25. června 2008 • 06:00

Klidně ponesu svoji kůži na trh

Autor: Robert Neumann
TOP VIDEA
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
Tomášek o fiasku s Färjestadem: Byli jsme jako Boston. Jak zvládá tlak?
VŠECHNA VIDEA ZDE

AKTUALIZOVÁNO - Nechce démonizovat. Jen nabízí cestu, po které by se mohl vydat český fotbal. Aby se propast mezi ním a vyspělými zeměmi nadále nezvětšovala, ale naopak.



Trenér Josef Csaplár, v současnosti skaut anglického Evertonu, na rozdíl od mnoha tzv. „odborníků“ má co říct. „Kritizovat Košťála, Brücknera, to není krok dopředu, jen naplnění nějaké zášti a zloby v českém fotbale. Moje cesta je změna filosofie, strategie,“ říká.

Nedávno jste prohlásil, že současný stav českého fotbalu má hlubší příčiny, že mluvit o jednotlivých utkáních je jako začínat abecedu od písmene R. Jaké je tedy písmeno A?

„První otázkou vůbec je říct si, jestli období za trenéra Brücknera bylo úspěšné, nebo neúspěšné. Pokud řekneme, že bylo úspěšné, tak potom neměňme nic.“

Je asi bezpochyby, že po EURO 2004 to bylo období spíše neúspěšné...
„Pak tedy musí následovat druhá otázka: existuje na svazu nějaký program, který by nastavil novou filozofii, strategii, nové cíle? Jsem přesvědčený, že změna filozofie je potřeba. Myslím z hlediska českého fotbalu, ne reprezentace.“

Jakou filozofii nabízíte?
„Začít vychovávat a vyrábět konstruktivní hráče, ne destruktivní. To je směr, kterým by se český fotbal měl pohnout.“

Jsou ale lidé, co o tom rozhodují, ochotní do toho jít? Že si přiznají: Děláme to špatně?
„Pokud nejsou, tak si k tomu mají vytvořit, jako třeba v Německu, realizační tým. Lidi, kteří rozhodují o fotbale, lidi, kteří řeknou – tohle je naše cesta. Vezmu příklad od Němců. Ti si po výbuchu na MS 1998 řekli, že jejich tradiční bojovnost a nasazení musí zůstat, ale musejí se o sto procent zlepšit v technické vybavenosti, atraktivitě fotbalu. To je pro nás první vzor, ten megaprogram, který kvůli tomu Němci udělali.“

Jaký megaprogram?
„Vydali spousty DVD, programů, působili na trenéry mládeže, investovali do techniky. A pak to všechno vrhli do krajů a okresů po celé zemi. A samozřejmě s německou precizností se dostali tam, kde nyní jsou. Najednou můžeme obdivovat technicky vyspělého Podolského, Kloseho, Lahma.“

Často mluvíte i o nizozemském modelu. V čem spočívá?

„Holanďané si řekli, že chtějí hrát atraktivní fotbal. A začali s tím od samotného kořene - od žáčků. Celý jejich model bych shrnul do smlouvy reprezentačního trenéra Van Bastena. Je v ní i podmínka, že musí hrát atraktivní fotbal. A třeba seznam pokynů holandského svazu trenérům. Jeden z nich zní: když odebereš protihráči míč, snaž se nefaulovat, a když ho odebereš, hraj dopředu, ne do šířky.“

Podobné věci u nás zřejmě chybějí...
„Prioritní věc, která chybí, je servisní činnost. Na svazu ještě nikomu nedošlo, že oni jsou servisní organizace. Jsou tam kvůli nám, pro desítky tisíc trenérů, hráčů, žáčků. S tím, že výkladní skříň celého fotbalu je národní tým. To je vrchol pyramidy. To přece nemůže být odtržené, jak to bohužel podle mého názoru je. Národní tým v českých podmínkách je bohužel stát ve státě.“

Několikrát jste prohlásil, že některým věcem u národního týmu nerozumíte. Můžete být konkrétní?
„Třeba jak je možné, že asistenti národního týmu jsou profesionální trenéři u klubových týmů. Připadne mi to jako žert. Copak ti lidi přijedou na nároďák s čistou hlavou? Nezajímá je vlastní klub, jsou plně koncentrovaní? Jestli je český tým z drtivé části složený z krajánků, má někdo čas za nimi jezdit? Pozorovat je, ptát se jich, jaké mají problémy, jak se cítí? Copak mají vůbec čas, aby ty hráče sledovali v zápasech na satelitech? Vždyť to nikdo nedělá.“

A jiná věc?
„Po neúspěchu na šampionátu v Německu před dvěma lety se hledal obětní beránek. Tak se našel, byl to asistent Beránek. Takže ho vyhodili, pro mě nepochopitelná věc. Ve vztahu Beránek - Brückner to muselo být nejen odborné pouto, ale i lidské... S Mírou Beránkem bylo zameteno podle mého naprosto negustovním způsobem. Já se ptám: vedla tato změna k obratu v českém fotbale nebo změnilo se tam něco famózně k lepšímu? Říkám, že nezměnilo a ani nemohlo. Protože se neměnily kořeny a sama podstata svazové práce.“

Změnu na trenérském místě tedy nyní nepovažujete za důležitou?

„Diskusi o tom, jestli k týmu přijde tamten nebo jiný trenér, považuju za nesystémovou, pokud s touto změnou nepřijde opravdu koncepční změna. Neříkám, abychom dělali fotbal jako Holanďani nebo Němci, dělejme ho jako Češi.“

A to je jak?
„Máme určitě schopnost improvizace, chytrost. Ale stejně jako Němci zjistili, že se nehnou z místa bez toho, že budou ovládat techniku alespoň na nějaké akceptovatelné úrovni, tak i my musíme rozvíjet další věci. A to je ta strategie.“

Co jste připraven nabídnout vy? Prohlásil jste, že se chcete účastnit nového projektu.
„Spousta lidí bude jistě říkat, že dělám jen chytrého. Proto chci převzít zodpovědnost a podílet se na tomto projektu. Jestli v roli technického ředitele, nebo jak to nazvat, co se stará o fotbal, o nové trendy... Prostě klidně ponesu svoji kůži na trh.“

Co by měl takový technický ředitel na starosti?

„Dohlížel by nad servisní činností. Narážím na informační databanku, zásadní věc. Informační databanka na fotbalovém svazu musí být napěchovaná všemi možnými zápasy, informacemi o hráčích, zkrátka servis pod nejlepší výpočetní technikou. Bez ohledu na to, kdo nároďák trénuje. K informacím by měli přístup všichni. Kouč A-týmu, jedenadvacítky, dvacítky, kluboví trenéři.“

Nic podobného tady nefunguje?
„Na svazu prostě neexistuje nikdo, kdo by to dělal.“

Znáte ty, kteří by to dělat mohli?
„Lidí, kteří by přišli a chtěli by to, těch je dost. Já jsem v této chvíli připravený jít s kůží na trh, vzpomněl jsem si na jméno Dušana Fitzela nebo Petra Fouska.“

Argument svazu zní: Brückner něco podobného nechtěl, proč bychom to tedy dělali.
„V tom je tragédie celého českého fotbalu. Holandský nebo německý svaz tyto věci má bez ohledu na to, jestli to trénuje Petr nebo Pavel. Nebo tomu mám rozumět tak, že zítra přijde k nároďáku trenér a řekne, že chce chodit s hráči na maliny, tak je budou vozit do lesa? Je profesionální čest svazu, že dá trenérovi k dispozici takový servis. Je na něm, jestli s tím pracuje, nebo ne.“

A další argument: vítězství vám to ale neudělá.

