Jonáš Bartoš
12. června 2016 • 11:24

Vrbova tajná zbraň? Hráče drtí u videa. V hlavě nám hučí, říká Sivok

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
„Mám před sebou čistý stůl,“ bilancuje po kariéře Hovorka. Co řekl o potyčce s Kangou?
Stadion v Česku nad 20 000: ten nový sparťanský? Šel bych do toho, říká Podaný
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z FRANCIE | Z Viktorie Plzeň pomohl vybudovat elitní český klub bodující v Evropě, s reprezentací zase zvládl vyhrát těžkou kvalifikační skupinu. V čem tkví specialita trenéra Pavla Vrby? Libuje si v detailech, snaží se mužstvo maximálně připravit na třeba i silnějšího protivníka. Kouč národního týmu si mimo jiné obzvlášť potrpí na detailní rozbory soupeřů u videa. „Dává na to hodně velký důraz,“ přiznává stoper Tomáš Sivok, jeden z nejzkušenějších hráčů v kádru.Český tým má za sebou dlouhý a náročný blok přípravy na mistrovství Evropy. Vedle tvrdého drilu na hřišti čeští reprezentanti polykají i jiné „tréninkové“ dávky. Jako vzorní školáci musí každý den sedět u videa a naslouchat, co jim trenér na základě pečlivých rozborů o soupeři ukazuje.

„U videa už jsme strávili hodně času, čeká nás to ještě odpoledne, zítra po příletu (do Toulouse, dějiště utkání se Španělskem, pozn. aut.), bude určitě taky nějaké video. Dokonce přijel pan Černý, který měl za úkol Španěly sledovat. Určitě u toho nějaké hodinky ještě strávíme,“ přiblížil Sivok jeden z oblíbených prvků přípravy Pavla Vrby.

Bránit Španěly? To je práce na hlavu, vědí čeští beci
Video se připravuje ...

Kouč českého národního týmu sbírá mimořádné úspěchy i proto, že dokáže své hráče ideálně nachystat na blížícího se soupeře. Hráčům na základě pečlivých sestřihů u videa ukazuje, na co si mají dát pozor a co protivník, se kterým se jeho tým střetne, umí a kde naopak má mezery.„Celkově tréninků u reprezentace nemá tolik, většinou dělá takovou manažerskou práci. Když je pak na hřišti nebo u videa, víc si to užívá. To je ještě malinko delší, než to bylo v klubu,“ uvedl o svém kouči obránce David Limberský, který pod Vrbou odehrál velkou část své kariéry.

Vrba po nástupu k reprezentaci hráčům rozesílal na fleškách sestřihy hry mužstev, se kterými se Češi utkávali. Taktická příprava ještě zesílila v době závěrečného soustředění před startem mistrovství Evropy.

V hotelu čtyřhvězdičkového komplexu Chateau Belmont v Tours, kde čeští fotbalisté během turnaje ve Francii bydlí, je na videorozbory a taktickou přípravu mužstva vyčleněná jedna místnost. Videotechnik Luděk Bernát si s trenérem Vrbou určitě užije, je v permanentním zápřahu.

Vše o EURO 2016 ve Francii najdete ZDE >>>

„V Turecku jsme video měli jednou týdně deset minut před zápasem, to ještě někdy. Tady máme minimálně pětačtyřicet minut, klidně i hodinu denně. Dělá se to tak, že když je ráno trénink, odpoledne pak video, případně obráceně,“ popsal Sivok zavedené pořádky.

Na denním menu národního týmu je v současné době Španělsko. Tým mistrů světa čeká na české fotbalisty v pondělním vstupu do mistrovství Evropy. „Na Španěly se aspoň dobře kouká, je to lepší, než sledovat týmy, které nemají takovou kvalitu. Tady si člověk pořád říká, ty brďo, v hlavě vám z toho jen hučí. Ale když vám pouští dokola jejich útočné akce a vidíte ty akce a góly pořád za sebou, říkáte si, co tam budeme dělat. To je spíš zábavné, ale jak jsem říkal, pořád je lepší se koukat na ně než na někoho, kdo nemá takovou kvalitu,“ usmíval se Sivok.

Vrba se svůj tým na favorizovaného soupeře snaží maximálně nachystat. Dobře ví, že cesta k úspěchu vede jen přes maximální týmové pojetí a nadstandardní individuální výkony. A tomu předchází opravdu pečlivá příprava.

Skalák vzpomíná na Španěly ve finále devatenáctek: Presink funguje na každého
Video se připravuje ...

„Videa jsou tady důkladná. Rozebíráme to, víme o všem. Pohybuje se to až do hodiny, ale není to tak velká dávka, koncentrace tam pořád je,“ dodal útočník Tomáš Necid. „Víme, jak soupeř hraje, co dělají hráči a pomůže nám to dobře se připravit. Na hřišti si na to vzpomeneme. Každý ví, co od soupeře očekávat, pokyny jsou před zápasem jasně dané.“

Jen perfektně nastudované video ale zápasy nevyhrává. „Určitě to pomůže, jsou hráči, co dělají podobné věci. Ale na druhou stranu na hřišti jste pak v nějaké únavě. Nikdo nevidí, že uděláte šest sprintů za sebou a pak na vás přijde těžký balon nebo jde jeden na jednoho a vy si musíte poradit,“ upozornil Sivok. „Záleží, v jaké fázi jste utkání. Třeba tam ke konci přijde v 80. minutě čerstvý hráč a posadí vás na zadek. V takovém zápase, jako nás čeká se Španělskem, musíte mít i štěstí, musí se sejít všechno, abychom uspěli,“ dodal.

Tomáš Rosický v debatě se Zdeňkem Svobodou
Tomáš Rosický v debatě se Zdeňkem Svobodou

Nejvíc gólů na EURO? Müller se u toho umí přimotat, tipují Češi
Video se připravuje ...

Kdo vyhraje EURO? Sen o našem triumfu i skrytý favorit Anglie, tvrdí Češi
Video se připravuje ...

Vstoupit do diskuse
0

Kvalifikace na EURO 2024 v Německu

Program kvalifikace na EURO 2024 Skupina E Skupiny kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Českou fotbalovou reprezentaci čeká kvalifikační skupina E, ve které se utká s Polskem, Albánií, Faerskými ostrovy a Moldavskem.

Fotbal dnes * Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz

Skupina D
Články odjinud


Články odjinud