Kadeřábek do hlavní role? Jak mizel hráč z nablýskané soutěže ze sestavy

Na evropském šampionátu zatím neodehrál ani minutu. Atmosféru probíhajícího turnaje ze hřiště nenasál alespoň na pár minut ani proti Anglii, kdy už bylo jasné, že Jan Bořil nebude moct v dalším zápase hrát kvůli trestu za žluté karty. Přesto obránce Pavel Kadeřábek vysoce pravděpodobně v dnešním osmifinále proti Nizozemsku zaskočí na pozici levého beka. Nebyla by to pro něj úplná novinka. V reprezentaci je teď ale spíš komparzistou.
Zažívá prakticky stejnou situaci, do jaké před několika lety vytlačil Theodora Gebre Selassieho. Pavel Kadeřábek hraje pravidelně v Hoffenheimu nablýskanou bundesligu, v každém zápase se měří s kvalitními soupeři, je zvyklý na tempo moderního fotbalu.
Jenže v reprezentaci je pro něj místo většinou jen na lavičce, do základní sestavy ho trenér Jaroslav Šilhavý ne a ne nastálo naroubovat. Post pravého obránce si postupem času rezervoval buldok z West Hamu Vladimír Coufal a jinde pro něj nevidí Šilhavý uplatnění.
Pro řadu expertů a fanoušků je záhadou, proč borec, jenž týden co týden kmitá v jedné z nejuznávanějších soutěží Evropy, za národní tým nehraje. Je pro ně luxusním náhradníkem. „Trenérovi jsem říkal, že jsem schopný nastoupit na jakémkoliv místě sestavy,“ prozradil nedávno Kadeřábek.
Coufal ho začal ze sestavy vyšoupávat v průběhu kvalifikace o probíhající EURO. Zásadní zlom přišel na balkánském výletě v září 2019. Kadeřábek nastoupil při porážce v Kosovu, o tři dny později hrál ve vítězném zápase v Černé Hoře už tehdejší slávistický obránce, který se pak v optimální jedenáctce uhnízdil.
Důvodem byla logicky Coufalova výkonnost, která po poslední sezoně v Anglii ještě narůstá. Momentálně je nezpochybnitelným členem základní jedenáctky. Šilhavý sází i na vazbu mezi ním a Lukášem Masopustem ze Slavie. To představuje také jedno z vysvětlení, proč Kadeřábek nedostal větší prostor k realizaci na křídle.
Přitom by to pro něj úplně velký problém nebyl, v Hoffenheimu mívá často ofenzivnější roli. „Sbírat body se mi daří lépe v klubu, protože se dostávám víc nahoru. S týmem hrajeme 3 – 5 – 2, takže nastupuji spíš na pozici křídla než pravého obránce. A taky mám v reprezentaci trochu jiné taktické pokyny,“ podotkl Kadeřábek v jednom rozhovoru zhruba před rokem.
Šilhavý si obecně zasurfoval na vlně slávistického úspěchu, díky němu pevně obsadil i post levého obránce Janem Bořilem. I tuhle pozici Kadeřábek v Hoffenheimu prubnul, zhruba před pěti lety ho tam stavěl Julian Nagelsmann, který tvrdil, že někdy může být ku prospěchu věci, když bude krajní obránce driblovat směrem doprostřed hřiště. Bořil se pro osmifinále s Nizozemskem vykartoval a Kadeřábek se jeví jako nejlepší možná náhrada za něj.
S Coufalem se Kadeřábek potká na place jen zcela výjimečně. Nejdelší pasáž spolu na pravé straně hřiště absolvovali loni v říjnu v Izraeli v Lize národů, jejich spolupráce trvala třiadvacet minut. Pak už šlo jen o kraťoučké úseky.
Kadeřábek nastřádal za národní mužstvo sedmačtyřicet startů, víc jich ze současného kádru má jen kapitán Vladimír Darida. Pevnou pozici si vydobyl pod Pavlem Vrbou, udržel si ji pod Karlem Jarolímem. Teď bojuje o každou minutu. Dnes by se měl dočkat šance ve velkém zápase. S nizozemským objevem Denzelem Dumfriesem si asi užije.


Zprávy ze dne 27. června 2021
„Nizozemci zatím hrají nejpomaleji na EURO, málo se dostávají do náběhových situací. Když už se jim to povede, hned vzniká nebezpečná situace. To si musíme pohlídat.“
Obrovská česká šance ve 38. minutě! Po přihrávce Lukáše Masopusta pálil Antonín Barák, Matthijs de Ligt jeho prudkou ránu přizvedl nad bránu.
Patrik Schick si ve 28. minutě za vápnem navedl míč na levačku, jeho tečovanou střelu chytil brankář Stekelenburg.
První náznak české šance! Ve 22. minutě na pravé straně dobře udrželi míč Masopust s Coufalem a Ševčík pak přesným centrem našel hlavu Tomáše Součka. Kapitán národního týmu zblízka ale bránu v těžké pozici netrefil.
„Důležitá bude hlavně velká týmová aktivita, v obraně i v útoku. Hráč se individuálně jeden na jednoho v dnešním fotbale už prosazuje strašně těžko, všechny týmy mají obranu perfektně zvládnutou. Trochu se bojím o Ondřeje Čelůstku, který měl velké problémy za Spartu proti Lille.“
O trenérovi Nizozemska Franku de Boerovi: „Rozhodně mu nechybí odvaha. Snad od dob Cruijffa Nizozemci vždycky hráli 4-3-3, on to teď změnil. Dostává to trochu sežrat i od fanoušků, jeho systém 3-5-2 je zpochybňován.“
„Změny v české sestavě se mi líbí. Budeme potřebovat hodně běhat. A rychle běhat. Ševčík se toho nebojí, jsem rád, že je ve hře dost slávistů. Jejich spolupráce a návyky by mohly fungovat.“
O posledních českých zápasech s Nizozemskem: „Jako vzor pro dnešní český tým moc neslouží. Protože nizozemská reprezentace je od té doby hodně odlišná, fotbal se vyvinul. Všichni hráči se musejí podřídit systému, neexistuje, aby někdo hrál podle sebe.“
O památném zápase Česko-Nizozemsko (3:2) na EURO 2004: „Já byl pracovně přímo v Aveiru na stadionu. Krásná podívaná, pro oko diváka fantastický zápas. Byla to na tehdejší dobu anomálie, spousta šancí na obou stranách i nečekaných trenérských tahů.“
Čeští fanoušci na stadionu v Budapešti.