„I kdyby to k němu přispělo jen blbým procentem, tak to za to přece stojí! Na podobné argumenty kontruju i jinak: podívejte se na Chelsea, na AC Milán. Můžou si koupit jakékoli hráče, trenéry, mají vyprodané stadiony. Proč i oni to mají, když, jak spousta lidí tvrdí, je to zbytečné?“

Je to otázka peněz...
„Na to říkám - na tohle peníze být musejí! Abych znal výrobky, zaplatil specialisty, na to musím peníze mít. Je to stejné, jako když za vámi někdo přijde, abyste vyrobili mercedes. A dá vám do ruky kombinačky, kladivo, svářečku a v lakovně štětec a kýbl s barvou.“

Sleduje vůbec někdo, jak jsou na tom hráči širšího kádru v průběhu sezony kondičně?

„Kondice hráčů, to je další věc, za kterou byl kouč Brückner během svého působení maximálně kritizovaný. A já si myslím, že právem. Mně připadne odmítání nejnovějších metod, jako kdyby se v McLarenu rozhodli, že přestanou testovat auta, že se jim stačí podívat na stopky. To ale nejde.“

Němečtí hráči jsou prý sledováni v průběhu sezony, trenér ví, v jaké přijedou kondici.

„Nevím, do jaké míry to je, ale vím, že Němci v tomto směru pracují maximálně profesionálně. Byl ale někdo z českého svazu na německém a zjistil, jak to dělají? Vyžádal si podklady, přivezl je do Čech a tady to rozpracoval a ukázal? Nebo byl někdo v Holandsku? Protože tam se rodí ty novinky, na klubové i reprezentační úrovni. Já tvrdím, že nikdo nikde nebyl. A to považuju za totální průšvih! A fitness tréninky - ptám, se, když přijedou hráči na sraz, vážně mě nezajímá jejich rozbor krve, složení metabolitů? Přece i naprostého laika napadne, že jinak musí trénovat Jankulovski, který celou sezonu nehrál, než třeba Ujfaluši, který odehrál všechny zápasy.“

Měla absence tohoto servisu při EURO dopad na to, že tým odcházel v závěru zápasu kondičně?
„Nebyla to otázka kondice, tým byl připravený kondičně dobře. Kdyby tam ale byly všechny servisy, jsem absolutně přesvědčený o tom, že by to rozhodně neublížilo a že by to výkon posunulo o nějaké procento nahoru. Což se v těch velkých turnajích počítá nejvíc.“

Tvrdíte, že jsme se od EURO 2004 neposunuli dopředu. Kdy přesně nastal zlom?

„Existovala koncepce, co se týká mládeže. A ta odešla s osobou Dušana Fitzela a Petra Fouska. Fitzela považuju za otce úspěchů českého mládežnického fotbalu. Jeho vyhazov pro mě byl symbolem naprosté nekompetentnosti svazu. Chápu, že když přichází nové vedení, tak chce mít kolem sebe lidi loajální, lidi, co je tam dostali. Ale chápu to jen do určité míry - tu profesionální práci totiž někdo dělat musí. Musím říct, že tím, že byli vyhozeni Fitzel a Fousek, odešly symboly profesionality a byly nahrazeny loutkoherci. Je to šlendrián.“

Na závěr hypotetická otázka: pokud v českém fotbale dojde ke změně filozofi e, za jak dlouho se to může pozitivně projevit?

„Bude to trvat dva tři čtyři roky, a vyděláme na tom všichni. Budeme produkovat šest Kollerů, ne jednoho, deset Barošů, ne jednoho, a čtyři Rosické. To je zákonité.“

JOSEF CSAPLÁR

Narozen: 29. října 1962 v Ostrově nad Ohří
Vzdělání: SPŠ, FTVS, nejvyšší trenérská licence
Trenérská kariéra: UD Příbram - mládež (1986-96), Dukla Praha, Dukla Příbram, Marila Příbram (1996-2001), Liberec (2001-03), Slavia Praha (2004-05), Panionios Atény (2005), Wisla Plock (2005-07) Úspěchy: s Libercem mistr ligy a účastník čtvrtfi nále Poháru UEFA (2001/02), vítěz Polského poháru a Superpoháru (2005/06)

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.

Fotbal dnes * Evropská liga

Skupina D
Články odjinud


Články odjinud