Jakub Dvořák
18. června 2016 • 11:55

Řádění chorvatských chuligánů? Akci plánovali jako protest proti "zločinci"

TOP VIDEA
Obránce Liberce Kúdela: Slavia by byla výzva, když dopadne, budu rád Obránce Liberce Kúdela: Slavia by byla výzva, když dopadne, budu rád
Hokejisté pro ZOH! Jandač vysvětluje, proč povolal Erata a spol. jméno po jménu Hokejisté pro ZOH! Jandač vysvětluje, proč povolal Erata a spol. jméno po jménu
VŠECHNA VIDEA ZDE

O zběsilém chování chorvatských fanoušků v závěru utkání proti Česku (2:2), se na veřejnost dostávají postupně nové informace. Házení světlic či dělbuchu na hrací plochu, měla být předem připravená akce. Podle chorvatského novináře Aleksandera Holigy, který je dopisovatelem několika britských listů, šlo o protest proti místopředsedovi tamní fotbalové asociace Zdravku Mamičovi, kterého fanoušci považují za zločince. Pár hodin před výkopem se dokonce na Facebooku jedné z radikálních skupin objevil plánek stadionu a v něm bylo zakresleno, kde se chorvatští chuligáni budou pohybovat a co přesně provedou.Běžela 86. minuta utkání, ve kterém Chorvati hlídali výsledek 2:1. Z ničeho nic začala ze sektoru jejich fanoušků za brankou Petra Čecha padat na hrací plochu jedna světlice za druhou. Když se organizátoři snažili pyrotechniku odklízet, přistál na hřišti dokonce i dělbuch, který explodoval přímo před jedním z organizátorů.

Fotbalisté kroutili hlavou, ti chorvatští se snažili rozdivočené fanoušky uklidnit. Marně. Namísto toho vznikaly v hledišti vzájemné potyčky. Sudí musel dokonce utkání na chvíli přerušit.

Většina oslovených fanoušků toto chování po utkání odsoudila, objevily se informace, že šlo o předem promyšlenou akci. Chorvatští ultras Torcida Split 1950 si už několik hodin před výkopem připravili plánek stadionu v Saint-Étienne a zakreslili si do něj, kde budou rozmístěni, a co bude jejich cílem.

Podle redaktora Aleksandara Holigy se jednalo o protest proti druhému muži chorvatského fotbalu Zdravkovi Mamičovi, zástupci legendárního fotbalisty Davora Šukera, který je v čele svazu.

„Chorvatský fotbal je řízený zločincem (Mamičem, pozn. redakce) a jeho kumpány. Jsou to zloději a pokrytci, kteří si hrají na falešné vlastence,“ napsal na Twitteru Holiga, který je korespondent britského deníku.

Pověst bývalého ředitele Dinama Záhřeb je pošramocena řadou skandálů. V listopadu byl zatčen ze zpronověry ve výši 118 milionů kun (381 milionů korun) a podplácení, loni se také objevily informace o tom, že se vyhnul placení daní z přestupů Luky Modriče do Tottenhamu a Dejana Lovrena do Lyonu.  

„Fanoušci to neudělali proto, aby uškodili Chorvatsku, oni nesouhlasí s tím, co se uvnitř chorvatského fotbalu děje,“ snažil se Holiga nastínit důvod řádění fanoušků.

To však ještě bude mít dohru. Případem se totiž začala zabývat disciplinární komise UEFA, která Chorvaty s největší pravděpodobností potrestá. Jak? Například Rusko bylo za podobný prohřešek svých fanoušků v utkání proti Anglii podmínečně vyloučeno z turnaje.

Zdrcení chorvatští fans: Tohle nebyli naši fanoušci. Pos...li zápas

Vše o EURO 2016 ve Francii najdete ZDE >>>

Plánek chorvatských ultras pro řádění na stadionu v Saint-Etienne
Plánek chorvatských ultras pro řádění na stadionu v Saint-Etienne

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze