Jiří Fejgl
12. prosince 2022 • 20:05

Penalty nejsou tutovka, brankáři se zlepšili. Kane nebyl big deal, ví expert

Autor: Jiří Fejgl
Vstoupit do diskuse
0
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Podívejte se na kontroverzní vítězství Borárose proti Medvedovskému na FABRIQ 2
SESTŘIH: Kometa Brno - Vítkovice, 2:1. Brňané srovnali stav série
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z KATARU | Má to být jasná šance, vlastně stoprocentní gól. Jenže není, Harry Kane by mohl povídat. Statistická pravděpodobnost, že padne na šampionátu v Kataru gól z pokutového kopu, se snižuje - od minulého mistrovství světa v Rusku poměrně výrazně.Fotbal není věda, říkává s oblibou Ladislav Vízek. S tím nechoďte za Jürgenem Klinsmannem, někdejší skvělým útočníkem i trenérem Německa. Blonďák s vysportovanou figurou vede studijní skupinu zabývající se trendy, jež turnaj přinesl.

„Mluvíme hodně, naše debaty jsou vášnivé,“ říká. Před novináře vyšel s kolegy podruhé, poprvé to bylo po základních skupinách, nyní po čtvrtfinále.

Vedle něj seděla samá zajímavá persona, bývalí výborní hráči i trenéři: Korejec Du-Ri Cha, Kolumbijec Faryd Mondragón, Švýcar Pascal Zuberbühler, Ital Alberto Zaccheroni a Nigerijec Sunday Oliseh.

Tentokrát vytáhli jako jedno z témat pokutové kopy. Ty jsou přece tak atraktivní… „Mluvit o nich je vzrušující,“ usmívá se Klinsmann.

Navíc porovnání úspěšnosti s minulým kláním v Rusku je vskutku interesantní. Výrazně totiž vzrostla úspěšnost gólmanů. Důkazy? Tady jsou.

Nejprve penalty v hrací době. Zatím jich sudí odpískali 17, brankáři lapili 6, což dělá úspěšnost přes 35 procent. V Rusku byla o poznání menší, ustálila se na 17. Dohromady s rozstřely zastavili muži v rukavicích 19 pokusů z 50, což dělá 38 procent. Před čtyřmi roky bylo numero o 13 stupínků níže.

„Kopat penaltu je těžké. Harry Kane? To nebyl big deal,“ připomíná Klinsmann kapitána Anglie, jenž fatálně selhal ve čtvrtfinále s Francií. Šest minut před koncem mohl vyrovnat na 2:2, ale balon napálil dobře metr nad břevno. V zápase přitom už jeden pokutový kop proměnil. „V mozku vám začne šrotovat. Už myslíte na to, jaké to bude potom, co dáte gól,“ upozorňuje legenda, proti níž měli gólmani úspěšnost 27 procent. Němec zahrával v kariéře 22 desítek, 6 zahodil.

V tom nebyl zdaleka výjimečný. Vždyť v Kataru v rozstřelech zaváhali takoví mistři jako Španělé (proti Maroku nedali ani jednu ze tří) nebo Brazilci. Právě u nich zafungovalo zlé nastavení mysli. „Je potřeba být dobře naladěný. U nich se mi to nezdálo. Na konci prodloužení s Chorvatskem dostali gól, byli blízko postupu a rozstřel nechtěli,“ popisuje. „To Argentinci byli proti Nizozemsku pozitivní,“ podotýká.

Klinsmann mluví o střelcích, je tu však i druhá strana. Ostatně ve studijní skupině má hned dvojnásobné zastoupení. Mondragon i Zuberbühler si zachytali na mistrovství světa, patří mezi smetánku. Drží se svého cechu a poukazují na skvělé zákroky následovníků. Ne, oni opravdu nectí staré heslo, že penalty se nedá chytit, jen špatně kopnout.

Zaujali je především Chorvat Dominik Livakovič a Argentinec Emiliano Martínez. „Je fantastické sledovat je. Oba předvedli neuvěřitelné zákroky. Oni jsou důvod, proč jsou jejich týmy v semifinále,“ hodnotí Zuberbühler. „Jsou velcí a dělají velké věci,“ doplňuje kolega.

Ano, způsob se maličko změnil. Jmenovaní pánové tolik neriskují, snaží se lapit už letící balon. „Je to všechno o prvním kroku,“ říká Švýcar. „Jde o koncentraci, načasování, explozivitu. Dynamika musí být na nejvyšší úrovni,“ doplňuje Kolumbijec.

Japonsko – Chorvatsko: hrdina Livakovič! Chytil tři penalty a zařídil čtvrtfinále
Video se připravuje ...

Kdo zahodil penaltu?

Šest pokutových kopů (během hry) zůstalo na fotbalovém mistrovství světa nevyužito. Mezi paliči najdete borce z největších.

Robert Lewandowski (Polsko)
Polsko - Mexiko 0:0 (brankář Ochoa)

Alphonso Davies (Kanada)
Belgie - Kanada 1:0 (Courtois)

Salem Al Dawsari (Saúdská Arábie)
Polsko - Saúdská Arábie 2:0 (Szczesny)

Lionel Messi (Argentina)
Polsko - Argentina 0:2 (Szczesny)

Andre Ayew (Ghana)
Ghana - Uruguay 0:2 (Rochet)

Harry Kane (Anglie)
Anglie - Francie 1:2 (Lloris)

Vstoupit do diskuse
0

MS ve fotbale 2022 - Mistrovství světa v Kataru

Výsledky MS ve fotbale Kde sledovat MS ve fotbale v TV? Tabulka MS 2022 Pavouk play off Stadiony MS v Kataru Hry a fantasy k MS

Mistrovství světa ve fotbale 2022 se konalo od 20. listopadu do 18. prosince v Kataru. Turnaje se zúčastnilo 32 týmů. Titul získala Argentina s kapitánem Lionelem Messim, když ve finále po penaltovém rozstřelu porazila obhájce titulu z Francie 4:3. Bronz slavi Chorvatsko. Česká fotbalová reprezentace se bohužel na světový šampionát do Kataru nekvalifikovala, poté co v baráži podlehla Švédsku 0:1.

Fotbal dnes * Zemřel PeléFotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud