ANALÝZA: Co trápí Čechy před EURO? Pomalá rozehrávka a presink soupeře | iSport.cz
Pavel Janega
7. června 2016 • 14:04

ANALÝZA: Co trápí Čechy před EURO? Pomalá rozehrávka a presink soupeře

Autor:
TOP VIDEA
Jak vypadá areál ve Špindlerově Mlýně, kde se představí Ledecká a spol.? Jak vypadá areál ve Špindlerově Mlýně, kde se představí Ledecká a spol.?
ANKETA: Brabec do Plzně. Změní se hostování v přestup? Mají mu fanoušci co vyčítat? ANKETA: Brabec do Plzně. Změní se hostování v přestup? Mají mu fanoušci co vyčítat?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nepřesná rozehrávka i pomalé kombinace – tudy cesta nevede. Generálka s Jižní Koreou (1:2) odhalila vážný problém českého týmu v útočné fázi. Zbytečně sami se jeho hráči připravovali o balony a neuměli si poradit s tlakem presujících Korejců. Optimismus vystřídaly rozpaky. Mašina Pavla Vrby šest dní před vstupním zápasem se Španělskem drhne. A času na vypilování slabé stránky do začátku EURO taky moc není.Hrajeme pomalu a děláme zbytečné chyby, to říkají samotní hráči. Velké nedostatky si uvědomují. Ale je to paradox. Pospolu trénují přes dvacet dní, mají za sebou soustředění v Rakousku. Jenže sehranost jako by stále chyběla.

A teď mají jen šest dní na to, aby vše vyladili. Dá se systémová věc nacvičit tak rychle? „Upřímně, nedá. S národním týmem se pracuje jinak než v klubu. Každou minutu tréninku musíte zvažovat a případně doplňovat individuálními nebo skupinovými pohovory. Pokud ale mužstvu něco chybí, tak dohánět to týden před turnajem je pozdě,“ říká Verner Lička, prezident Unie českých fotbalových trenérů.

Rozehrávka českého týmu je velký problém. Při útočné kombinaci se hráči neumějí nabízet a uvolňovat do správných prostorů. Potřebují více doteků, trvá jim hrozně dlouho. Z toho logicky pramení dlouhé nákopy nazdařbůh nebo individuální chyby. Dvě z nich korejský soupeř využil. Nejprve po Daridově nepřesnosti udeřil z přímého kopu, později načapal nejzkušenějšího – kapitána Tomáše Rosického.

Na Tomáše Rosického vyrukovali tři Korejci a zkušený kapitán o balon přišelNa Tomáše Rosického vyrukovali tři Korejci a zkušený kapitán o balon přišel

Ovšem nejde jen o laciné ztráty, systémově špatně bylo v danou chvíli takřka všechno. Bez povšimnutí nelze nechat špatné postavení ostatních či zajištění hráčů s míčem. Dost hrozivě vypadal v určitých fázích prvního poločasu také rozestup mezi jednotlivými řadami. Od ideálu – třiceti až pětatřiceti metrů – to mělo daleko…

Další nepříjemné zjištění: Češi se nedokázali vypořádat s presinkem neúnavných Korejců. U jejich šestnáctky je napadali třeba ve dvou třech lidech. Vrbově týmu najednou chyběl potřebný klid na rozehrávku. Musel zrychlit myšlení, dát balon rychle od nohy. A to neuměl. „Nevytvářeli jsme si správné prostory a Korejci nás donutili nakopávat míče dopředu,“ poznamenal Darida.

Český tým se proti Jižní Koreji mockrát uchýlil k nakopávaným balonůmČeský tým se proti Jižní Koreji mockrát uchýlil k nakopávaným balonům

A teď si vezměte, jaký presink produkují Španělé. Po ztrátě míče se vysunou a obklíčí vás tak, že za pár sekund jsou schopni mít balon zase na svých kopačkách. V tomto ohledu jsou mnohem silnější než nedělní soupeř.

„Jsem přesvědčený, že Španělé nám rozehrávku nedovolí vůbec. Mají na tom postavenou hru. Takový tlak na míč nemá žádné jiné mužstvo, snad jen Německo. Na nějaký nácvik zakládání akcí od gólmana a obránců můžeme proti nim zapomenout,“ varuje Lička.

Podívejte se na analýzu české rozehrávky
Podívejte se na analýzu české rozehrávky

Při zisku balonu musí český tým v úvodním duelu EURO okamžitě hledat hráče v náběhu. Pomalá rozehrávka jako proti Koreji by se mohla zle vymstít.

„Jednou ze zásad proti Španělsku a podobným soupeřům je, že míč musí jít pryč do dvou tří sekund z prostoru zisku míče. A nejlépe nahoru,“ doplňuje Lička. „Zároveň je důležité, aby se organizace týmu neroztrhla, jinak je po vás. Zisk míče bude vzápětí nebezpečný.“

Vrbovi svěřenci mají na čem pracovat. A čas do výkopu se krátí.

Vše o EURO 2016 ve Francii najdete ZDE >>>

SESTŘIH: Česko - Korea 1:2. Podívejte se na všechny góly v generálce před EURO
720p 480p 360p 240p

Kdo překvapil v přípravě na EURO? Navrátilec Rosický i probuzený Necid
720p 480p 360p 240p

Kdo vyhraje EURO? Sen o našem triumfu i skrytý favorit Anglie, tvrdí Češi
720p 480p 360p 240p

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

MS v biatlonu 2019 (Östersund): Program * Závody * Info a vstupenky

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud