Šok pro USA, po 27 letech jsou bez MS. Panamě pomohl i gól, který nebyl

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Fotbalisté Panamy poprvé v historii postoupili na mistrovství světa. Na šampionát do Ruska se podívají díky výhře 2:1 v závěrečném utkání kvalifikace Severní a Střední Ameriky nad Kostarikou, která už měla spolu s Mexikem postup jistý. Panamě k tomu ale pomohl i chybně uznaný vyrovnávací gól. Oči pro pláč tak i díky této situaci zbyli Američanům, kteří se nepodívají ani do baráže.

Čtvrté místo po výhře 3:2 nad Mexikem obsadil Honduras, který tak bude bojovat o účast na šampionátu v interkontinentálním play off proti Austrálii.

Finálový turnaj v Rusku se překvapivě nebude týkat výběru USA, který na MS startoval pokaždé od roku 1990. Američané v závěrečném duelu kvalifikace prohráli na půdě posledního Trinidadu a Tobaga 1:2, k postupu jim přitom stačila remíza.

Pro Panamu jde o obrovský úspěch, o čemž svědčí i to, že prezident Rommel Fernández vyhlásil na oslavu postupu státní svátek. Dosud největším úspěchem byl triumf na středoamerickém šampionátu v roce 2009 a dvě druhá místa na Zlatém poháru, mistrovství Severní a Střední Ameriky.

Přitom po sobotní prohře 0:4 s USA se zdálo, že Panama na postup nedosáhne, ale v závěrečném kole dokázala zaváhání Američanů využít. O vítězný gól proti Kostarice se dvě minuty před koncem postaral obránce Román Torres po brejku po chybě soupeře v rozehrávce.

Předtím však guatemalský sudí Lopéz chybně uznal Panamě vyrovnávací gól poté, co po rohu tečoval míč Gabriel Torres a následně i Blas Pérez, ale míč díky jednomu z obránců zůstal u tyče na brankové čáře a podle opakovaných záběrů nepřešel celým objemem do branky. Sudí však přesto nepřehlednou situaci posoudil jako gólovou a trefu připsal Gabrielu Torresovi.

Američanům se na Trinidadu rozpadl plán na postup už v úvodu, když si dal v 17. minutě vlastní gól Omar Gonzalez. "Byl to jeden z nejnešťastnějších okamžiků mého života a bude mě to navždy strašit," prohlásil Gonzalez.

Domácí následně ještě zvýšili skóre po trefě Alvina Jonese a hosté už stihli pouze snížit brankou Christiana Pulisice. V posledních 20 minutách měl dvě velké šance veterán Clint Dempsey, ale Ameriku na šampionát nedostal stejně jako Benny Feilhaber, který trefil tyč.

Kvalifikace MS 2018 ve fotbale - severoamerická zóna CONCACAF:

Panama - Kostarika 2:1
(54. G. Torres, 88. R. Torres - 36. Venegas)

Honduras - Mexiko 3:2
(34. Elis, 54. vlastní Ochoa, 61. Quioto - 17. Peralta, 39. Vela)

Trinidad a Tobago - USA 2:1
(17. vlastní Gonzalez, 37. Jones - 47. Pulisic).

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.