Kadeřábek do hlavní role? Jak mizel hráč z nablýskané soutěže ze sestavy

Na evropském šampionátu zatím neodehrál ani minutu. Atmosféru probíhajícího turnaje ze hřiště nenasál alespoň na pár minut ani proti Anglii, kdy už bylo jasné, že Jan Bořil nebude moct v dalším zápase hrát kvůli trestu za žluté karty. Přesto obránce Pavel Kadeřábek vysoce pravděpodobně v dnešním osmifinále proti Nizozemsku zaskočí na pozici levého beka. Nebyla by to pro něj úplná novinka. V reprezentaci je teď ale spíš komparzistou.
Zažívá prakticky stejnou situaci, do jaké před několika lety vytlačil Theodora Gebre Selassieho. Pavel Kadeřábek hraje pravidelně v Hoffenheimu nablýskanou bundesligu, v každém zápase se měří s kvalitními soupeři, je zvyklý na tempo moderního fotbalu.
Jenže v reprezentaci je pro něj místo většinou jen na lavičce, do základní sestavy ho trenér Jaroslav Šilhavý ne a ne nastálo naroubovat. Post pravého obránce si postupem času rezervoval buldok z West Hamu Vladimír Coufal a jinde pro něj nevidí Šilhavý uplatnění.
Pro řadu expertů a fanoušků je záhadou, proč borec, jenž týden co týden kmitá v jedné z nejuznávanějších soutěží Evropy, za národní tým nehraje. Je pro ně luxusním náhradníkem. „Trenérovi jsem říkal, že jsem schopný nastoupit na jakémkoliv místě sestavy,“ prozradil nedávno Kadeřábek.
Coufal ho začal ze sestavy vyšoupávat v průběhu kvalifikace o probíhající EURO. Zásadní zlom přišel na balkánském výletě v září 2019. Kadeřábek nastoupil při porážce v Kosovu, o tři dny později hrál ve vítězném zápase v Černé Hoře už tehdejší slávistický obránce, který se pak v optimální jedenáctce uhnízdil.
Důvodem byla logicky Coufalova výkonnost, která po poslední sezoně v Anglii ještě narůstá. Momentálně je nezpochybnitelným členem základní jedenáctky. Šilhavý sází i na vazbu mezi ním a Lukášem Masopustem ze Slavie. To představuje také jedno z vysvětlení, proč Kadeřábek nedostal větší prostor k realizaci na křídle.
Přitom by to pro něj úplně velký problém nebyl, v Hoffenheimu mívá často ofenzivnější roli. „Sbírat body se mi daří lépe v klubu, protože se dostávám víc nahoru. S týmem hrajeme 3 – 5 – 2, takže nastupuji spíš na pozici křídla než pravého obránce. A taky mám v reprezentaci trochu jiné taktické pokyny,“ podotkl Kadeřábek v jednom rozhovoru zhruba před rokem.
Šilhavý si obecně zasurfoval na vlně slávistického úspěchu, díky němu pevně obsadil i post levého obránce Janem Bořilem. I tuhle pozici Kadeřábek v Hoffenheimu prubnul, zhruba před pěti lety ho tam stavěl Julian Nagelsmann, který tvrdil, že někdy může být ku prospěchu věci, když bude krajní obránce driblovat směrem doprostřed hřiště. Bořil se pro osmifinále s Nizozemskem vykartoval a Kadeřábek se jeví jako nejlepší možná náhrada za něj.
S Coufalem se Kadeřábek potká na place jen zcela výjimečně. Nejdelší pasáž spolu na pravé straně hřiště absolvovali loni v říjnu v Izraeli v Lize národů, jejich spolupráce trvala třiadvacet minut. Pak už šlo jen o kraťoučké úseky.
Kadeřábek nastřádal za národní mužstvo sedmačtyřicet startů, víc jich ze současného kádru má jen kapitán Vladimír Darida. Pevnou pozici si vydobyl pod Pavlem Vrbou, udržel si ji pod Karlem Jarolímem. Teď bojuje o každou minutu. Dnes by se měl dočkat šance ve velkém zápase. S nizozemským objevem Denzelem Dumfriesem si asi užije.


Zprávy ze dne 27. června 2021
„Dánové jsou velmi kompaktní a dobře presují, třeba Belgičany v první půli úplně vykolejili. Myslím si, že nám nedají tolik prostoru jako Nizozemci. Měl jsem husí kůži z toho, jak kompaktně se celý tým zachoval při té nešťastné události s Eriksenem. To nejsou jen top hráči, ale top lidi. Velká dánská síla.“
„Je důležité znát dopředu charaktery hráčů, aby trenér Šilhavý mohl dobrou partu dát dohromady. Každý musí přijmout svou roli, někdo hraje víc, někdo zase skoro vůbec... Bylo to téma třeba u nominace Ondřeje Koláře."
„Barák se dostane k věcem, ke kterým by se Dočkal nedostal, protože pohybově už na nejvyšší úrovni nestačí. Vybírejme si do budoucna ševčíkovské typy, které se dostanou ke kreativním věcem. A zároveň vše musí fungovat v součinnosti celého týmu. Když jste kreativní, ale nemáte komu přihrát, je to k ničemu.“
O Georginiu Wijnaldumovi, nizozemském kapitánovi: „Dobře jsme vykrývali prostor před stopery, nepustili jsme ho vůbec do hry. Psal jsem článek, jak je důležitá dvojice Souček-Holeš, a myslím, že dnes se to ukázalo.“
„Hned jak jsem viděl, že rozhodčí dává nejprve žlutou kartu, říkal jsem si, že by VAR ještě mohl do hry vstoupit. A tak se i stalo, za mě správné rozhodnutí.“
„Vaclík určitě patří k nejlepším gólmanům na šampionátu. Tým podržel už mnohokrát, vzpomeňme si, co vychytal proti Skotsku. Ale ještě o level výš zatím řadím Itala Donnarummu, který k tomu přidává nadstavbu ve hře nohama. A ve dvaadvaceti letech překonává rekordy Buffona či Zoffa...“
O Vaclíkově zákroku: „V podobných situacích nepanikaří a snaží se je dobře přečíst. Dokázal to výborně ustát. Podle mě klíčový moment celého utkání, kdybychom prohrávali, bylo by těžké vývoj obracet.“
„Bylo důležité, že jsme neztratili ani po vyloučení De Ligta aktiivitu. Nizozemci by jinak byli nebezpeční. Ale my jsme se nakopli a nepustili soupeře k jejich hře. Museli hodně nakopávat, což Kalas s Čelůstkou a Součkem zvládli.“
„Doporučuju fanouškům, ať si všimnou trávníku, je luxusní. Opravdu pětihvězdičkový, jako golfový green. Takhle hustý trávník jsem dlouho neviděl.“
„Chce to dát si víc záležet na finálním řešení situací. Hrajeme proti Nizozemcům, kteří nás do mnoha příležitostí nepustí. Třeba u Barákovy šance stačilo, aby přihrávku dostal ještě o něco lépe...“
- 1
- 2