Slováci začali utrápenou remízou, Ronaldo pálil. Bitva obrů pro Anglii

Autor: ČTK, krm
0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Fotbalisté Anglie na úvod kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2024 zvítězili 2:1 v Neapoli nad úřadujícími šampiony z Itálie. V repríze finále posledního Eura dal vítěznou trefu anglický kapitán Harry Kane, s 54. góly nový nejlepší střelec anglického výběru. Rekord překonal také Cristiano Ronaldo, jenž proti Lichtenštejnsku nastoupil ke 197. reprezentačnímu utkání a odpoutal se od Kuvajťana Bádira Mutavy. K domácí výhře Portugalska 4:0 přispěl dvěma brankami. Slováci začali domácí bezgólovou remízou s Lucemburskem.

Anglie určila ráz utkání už v prvním poločase, kdy se prosadil po rohovém kopu Rice a krátce před pauzou z penalty Kane. Devětadvacetiletý útočník 54. zásahem v národním týmu překonal Wayna Rooneyho.

Evropští šampioni po změně stran ožili a v 56. minutě snížil po Pellegriniho nezištné přihrávce Retegui. Útočník argentinského týmu Tigre skóroval při debutu za „Azzurri“. Anglie dohrávala závěrečnou čtvrthodinu bez vyloučeného Shawa, tlak domácích ale ustála a zdolala Itálii po šesti utkáních. Na jejím hřišti zvítězila po 62 letech a ukončila italskou sérii 40 zápasů v evropské kvalifikaci bez porážky.

Portugalsko nastoupilo v premiéře pod koučem Martínezem s Ronaldem v základní sestavě. Nejlepší střelec reprezentačních zápasů poprvé skóroval v 51. minutě a proměněnou penaltou navázal na předchozí zásahy Cancela a Bernarda Silvy. O 12 minut přidal gólovou „dělovku“ z přímého kopu a 120. brankou v národním týmu znovu vylepšil střelecký rekord mezistátních utkání.

Cristiano Ronaldo se proti Lichtenštejnsku dvakrát prosadil

Ronaldo se v reprezentaci trefil dvakrát v jednom utkání po osmi zápasech. Také červnový duel se Švýcarskem (4:0) se odehrál na stadionu Sportingu Lisabon, kde pětinásobný držitel Zlatého míče začal svou profesionální kariéru.

V dalším utkání skupiny J Slovensko remizovalo doma bez branek s Lucemburskem. Italský kouč Slováků Calzona se ani na pátý pokus nedočkal první výhry.

Dánsko se ve skupině H střetlo s Finskem poprvé od předloňského Eura, kdy během utkání zkolaboval záložník Eriksen, jenž dnes kvůli zranění nehrál. Finové tehdy zvítězili v Kodani 1:0, další překvapivý triumf na stadionu Parken ale nepřidali. Hattrickem rozhodl dvacetiletý útočník Höjlund, pro něhož to byly první góly v národním týmu.