pav, šq
MS fotbal 2018
Začít diskusi (0)

Letošní mistrovství světa je historické. Penalta, kterou v sobotu nařídil sudí Andrés Cunha ve prospěch Francie při výhře nad Austrálií 2:1, byla první, která se kopala po zásahu asistentů rozhodčího u videa. Videorozhodčí na šampionátu byli ale od té chvíle několikrát terčem kritiky, Brazilcům či Angličanům se nelíbilo, že přehlédli penalty v jejich prospěch či fauly před gólem. Jaké jsou zásady používání VAR na šampionátu v Rusku? To  vysvětluje pro deník Sport český sudí Roman Hrubeš, specialista na tento projekt.

Video placeholder
Trenér Martin Hašek: Video může zásadně změnit bránění rohů • iSport TV

První případ, kdy video mohlo zasáhnout, ale neučinilo tak, přišel ještě den před francouzskou penaltou. Při přestřelce mezi Španělskem a Portugalskem (3:3) vyvolal otázky souboj, který Diego Costa svedl s Pepém před vstřelením branky na 1:1. Útočník Atlétika Madrid měl zkušeného stopera atakovat loktem.

„Pepe se tam chytí za obličej, ale po chvíli hned vstane a zapojí se do hry. Opakovačky nebyly ideální, chtělo by to detailní kameru kvůli posouzení intenzity. Nešlo o úder do obličeje, spadá to do šedé zóny,“ vysvětluje Roman Hrubeš, proč souhlasí s verdiktem hlavního sudího a hru by nechal plynout.

Termínem „šedá zóna“ popisuje, jakým situacím se VAR věnuje a které naopak nechává být.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů