12. července 2018 • 16:08

Chorvatské šílenství! Lidé vybírali z bankomatů, vláda zasedla v dresech

Autor: , ,
Reklama
TOP VIDEA
Jágr po prvním tréninku: Jsem rád, že jsem přežil. Chci stihout první zápas Jágr po prvním tréninku: Jsem rád, že jsem přežil. Chci stihout první zápas
Nejoblíbenější trenéři? Kloppův fotbal je jako hokej. Přitahuje ženy, směje se Hašek Nejoblíbenější trenéři? Kloppův fotbal je jako hokej. Přitahuje ženy, směje se Hašek
VŠECHNA VIDEA ZDE

V ulicích chorvatských měst se středeční vítězství fotbalového týmu nad Anglií bouřlivě slavilo dlouho do noci. Tamní deníky zveřejnily množství fotografií ze zaplněných náměstí, kde v přeplněných kavárnách jásají lidé ověnčení chorvatskými vlajkami. Další tisíce Chorvatů nasedly do aut, projížděly ulicemi a troubily, vše doprovázely ohňostroje. Historický postup do finále světového šampionátu se projevil dokonce i na zasedání vlády. Její členové ve čtvrtek jednali v národních dresech.Obrovské množství fanoušků se shromáždilo zejména v centru Záhřebu na náměstí Bána Jelačiče, kde přenos ze semifinále mistrovství světa v Rusku sledovali na obří obrazovce. Ještě před úvodním hvizdem přišla studená sprcha v podobě deště, následně pak rychlý gól Angličanů. To ale Chorvaty neodradilo, a když postupně padly dva chorvatské góly, metropole se začala pod návalem oslav doslova otřásat v základech.

Jak napsal deník Jutarnji list, celé Chorvatsko nyní žije fotbalem. "Když hrají Daličovi chlapci, z bankomatů se vybírají peníze, jako kdyby zítřek neměl nikdy nastat," uvedl list na úvod svého článku popisujícího atmosféru v balkánské zemi.

Fotbalové zápasy se sledují hlavně v ulicích měst a v kavárnách, kde se platí v hotovosti. Podle údajů z bank se v této souvislosti zvýšilo za posledních pár dní množství peněz vybraných z bankomatů o 30 procent nad běžným průměrem.

Zvýšily se rovněž prodeje nejrůznějších chorvatských kulinářských pochoutek, jako jsou chorvatské čevapi (v Česku známé jako čevabčiči) a dalších grilovaných jídel. Od začátku mistrovství se údajně již snědlo přes devět milionů čevabčič. Vyprodané jsou i speciální fotbalové dorty a koláče.

Fotbal zasáhl i do jiných odvětví. Plno hlásí rovněž tamní kadeřnictví, kde všichni chtějí nabarvit vlasy na červenobílou šachovnici, ze které se skládá reprezentační dres. A příliv klientů očekávají i tetovací salóny.

Jsou však i chvíle, kdy musí jít fotbal stranou a přednost mají jiné povinnosti. To ukázali chorvatští hasiči, kteří sledovali penaltový rozstřel čtvrtfinále mezi Chorvatskem a Ruskem. Těsně předtím, než Ivan Rakitič proměnil rozhodující postupovou penaltu, se ozval signál a oni museli konat. Klobouk dolů před tím, že nečekali, jak penalta Rakitiče dopadne, a bez jakéhokoliv zaváhání se začali oblékat a vyrazili do akce.

Později se ukázalo, že šlo pouze o nahrané video, které se váže k přezdívce reprezentace „Vatreni“, což ve volném překladu znamená ohniví kluci (vatra = oheň, vatrogasci = hasiči). Hasiči tak natočili video, aby fanoušci byli během semifinále opatrní s pyrotechnikou a oni se mohli v klidu dívat také.

Postup do finále světového šampionátu měl dokonce dopad na jednání chorvatské vlády. Její členové se ve čtvrtek sešli v dresech fotbalové reprezentace. Ministerský kabinet tak oslavil vítězství "Vatreni" 2:1 nad Anglií po prodloužení ve středečním semifinále mistrovství světa.

Chorvaté poprvé v historii postoupili do finále světového šampionátu a v neděli si zahrají o zlato s Francií. "To, co se stalo v Moskvě, je nejlepší možná propagace našeho státu v globálním měřítku," řekl novinářům premiér Chorvatska Andrej Plenkovič. "Je to úspěch malé země s obrovským srdcem," doplnil politik, jenž zápas s Anglií osobně navštívil.

Členové chorvatské vlády dorazili na čtvrteční zasedání v národních dresech
Členové chorvatské vlády dorazili na čtvrteční zasedání v národních dresech

Velkou fotbalovou fanynkou je i chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová, která po osmifinále i čtvrtfinále hráče rovněž v reprezentačním dresu pozdravila v šatně. Na semifinále chyběla kvůli účasti na summitu NATO v Bruselu, ale utkání sledovala alespoň na dálku.

"Dívali jsme se při večeři. Bylo to skvělé, protože většina spojenců nám fandila," uvedla Grabarová-Kitarovičová. "Tohle bude úspěšný summit a my v neděli zvítězíme," dodala prezidentka, která by na finále s Francií v Moskvě neměla chybět.

DEBATA SPORTU: Favorité nepřinesli nic nového. I proto jsou Chorvaté ve finále
720p 360p

Hvězdou utkání byl Perišič. Anglie se na zápas špatně připravila, říkají Krejčí a Dobiáš
720p 360p

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Aktuální zápasyKlasická verze
Mobilní verze