Italové klopýtli hned na začátek, v Bulharsku jen remizovali

Georgi Milanov slaví vyrovnávací gól na 2:2 v úvodním zápase kvalifikace o MS 2014 proti Itálii
Georgi Milanov slaví vyrovnávací gól na 2:2 v úvodním zápase kvalifikace o MS 2014 proti ItáliiZdroj: EPA
ČTK, iSport.cz
Kvalifikace MS 2014
Začít diskusi (0)

Fotbalisté Itálie vstoupili do kvalifikace o mistrovství světa 2014 v Brazílii jen remízou 2:2 v Bulharsku. Papírově největší favorit "české" skupiny B v Sofii dokonce prohrával, pak dokázal duel otočit, ale Georgi Milanov v 66. minutě rozhodl o dělbě bodů. Ve druhém zápase do honby za brazilským šampionátem úspěšně odstartovali Arméni, kteří se sice na Maltě trápili, ale nakonec gólem střídajícího Sarkisova ze 70. minuty vyhráli 1:0.

Italové v historii ještě nikdy na bulharské půdě nevyhráli a potvrzovali to i dnes. Trenér Prandelli kvůli zraněním poslal na hřiště kombinovanou sestavu a na souhře to bylo znát. Po půlhodině pak Italové inkasovali zásluhou Manoleva.

Jenže ještě do poločasu favorit skóre otočil. A to díky útočníkovi Osvaldovi, který si při svém třetím startu za národní tým připsal hned dva góly. Italové však vedení neudrželi a Milanov zařídil konečnou remízu. Armén Artur Sarkisov se raduje z gólu na Maltě, kterým rozhodl o vítězstvíArmén Artur Sarkisov se raduje z gólu na Maltě, kterým rozhodl o vítězství • Reuters

Do čela skupiny se tak v úvodu dostala Arménie, která navázala na závěr minulé kvalifikace o ME, kdy vyhrála tři z posledních čtyř zápasů, a udolala Maltu. Obranu ostrovního soupeře pokořil až střídající útočník Sarkisov.

Beránkův Kazachstán sahal po senzaci

Kazachstán s českým trenérem Miroslavem Beránkem vstoupil do kvalifikace porážkou 1:2 s Irskem. Proti účastníkovi mistrovství Evropy ještě minutu před koncem sahali po nečekaném vítězství, jenže soupeř v závěru dvěma góly otočil.

Beránek už před startem kvalifikace avizoval, že věří ve zlepšení výkonů kazašské reprezentace a dnešní zápas to dlouho potvrzoval. Domácí dokonce vedli brankou Nurdauletova, jenže závěr utkání patřil Irsku.

Nejprve srovnal z penalty kapitán Keane a těsně před vypršením normální hrací doby rozhodl o irském vítězství Doyle.

Rusové uctili Jaroslavl a vyhráli

Rusko v soutěžní premiéře trenéra Fabia Capella zvítězilo 2:0 nad Severním Irskem. Domácí nastoupili hned s několika změnami v sestavě oproti mistrovství Evropy, kde porazili českou reprezentaci 4:1.

Na hřišti nechyběl Fajzulin, který dostal šanci v reprezentaci právě až od Capella, a hned se odvděčil vítězným gólem v 30. minutě. Ruskou výhru pak 12 minut před koncem potvrdil z penalty Širokov za faul na Kokorina.

Fotbalisté Ruska si před zápasem proti Severnímu Irsku připomněli výročí tragédie hokejistů JaroslavleFotbalisté Ruska si před zápasem proti Severnímu Irsku připomněli výročí tragédie hokejistů Jaroslavle • Reuters

Nejvyšší vítězství ve své historii zaznamenala Bosna a Hercegovina, který zvítězila v Lichtenštejnsku 8:1 a uštědřila tak soupeři naopak nejvyšší porážku v dějinách.

Hattricky k tomu přispěli Džeko a Ibiševič, dva góly přidal Misimovič. Dosavadním maximem Bosny bylo čtyři roky staré vítězství 7:0 nad Estonskem.

Další favorité uspěli

Itálie je jediným velkým favoritem, který na úvod kvalifikace zaváhal. Německo přehrálo Faerské Ostrovy 3:0 zásluhou dvou gólů Özila, Anglie rozstřílela Moldavsko 5:0 a připsala si tak nejvyšší vítězství za poslední tři roky.

Nizozemci pak doma udolali Turecko 2:0. O vítězný gól se postaral Van Persie už v 17. minutě, Narsing ale přidal pojistku až v nastavení.

Také Francie začala výhrou, i když Finsku dala jediný gól. Vstřelil ho ve 20. minutě Diaby, který se vrátil do národního týmu po roce. Postaral se tak o vydařenou soutěžní premiéru trenéra Didiera Deschampse.

Starosti mělo Portugalsko, které outsidera z Lucemburska udolalo jen 2:1, přičemž prohrávalo. Cristiano Ronaldo s Postigou se zasloužili o obrat skóre.

Skupina A:
Záhřeb: Chorvatsko - Makedonie 1:0 (0:0)
Branka: 69. Jelavič. Rozhodčí: Jefet (Izr.).

Cardiff: Wales - Belgie 0:2 (0:1)
Branky: 41. Kompany, 83. Vertonghen. Rozhodčí: Johannesson (Švéd.). ČK: 26. Collins (Wales).

Skupina B:
Ta'Qali: Malta - Arménie 0:1 (0:0)
Branka: 70. Sarkisov. Rozhodčí: Eisner (Rak.). ŽK: Sciberras, Dimech - Mchojan, Hovsepjan.
Malta: Hogg - Briffa (85. Barbara), Agius, Dimech, Borg, Muscat - Sciberras - Bogdanovic, Cohen (74. Caruana), Schembri - Mifsud. Trenér: Ghedin.
Arménie: Kasparov - Hovsepjan, Arzumanjan (79. Aleksanjan), Artak Edigarjan (52. Manojan), Mchojan, Hajrapetjan - Mkrtčjan, Mchitarjan - Pizzelli (64. Sarkisov), Movsisjan, Özbiliz. Trenér: Minasjan.

Sofie: Bulharsko - Itálie 2:2 (1:2)
Branky: 30. Manolev, 66. G. Milanov - 36. a 40. Osvaldo. Rozhodčí: Atkinson (Angl.). ŽK: Gadžev, Djakov - Ogbonna, Diamanti.
Bulharsko: Michajlov - Manolev, Bodurov, Ivanov, V. Minev - Gadžev (79. Sarmov), J. Minev - Djakov, G. Milanov, Gargorov (62. Micanski) - Popov (82. Tonev). Trenér: Penev.
Itálie: Buffon - Bonucci, Barzagli, Ogbonna (69. Peluso), Maggio - Marchisio, De Rossi, Pirlo, Giaccherini (64. Diamanti) - Osvaldo, Giovinco (73. Destro). Trenér: Prandelli.

Skupina C:
Astana: Kazachstán - Irsko 1:2 (1:0)
Branky: 37. Nurdauletov - 89. Keane z pen., 90. Doyle. Rozhodčí: Avram (Rum.).

Hannover: Německo - Faerské ostrovy 3:0 (1:0)
Branky: 54. a 71. Özil, 28. Götze. Rozhodčí: Madden (Skot.).

Skupina D:
Tallinn: Estonsko - Rumunsko 0:2 (0:0)
Branky: 55. Torje, 75. Marica. Rozhodčí: Mažič (Srb.).

Andorra la Vella: Andorra - Maďarsko 0:5 (0:2)
Branky: 12. Juhasz, 32. Gera z pen., 54. Szalai, 68. Priskin, 82. Koman. Rozhodčí: Aleckovič (Bosna). ČK: 65. Vales (Andorra).

Amsterodam: Nizozemsko - Turecko 2:0 (1:0)
Branky: 17. Van Persie, 90.+2 Narsingh. Rozhodčí: Velasco Carballo (Šp.).

Skupina E:
Lublaň: Slovinsko - Švýcarsko 0:2 (0:1)
Branky: 20. Xhaka, 51. Inler. Rozhodčí: Tagliavento (It.). ČK: 76. Barnetta (Švýc.).

Tirana: Albánie - Kypr 3:1 (1:1)
Branky: 36. Sadiku, 84. Cani, 87. Bogdani - 45. Laban. Rozhodčí: Kučin (Kaz.).

Reykjavík: Island - Norsko 2:0 (1:0)
Branka: 21. Arnason, 81. Finnbogason. Rozhodčí: Gautier (Fr.).

Skupina F:
Moskva: Rusko - Severní Irsko 2:0 (1:0)
Branky: 30. Fajzulin, 78. Širokov z pen. Rozhodčí: Lahoz (Šp.).

Baku: Ázerbájdžán - Izrael 1:1 (0:0)
Branky: 65. Abišov - 50. Natcho. Rozhodčí: Jug (Slovin.).

Lucemburk: Lucembursko - Portugalsko 1:2 (1:1)
Branky: 13. Da Mota - 28. Ronaldo, 54. Postiga. Rozhodčí: Tohver (Est.).

Skupina G:
Vaduz: Lichtenštejnsko - Bosna a Hercegovina 1:8 (0:4)
Branky: 61. Christen - 33., 40. a 83. Ibiševič, 46., 64. a 81. Džeko, 26. a 31. Misimovič. Rozhodčí: Borg (Malta).

Vilnius: Litva - Slovensko 1:1 (1:1)
Branky: 18. Zaliukas - 41. Sapara. Rozhodčí: Gómez (Šp.). ČK: 55. Pečovský (SR).

Riga: Lotyšsko - Řecko 1:2 (1:0)
Branky: 42. Cauna z pen. - 57. Spyropulos, 69. Gekas. Rozhodčí: Bebek (Chorv.).

Skupina H:
Podgorica: Černá Hora - Polsko 2:2 (2:1)
Branky: 27. Drinčič, 45. Vučinič - 7. Blaszczykowski z pen., 55. Mierzejewski. Rozhodčí: Jakobsson (Isl.). ČK: 69. Pavičevič - 73. Obraniak.

Kišiněv: Moldavsko - Anglie 0:5 (0:3)
Branky: 4. z pen. a 29. Lampard, 32. Defoe, 74. Milner, 83. Baines. Rozhodčí: Van Boekel (Niz.).

Skupina I:
Tbilisi: Gruzie - Bělorusko 1:0 (0:0)
Branka: 53. Okriašvili. Rozhodčí: Todorov (Bulh.).

Helsinky: Finsko - Francie 0:1 (0:1)
Branka: 20. Diaby. Rozhodčí: Thomson (Skot.).

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů