Srbsko poprvé na ME. Portugalci stoprocentní, další výhra Slováků

Autor: ČTK, inf
0
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Fotbalisté Srbska poprvé v historii postoupili na mistrovství Evropy. V závěrečném utkání kvalifikační skupiny G doma remizovali s Bulharskem 2:2 a v tabulce obsadili druhé místo za maďarskou reprezentací. Ta coby jistý účastník Eura v příštím roce porazila 3:1 Černou Horu, která by se kvalifikovala pouze v případě svého vítězství a porážky Srbska. Závěrečný turnaj v Německu zná 17 z 24 účastníků.

Belgie především díky čtyřem gólům kanonýra Romelua Lukakua deklasovala oslabený Ázerbájdžán 5:0. Domácímu kapitánovi na čtyři trefy stačilo 20 minut prvního poločasu. Portugalsko porazilo Island 2:0 a ve skupině i podesáté zvítězilo.

Favorizovaní Srbové začali ve městě Leskovac lépe a v 17. minutě otevřel skóre Veljkovič. Jenže v 59. minutě vyrovnal Rusev a deset minut nato poslal hosty do vedení Despodov. V 82. minutě rozhodl o dělbě bodů Babič. Bulhaři, za které odehrál první poločas bývalý sparťanský útočník Minčev, zakončili kvalifikaci na poslední páté pozici a bez vítězství.

Srbsko si na evropském šampionátu zahraje premiérově od svého vzniku jako samostatného státu v roce 2006. Na ME v roce 2000 ještě startovalo jako Srbsko a Černá Hora.

Maďarům se v Budapešti nepovedla úvodní půle a ve 36. minutě inkasovali po Rubežičově brance. Na domácím obratu po změně stran se podílel kapitán Szoboszlai dvěma góly během dvou minut, konečné slovo měl v nastaveném čase Ádám Nagy.

Lukaku v Bruselu otevřel skóre v 17. minutě. Poté byl hostující Eddy Israfilov vyloučen za dvě žluté karty v krátkém sledu. Rozjetý útočník AS Řím následně vstřelil další tři branky mezi 26. a 37. minutou. Nejlepší střelec belgické historie si polepšil na 83 reprezentačních branek ve 113 zápasech. Lukaku si rovněž upevnil pozici nejlepšího kvalifikačního kanonýra se 14 góly.

Do druhého dějství třicetiletý bývalý hráč Chelsea, Manchesteru United nebo Interu Milán nenastoupil a domácí se bez něj prosadili už pouze jednou. V poslední minutě dokonal ázerbájdžánský debakl Trossard. „Rudí ďáblové“ bez porážky ovládli skupinu F, z níž postoupili společně s Rakouskem.

Portugalce v Lisabonu nasměroval k výhře ve 37. minutě Bruno Fernandes, druhou domácí branku přidal v 66. minutě střídající Horta po Ronaldově přihrávce. Tým z Pyrenejského poloostrova v devátém z deseti utkání ve skupině J udržel čisté konto, v kvalifikaci inkasoval pouze dva góly od Slovenska.

To zakončilo úspěšné boje o Euro vítězstvím 2:1 v Bosně a Hercegovině. Všechny góly v Zenici padly po změně stran. Na Hrošovského vlastní branku odpověděl Boženík, po vyloučení domácího Gojkoviče poté dokonal slovenský obrat v 71. minutě Šatka.

Španělsko porazilo Gruzii 3:1 a vyhrálo i čtvrtý domácí kvalifikační zápas. Po úvodním gólu Le Normanda ve Valladolidu rychle srovnal Kvaracchelija, ale ve druhé půli se trefili Torres a hostující Ločošvili do vlastní branky. Španělé ovládli skupinu A o čtyři body před Skotskem, které v Glasgow remizovalo s Norskem 3:3.

Kvalifikace mistrovství Evropy ve fotbale 2024:

Skupina A:

Skotsko - Norsko 3:3 (1:1)
Branky: 13. McGinn z pen., 33. vlastní Östigaard, 59. Armstrong - 3. Dönnum, 20. Larsen, 86. Elyounoussi.

Španělsko - Gruzie 3:1 (1:1)
Branky: 4. Le Normand, 55. F. Torres, 72. vlastní Ločošvili - 10. Kvaracchelija.

Belgie - Ázerbájdžán 5:0 (4:0)
Branky: 17., 26., 30. a 37. Lukaku, 90. Trossard. ČK: 24. Eddy Israfilov (Ázerbájdžán).

Srbsko - Bulharsko 2:2 (1:0)
Branky: 17. Veljkovič, 82. Babič - 59. Rusev, 69. Despodov.

Maďarsko - Černá Hora 3:1 (0:1)
Branky: 66. a 68. Szoboszlai, 90.+3 Z. Nagy - 36. Rubežič.

1. Maďarsko 8 5 3 0 16:7 18
2. Srbsko 8 4 2 2 15:9 14
3. Černá Hora 8 3 2 3 9:11 11
4. Litva 8 1 3 4 8:14 6
5. Bulharsko 8 0 4 4 7:14 4

Skupina J:

Bosna a Hercegovina - Slovensko 1:2 (0:0)
Branky: 49. vlastní Hrošovský - 52 Boženík, 71. Šatka. ČK: 63. Gojkovič (Bosna a Hercegovina).

Lichtenštejnsko - Lucembursko 0:1 (0:0)
Branka: 69. Rodrigues. ČK: 5. Danel Sinani (Lucembursko).

Portugalsko - Island 2:0 (1:0)
Branky: 37. Bruno Fernandes, 66. Horta.

1. Portugalsko 10 10 0 0 36:2 30
2. Slovensko 10 7 1 2 17:8 22
3. Lucembursko 10 5 2 3 13:19 17
4. Island 10 3 1 6 17:16 10