Česko - Kosovo: Policie zbrojí, v záloze i drony. Žádné transparenty, jen vlajky | iSport.cz
13. listopadu 2019 • 14:52

Policie zbrojí na Kosovo, v záloze i drony. Žádné transparenty, jen vlajky

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
iSport podcast: Byla penalta proti Slavii zářez, nebo sudí neměli jinou možnost?
Palát chce pohár přivést do Čech. Jak prožíval bublinu?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Policie připravila na čtvrteční klíčový zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 v Plzni zvýšená bezpečnostní opatření. Nasadí do nich až stovky policistů, vypomohou mimo jiné policisté pořádkových jednotek ze sousedních krajů.Česká reprezentace drží před předposledním z osmi utkání kvalifikace na druhém postupovém místě ve skupině před Kosovem jednobodový náskok. Pokud vyhraje, s předstihem si zajistí účast na šampionátu v příštím roce.

Na místě bude pořádková policie z Plzeňského, Karlovarského a Jihočeského kraje, dopravní policie, antikonfliktní tým, psovodi se psy a policisté na koních, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Dagmar Brožová. Před zápasem, během něj i po jeho skončení bude policie průběžně shromažďovat a vyhodnocovat aktuální informace. "K tomu nám bude pomáhat vrtulník a také mobilní monitorovací centrum," řekla Brožová.

Podle plzeňského radního odpovědného za bezpečnost Martina Zrzaveckého město v případě potřeby poskytne policii k monitorování situace městské drony a jejich piloty, kteří jsou nově součástí integrovaného záchranného systému.

Utkání označil již dříve předseda FAČR Martin Malík jako vysoce rizikové. Kvůli tomu také posílí Plzeň službu městské policie, řekl Zrzavecký.

S ohledem na postavení Kosova, jehož nezávislost na Srbsku zatím neuznaly všechny země, a k níž má výhrady i část české veřejnosti v čele s prezidentem Milošem Zemanem, se podle neoficiálních informací ČTK o zápas zajímají také zpravodajské služby. Podle médií bylo před prvním vzájemným soubojem v Kosovu zadrženo několik Čechů, kteří u sebe měli předměty na podporu Srbska. Fotbalová asociace proto přistoupila k přísnějším opatřením, mimo jiné při prodeji vstupenek.

"Na základě poznatků nejen v rámci České republiky jsme vyhodnotili listopadový zápas s Kosovem jako vysoce rizikový a zajištění bezpečnosti je v tomto smyslu samozřejmě naší prioritou," uvedl v říjnu v tiskové zprávě Malík. "Ze strany UEFA jasně zaznělo, že projevy jakéhokoliv rasového nebo politického podtextu k fotbalu nepatří a nebudou tolerovány. UEFA je připravena sáhnout k exemplárním trestům," uvedl.

Vstupenky se prodávají jen českým fanouškům. K dostání jsou nyní už jen v pokladnách plzeňského stadionu, kde je možné si osobně vyzvednout také dříve rezervované lístky. Výdej je jen proti občanskému průkazu. "Každá vstupenka je spárovaná s číslem občanského průkazu, který je zároveň zapotřebí mít u sebe při kontrole u vstupu na stadion," uvádí FAČR v pokynech pro diváky.

FAČR věří, že utkání bude vyprodané. V současnosti podle tiskového mluvčího reprezentace Petra Šedivého zbývá ještě asi 500 vstupenek, které mohou fanoušci kupovat i v den utkání na pokladnách stadionu. Soupeř má k dispozici klasicky hostující sektor, dorazit by mělo asi 600 kosovských příznivců.

Brány stadionu se otevřou už tři hodiny před výkopem. U vstupu se totiž mohou tvořit fronty kvůli kontrole osobních dokladů, zároveň návštěvníky čekají zevrubné bezpečnostní prohlídky. Na stadion se nesmí vnášet žádné zbraně, větší batohy nebo tašky, pyrotechnika, láhve, plechovky, laserová ukazovátka či fotoaparáty. Zakázané jsou také transparenty.

"Na stadionu budou povolené pouze české vlajky, případně vlajky českých měst a regionů. Vstup nebude umožněn s žádnou jinou choreografií, tím spíš s politickými hesly," upozorňuje asociace.

Policie bude hlídat bezprostřední okolí sportovní arény, centrum města, přilehlé obvody i všechny příjezdové cesty do Plzně. "Přípravě bezpečnostních opatření jsme věnovali maximální pozornost. V případě narušení veřejného pořádku jsme připraveni okamžitě a efektivně zasáhnout," dodala Brožová.

Góly

Domácí: 71. Král, 80. Čelůstka

Hosté: 50. Nuhiu

Sestavy

Domácí: Vaclík – Coufal, Čelůstka, Brabec, Bořil – Král, T. Souček – Masopust (76. Ševčík), Darida (C), Jankto (90. Kadeřábek) – Krmenčík (61. Ondrášek).

Hosté: Muric – Vojvoda, Rrahmani (C), Aliti, Kololli – Raškaj (46. Halimi), Valon Beriša – Hadergjonaj (77. Žegrova), Celina (85. Rašani), Rašica – Nuhiu.

Náhradníci

Domácí: Kolář, Pavlenka, Kadeřábek, Kalas, Krejčí, Ondrášek, Hušbauer, Kúdela, Doležal, Kalvach, Novák, Ševčík

Hosté: Bekaj, Ujkani, Voca, Šala, Halimi, Muslija, Rašani, Hasani, Paqarada, Drešević, Žegrova, Xhemajli

Karty

Domácí: Bořil, T. Souček

Hosté: Raškaj, Aliti, Nuhiu

Rozhodčí

Rocchi – Meli, Carbone

Stadion

Návštěva

10 986 diváků

Z V R P Skóre B

Vstoupit do diskuse
0

EURO 2021 - Mistrovství Evropy ve fotbale

Los EURO 2021 Kompletní program Postup na EURO: Česko - Kosovo 2:1 Kvalifikace EURO 2021 Stadiony a města Oficiální míč Vstupenky

Mistrovství Evropy ve fotbale proběhne v roce 2021 od 11. června do 11. července ve 12 zemích a 12 městech. Semifinále a finále bude hostit londýnské Wembley. Poprvé v historie EURO bude součástí všech utkání videorozhodčí. Původní EURO 2020 muselo být kvůli koronaviru odloženo na rok 2021.

Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz

 

Skupina A
Články odjinud


Články odjinud