Rozhodčí: Okradl Chelsea, zařízne i Česko?

Před fanoušky a hráči anglické Chelsea tohle jméno raději nevyslovujte. Ale Petr Čech i další mistři Evropy do 21 let z roku 2002 na něj mají i příjemné vzpomínky, neboť pískal finálový duel šampionátu. Tom Henning Övrebö. Holohlavý norský sudí povede sobotní duel v Bratislavě.
Ty záběry obletěly celý svět. Na maximum vytočený útočník Chelsea Didier Drogba třeští na rozhodčího oči a huláká. Před chvílí ukončil podsaditý Nor odvetné semifi nále Ligy mistrů, v němž „blues" vypadli Iniestovým gólem z nastaveného času.
‚Zabiju tě! Prodal jsi to Barceloně!' »
Övrebö v utkání opakovaně poškodil Chelsea, když neodpískal jasné pokutové kopy (chyboval i na druhé straně při Abidalově vyloučení), a tehdejší kouč Guus Hiddink prohlásil, že se cítí okradeni o postup.
To vše se stalo začátkem května letošního roku, za čtyři měsíce už vzpomínky vybledly.
„Kdo píská? Ani nevím," uvedl na pondělním srazu gólman Petr Čech. Když se dozvěděl jméno, reagoval bez hysterie a přehnaných obav. „Jo, ten Nor? Mně to nevadí. Já bych v něm problém neviděl, pořád je to kvalitní rozhodčí," uvedl Čech.
Rosický: Žolík, nebo jen psychologická zbraň »
Reprezentační jednička si dobře pamatuje i zápas, v němž mu Övrebö přinesl štěstí, tedy finále mistrovství Evropy hráčů do 21 let ve Švýcarsku (2002). „Tehdy pískal velmi dobře," pochválil jej.
Mnohonásobný reprezentant si na něj určitě stěžovat nemohl, vždyť v penaltovém rozstřelu byl sudí shovívavý k Čechovým předčasným vyběhnutím. „Vzpomínám si, že ještě rozhodoval jeden zápas v Lize mistrů a také velice dobře. V zápase s Barcelonou udělal chyby, což se bohužel může stát," dodal Čech.
A když je řeč o přehmatech a omylech sudích, jaký má na ně Övrebö obecný názor? V rozhovoru pro norský list Dagbladet dostal před časem - ještě před zmíněným duelem Chelsea -otázku, jestli dělá chyby.
„Ne, to se mi nestává. Jako rozhodčí působím od roku 1980 a za tu dobu jsem ještě neudělal chybu," odpověděl. Hodně sebevědomý borec? Ale ne, hned vzápětí se začal smát...
„Samozřejmě že dělám chyby. V průměrném utkání uděláte 600 až 700 rozhodnutí. A statisticky je dáno, že sudí se dopustí omylu v deseti procentech případů. Takže je jasné, že při sedmi stech verdiktech děláme v průměru sedmdesát chyb za utkání."
Navzdory této „nedokonalosti" patří mezi přední sudí v Evropě a komise rozhodčích UEFA mu věřila, alespoň to platilo, do duelu na Stamford Bridge. V Lize mistrů má na kontě dvacet zápasů, v Poháru UEFA jich bylo ke konci uplynulého ročníku 47.
V civilním životě třiačtyřicetiletý Övrebö pracuje jako psycholog a mimo jiné pomáhá obětem násilí. Ovšem nějaký čas se živil i taxikařinou.
Na dráhu rozhodčího se vydal ještě v teenagerovském věku a už v šestadvaceti debutoval v norské lize (20. září 1992).
O dva roky později se objevil na mezinárodní listině, kde dlouho zůstával ve stínu známějšího arbitra Terjeho Haugeho. Mimochodem, tomu asistoval ve funkci čtvrtého rozhodčího při finále Ligy mistrů v květnu 2006 (Barcelona-Arsenal 2:1).
První vrcholem kariéry otce tří synů byl zmíněný finálový duel na „malém" EURO. Do povědomí fanoušků z celého světa se ale vepsal zpackaným výkonem, jímž připravil Chelsea o možný triumf v Lize mistrů.
Po utkání čelil prostřednictvím internetu několika výhrůžkám smrtí, na Facebooku byla dokonce vytvořena skupina pod názvem Zabijte Toma Henninga Övreba. Anglická policie jej musela hlídat, zemi opustil v utajení.
Jak o pár dní později řekl, s negativními reakcemi se osobně nesetkal. „Snad jen s výjimkou lidí, kteří si na mě teď na ulicích v Oslo občas ukazují a zírají na mne. Jinak je ale všechno v naprostém pořádku."
Norský rozhodčí, jenž byl ve své zemi vyhlášen pětkrát nejlepším arbitrem roku, si od skandálu získal pověst muže, který nezvládá těžká utkání. Britská média ihned připomněla duel EURO 2008 mezi Itálií a Rumunskem (1:1), kdy se omluvil za sérii chyb.
V Bratislavě ho určitě také nečeká snadná práce.
Na které sudí nevzpomínají Češi v dobrém
Pierluigi COLLINA (Itálie) | Nizozemsko - Česko 1:0 (červen 2000, ME) Řecko - Česko 1:0 po prodl. (červen 2004, ME) |
Po úvodním duelu šampionátu 2000 se stal Collina pro český národ nepřítelem číslo jedna. V samém závěru odpískal legendární penaltu, z níž domácí Nizozemci vstřelili vítězný gól. Nutno ovšem dodat, že stesky Čechů byly neoprávněné, Němec fauloval Ronalda de Boera. Ovšem při podobném zákroku na Kollera, jehož v semifi nále portugalského EURO stáhl za triko Dellas, už odvahu k nařízení penalty nenašel. | |
Markus MERK (Německo) | Nizozemsko - Česko 2:0 (září 2004, kvalifikace MS) |
Německý arbitr zrežíroval kvalifi kační duel v Nizozemsku. Celý zápas přehlížel časté držení za dres, kterým si vypomáhala nizozemská obrana především vůči Janu Kollerovi, bez povšimnutí nechal i sražení Baroše v pokutovém území. Za okatou výpomoc se styděli samotní Nizozemci. „Pískal ve prospěch domácích, neodpískal penaltu na Baroše, zavřel oči i nad dalšími fauly. Byla to pomocná ruka pro účast na MS," psala nizozemská média. | |
Peter FRÖJDFELDT (Švédsko) | Turecko - Česko 3:2 (červen 2008, ME) |
Benevolence zkušeného Švéda Fröjdfeldta se dost možná spolupodílela na vyřazení Brücknerova výběru z loňského EURO. Běžela 71. minuta závěrečné bitvy ve skupině s Tureckem, Češi za stavu 2:0 vykouzlili báječnou kombinaci, kterou zakončoval Polák do tyče. Záložník se vzápětí vrhl po odraženém míči a hlavou se jej chystal poslat potřetí do turecké sítě. Jenže přišel zásah soupeřovy kopačky. Jasná penalta! Jediný, kdo ji neviděl, byl Fröjdfeldt. A pak už přišel tragický obrat... |
Kteří arbitři Čechům pomohli
Pierluigi PAIRETTO (Itálie) | Německo - Česko 2:1 (červenec 1996, finále ME) |
V památném londýnském finále sahali Češi po zlatu. Přiblížil jim ho pokutový kop, který v 58. minutě proměnil Patrik Berger. Ovšem televizní záběry dokázaly, že se sudí Pairtetto s jeho nařízením unáhlil. Záložník Karel Poborský se po pravé straně snažil v rychlosti přejít přes Sammera, ten jej sice fauloval, avšak před pokutovým územím. Ital ale bez váhání ukázal na penaltový puntík. | |
Ivan BEBEK (Chorvatsko) | Česko - Kypr 1:0 (březen 2007, kvalifikace ME) |
![]() | Po porážce s Německem a následném pověstném fl ámu na hotelovém pokoji 433 musel tým zabrat v domácím utkání s Kyprem, postup na EURO by byl jinak v ohrožení. Psychicky zdecimovaný soubor v nepříznivé atmosféře na stadionu u Nisy sice vyhrál, ovšem „helfnul" mu i chorvatský sudí. V nervózním druhém poločase, kdy mužstvo bránilo hubený náskok, obral hosty chybným verdiktem o rýsující se nebezpečný brejk, při kterém by došlo k několikanásobnému přečíslení. |
Roberto ROSETTI (Itálie) | Švýcarsko - Česko 0:1 (červen 2008, ME) |
![]() | V závěru duelu se Švýcarskem, který otevíral loňské EURO, se Češi bránili ze všech sil náporu domácích. Při jednom ze závarů před brankářem Čechem se míč svezl po ruce obránce Tomáše Ujfalušiho, jindy přísný rozhodčí Rosetti ovšem k nevoli tisíců Švýcarů v ochozech basilejského stadionu nereagoval. Kontroverzní zákrok rozpoutal v dějišti šampionátu velké diskuse, fotbalisté i fanoušci helvetského kříže nemohli Italovi přijít na jméno. |