8. června 2016 • 18:54

Češi se nemají čeho bát, tvrdí Berger. EURO jede komentovat do Asie

Autor: ,
TOP VIDEA
Přestupová sága je u konce, Stanciu je v Praze. Vítali ho agenti Přestupová sága je u konce, Stanciu je v Praze. Vítali ho agenti
Rada: Poháru klademe velkou váhu. Těší mě, že Pernica ještě zůstane Rada: Poháru klademe velkou váhu. Těší mě, že Pernica ještě zůstane
VŠECHNA VIDEA ZDE

Před dvaceti lety byl součástí týmu, který na EURO šokoval a bral stříbrné medaile. Patrik Berger dokázal dokonce ve finále šampionátu v Anglii proti Německu skórovat. „Bylo by skvělé, kdyby dal ještě někdy nějaký Čech gól ve finále mistrovství Evropy a navíc ještě pomohl k tomu, aby kluci zvedli pohár,“ zasnil se bývalý záložník s dynamitem v levé noze. „Ale nevěřím, že se to může povést nyní ve Francii,“ dodal v zápětí. Své postřehy z EURO bude nyní legendární fotbalista sdělovat v malajsijské televizi.Patrik Berger je součástí týmu Czech Team 96, do kterého patří i další aktéři slavného šampionátu v Anglii jako Karel Poborský, Pavel Nedvěd, Vladimír Šmicer, Pavel Kuka či Radek Bejbl. „Není snadné, abychom se sešli. Ale když se to povede, je to skvělé,“ usmíval se bývalý reprezentant.

Stříbrný medailista z roku 1996 ale podle svých slov jinak není vzpomínkovým typem. „Letí to, vidím to hlavně na dětech. Teď se to samozřejmě připomíná, protože je další EURO a naši kluci tam budou. Navíc tam jedou v podobné pozici jako my,“ připomněl Berger.

„Nás také většina lidí ani neznala, měli jsme tam také hlavně hráče z české ligy. Ale díky tomu, že jsme se dostali do finále, se před námy otevřely dveře do velkých klubů jako Atlético Madrid či Lazio,“ vzpomínal bývalý fotbalista Borussie Dortmund či Liverpoolu.

Berger před EURO: Kluci se nemají čeho bát

Současný tým Pavla Vrby ale podle Bergera nemá na to, aby podobný úspěch zopakoval. „Upřímně si myslím, že Češi EURO vyhrát nemůžou. Pro mě jsou favority Německo, Francie, Španělsko a také Belgie. Nikoho jiného nevidím,“ tvrdil.

Zároveň si bývalý reprezentant myslí, že osmifinále by našemu týmu nemělo uniknout. „Systém letošního EURO je takový, že by byla škoda, kdyby kluci ze skupiny nepostoupili. Přestože je ta skupina těžká, nemáme se čeho bát. Španělé včera prohráli a třeba zrovna nebudou mít svůj den. Fotbal hrát kluci umí,“ řekl Berger.

Slova chvály měl pak pro kapitána národního týmu Tomáše Rosického. „Rosa toho v kvalifikaci moc neodehrál, ale myslím, že pokud bude zdravý, měl by hrát. Měl smůlu, že když se do toho dostával, tak se znovu zranil. Ale ukázal, že je psychicky silný. Teď je zdravý a hraje dobře.“

Exhibice a golf, to mě baví

V tuto chvíli se Berger chystá na EURO. Ovšem ne do Francie, nýbrž na druhou stranu zeměkoule. „Jedu komentovat na týden do Asie pro malajskou televizi, poté mám dovolenou. První zápas, který komentuju, je Česko se Španělskem. Uvidím hodně zápasů, akorát nebudu ve Francii,“ odhalil.

Život po fotbalové kariéře si bývalý reprezentant užívá a v blízké době na tom nechce nic měnit. Hodně ho naplňují exhibiční zápasy legend Liverpoolu. „Létáme hodně na místa, kde jsem nikdy nebyl. Já i Šmíca (Vladimír Šmicer) hrajeme rádi golf, takže tam většinou zůstáváme o pár dnů déle. Zahrajeme si, poznáme novou kulturu, novou kuchyň. Vždy si to hodně užijeme,“ vyprávěl.

720p 480p 360p 240p
Kuka před EURO: Český tým beru jako černého koně

O český fotbal má nicméně Berger zájem. Ovšem pouze v roli diváka. „Aktivně se zatím zapojovat nechci, vyhovuje mi to, jak to je. Ale když to jde, sleduju českou ligu a samozřejmě národní tým. I když nejvíce sleduju asi anglickou ligu,“ prozradil.

Dojem bývalý reprezentant dělá také tím, že se i ve dvaačtyřiceti letech udržuje ve skvělé fyzické formě. „Manželka mi dobře vaří, takže jím zdravě. Mám to asi po tátovi,“ smál se.

Kuka a Baroš o tom, jak prožili EURO: Odstřihnutí od světa i ve městě

Češi bydlí ve francouzském zámku. Podívejte se, jak vypadá pokoj Davida Lafaty

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze