arménií.

Představení dalších týmů skupiny A

Skupina A

Z V R P Skóre B
1.  Francie 3 2 1 0 4:1 7
2.  Švýcarsko 3 1 2 0 2:1 5
3.  Albánie 3 1 0 2 1:3 3
4.  Rumunsko 3 0 1 2 2:4 1

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze