Zdá se, že mají patent na gólové rámování zápasů. Albánci se dosud ve „skupině smrti“ proti Itálii a Chorvatsku neztratili. Houževnaté výkony stačily dosud na jediný bod za remízu 2:2, ale ten měl nakonec v zápase s Chorvatskem zlatý nádech. Notně k němu pomohl sparťan Qazim Laci gólovou trefou. „Bod jsme si zasloužili,“ radoval se po zápase.
První půle přinesla sice územní převahu Chorvatů, což se obecně čekalo, ale více šancí měli překvapivě Albánci pod vedením brazilského kouče Sylvinha. A že jsou přemožitelé Čechů v kvalifikaci specialisty na rychlé góly na EURO, se ukázalo znovu.
Poté, co proti Itálii Nedim Bajrami v 23. sekundě dal nejrychlejší gól v historii evropských šampionátů, se tentokrát už po deseti minutách radoval sparťanský pracant Qazim Laci po centru Asaniho, kdy lízl míč a fantom MS v Kataru Dominik Livakovič v bráně Chorvatska tentokrát úplně čisté svědomí neměl. Jednalo se o čtvrtou reprezentační trefu Laciho a první na EURO.
„Věřil jsem po první půli. Dobře jsme do zápasu vstoupili, to bylo nejdůležitější,“ řekl Laci po utkání, které Albánie ještě mohla ztratit.
Chorvatům se však dlouho nedařilo a jejich útoky by se daly charakterizovat jedním slovem. Jalové. Dlouho se nemohli prosadit, protože na úvod turnaje padli se Španělskem 0:3 a tentokrát se na poločasovou přestávku taky pakovali bez gólu. Kouč Zlatko Dalič tak udělal hned o půli dvě změny. Za Majera a Brozoviče přišli Pašalič a Sučič, takže logické povzbuzení útoku.
Luka Modrič se snažil ve středu pole vymýšlet, co to šlo, ale dlouho Chorvaté ty správné střelecké kopačky nemohli najít. Albánci slušně bránili, a co prošlo na branku, to si Thomas Strakosha pohlídal.
Poslední dvacetiminutovka však měla grády. Nejprve se konečně povedlo Chorvatům soupeře překvapit a ke střele na bližší tyč se dostal útočník Hoffenheimu Andrej Kramarič. Srovnáno. Jenže neuplynuly ani dvě minuty a Chorvaté vedli. Biliár s míčem se po několika odrazech dostal do albánské sítě. Nešťastným vlastencem se prezentoval Klaus Gjasula, který v 72. minutě střídal Laciho.
Jenže favorit z Jadranu tři body odmítl, když zcela nepochopitelně hrál s Albánci nahoru a dolů, ti se dostávali do dobrých pozic a velká šance Dakua měla být varováním. Zcela trestuhodně a amatérsky zápas vedoucí tým dohrával a přišel trest, když obránce Ajaxu Josip Šutalo nedokázal odvrátit přízemní pas z levé strany a comeback jako hrom zažil Gjasula, který se dostal k míči a nekompromisně jej napálil do brány mezi nohama Joška Gvardiola. Livakovič nemohl dosáhnout.
Řízný záložník německého Darmstadtu tak došel vykoupení a získal pro Albánii kýžený bod.
„Ten bod jsme si zasloužili. Nepřestali jsme hrát až do konce. Jde o odměnu za ten boj od první do závěrečné minuty. Pořád jsme běhali a pomáhali jeden druhému, byli jsme všude,“ řekl po utkání šťastný Laci.
Úspěšný kouč Chorvatů posledních let Zlatko Dalič po utkání neskrýval roztrpčení. Jeho tým zatím v Německu nepředvádí příliš chytrý fotbal. „Co k tomu říct. Chtěli jsme zvýšit na 3:1, aniž bychom to potřebovali. Vůbec jsme neměli dovolit, aby se hra přelévala a mohli vlétnout do naší otevřené obrany. Byla to velká chyba,“ lamentoval muž, který dotáhl Chorvaty k stříbru na MS 2018 a bronzu na světovém šampionátu o čtyři roky později.
„To byly jiné příběhy před šesti a dvěma lety. Naši hráči stárnou. Bod ale znamená, že žijeme, teď musíme bezpodmínečně porazit Itálii,“ doplnil Dalič.
V posledních zápasech skupiny dojde kromě poměření sil Chorvatska s Itálií také na duel Albánie se Španělskem.