Pavel Janega
7. června 2016 • 14:04

ANALÝZA: Co trápí Čechy před EURO? Pomalá rozehrávka a presink soupeře

Autor:
Reklama
TOP VIDEA
CELÝ SESTŘIH: Dukla - Plzeň 1:3. Viktoria na úvod sezony otočila zápas v druhé půli
CELÝ SESTŘIH: Dukla - Plzeň 1:3. Viktoria na úvod sezony otočila zápas v druhé půli
RENTGEN: Zvládne Slavia v nové sezoně lépe Trpišovského styl fotbalu? RENTGEN: Zvládne Slavia v nové sezoně lépe Trpišovského styl fotbalu?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nepřesná rozehrávka i pomalé kombinace – tudy cesta nevede. Generálka s Jižní Koreou (1:2) odhalila vážný problém českého týmu v útočné fázi. Zbytečně sami se jeho hráči připravovali o balony a neuměli si poradit s tlakem presujících Korejců. Optimismus vystřídaly rozpaky. Mašina Pavla Vrby šest dní před vstupním zápasem se Španělskem drhne. A času na vypilování slabé stránky do začátku EURO taky moc není.Hrajeme pomalu a děláme zbytečné chyby, to říkají samotní hráči. Velké nedostatky si uvědomují. Ale je to paradox. Pospolu trénují přes dvacet dní, mají za sebou soustředění v Rakousku. Jenže sehranost jako by stále chyběla.

A teď mají jen šest dní na to, aby vše vyladili. Dá se systémová věc nacvičit tak rychle? „Upřímně, nedá. S národním týmem se pracuje jinak než v klubu. Každou minutu tréninku musíte zvažovat a případně doplňovat individuálními nebo skupinovými pohovory. Pokud ale mužstvu něco chybí, tak dohánět to týden před turnajem je pozdě,“ říká Verner Lička, prezident Unie českých fotbalových trenérů.

Rozehrávka českého týmu je velký problém. Při útočné kombinaci se hráči neumějí nabízet a uvolňovat do správných prostorů. Potřebují více doteků, trvá jim hrozně dlouho. Z toho logicky pramení dlouhé nákopy nazdařbůh nebo individuální chyby. Dvě z nich korejský soupeř využil. Nejprve po Daridově nepřesnosti udeřil z přímého kopu, později načapal nejzkušenějšího – kapitána Tomáše Rosického.

Na Tomáše Rosického vyrukovali tři Korejci a zkušený kapitán o balon přišelNa Tomáše Rosického vyrukovali tři Korejci a zkušený kapitán o balon přišel

Ovšem nejde jen o laciné ztráty, systémově špatně bylo v danou chvíli takřka všechno. Bez povšimnutí nelze nechat špatné postavení ostatních či zajištění hráčů s míčem. Dost hrozivě vypadal v určitých fázích prvního poločasu také rozestup mezi jednotlivými řadami. Od ideálu – třiceti až pětatřiceti metrů – to mělo daleko…

Další nepříjemné zjištění: Češi se nedokázali vypořádat s presinkem neúnavných Korejců. U jejich šestnáctky je napadali třeba ve dvou třech lidech. Vrbově týmu najednou chyběl potřebný klid na rozehrávku. Musel zrychlit myšlení, dát balon rychle od nohy. A to neuměl. „Nevytvářeli jsme si správné prostory a Korejci nás donutili nakopávat míče dopředu,“ poznamenal Darida.

Český tým se proti Jižní Koreji mockrát uchýlil k nakopávaným balonůmČeský tým se proti Jižní Koreji mockrát uchýlil k nakopávaným balonům

A teď si vezměte, jaký presink produkují Španělé. Po ztrátě míče se vysunou a obklíčí vás tak, že za pár sekund jsou schopni mít balon zase na svých kopačkách. V tomto ohledu jsou mnohem silnější než nedělní soupeř.

„Jsem přesvědčený, že Španělé nám rozehrávku nedovolí vůbec. Mají na tom postavenou hru. Takový tlak na míč nemá žádné jiné mužstvo, snad jen Německo. Na nějaký nácvik zakládání akcí od gólmana a obránců můžeme proti nim zapomenout,“ varuje Lička.

Český tým se proti Jižní Koreji mockrát uchýlil k nakopávaným balonům
Český tým se proti Jižní Koreji mockrát uchýlil k nakopávaným balonům

Při zisku balonu musí český tým v úvodním duelu EURO okamžitě hledat hráče v náběhu. Pomalá rozehrávka jako proti Koreji by se mohla zle vymstít.

„Jednou ze zásad proti Španělsku a podobným soupeřům je, že míč musí jít pryč do dvou tří sekund z prostoru zisku míče. A nejlépe nahoru,“ doplňuje Lička. „Zároveň je důležité, aby se organizace týmu neroztrhla, jinak je po vás. Zisk míče bude vzápětí nebezpečný.“

Vrbovi svěřenci mají na čem pracovat. A čas do výkopu se krátí.

Vše o EURO 2016 ve Francii najdete ZDE >>>

SESTŘIH: Česko - Korea 1:2. Podívejte se na všechny góly v generálce před EURO
720p 480p 360p 240p

Kdo překvapil v přípravě na EURO? Navrátilec Rosický i probuzený Necid
720p 480p 360p 240p

Kdo vyhraje EURO? Sen o našem triumfu i skrytý favorit Anglie, tvrdí Češi
720p 480p 360p 240p

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty
Klasická verze
Mobilní verze