Vstřelený gól je pro českou reprezentaci v poslední době neznámým pojmem. Fanoušci si pomalu zvykají na to, že trenér Michal Bílek je spokojený ve chvíli, kdy nároďák při svých ofenzivních manévrech (jako třeba v Dánsku), trefí za celý zápas dvakrát branku. Experti se ale chytají za hlavu. Nechápou, jakým stylem chce vlastně kouč dosáhnout úspěchu. Ve svých doporučeních radí Bílkovi také to, že by měl zapomenout v nominaci na hráče z kyperské ligy.
Deník Sport oslovil řadu fotbalových osobností s třemi otázkami směrem k české reprezentaci a jejímu kouči Michalu Bílkovi.
Hodně kritický byl třeba bývalý útočník národního týmu Pavel Kuka, vicemistr Evropy z roku 1996.
Kde se podle vás na „barometru paniky“ nachází český tým? (1 – vše je v pohodě, 10 – panika, bijte na poplach)
"Sice děláme nějaké body, ale pokud bychom chtěli být konkurenceschopní zemím, jako je Nizozemsko nebo Španělsko, nemáme žádnou šanci."
Barometr paniky podle Kuky 7.
Kdo vás z českého týmu štve nejvíc?
"Neštvou mě jednotlivci, ale spíš mi vadí herní systém. Je divný, s moderním projevem nemá nic společného. Druhá věc je, že mě pokaždé něco překvapí. Třeba nominace Vydry. Patří mezi talenty, ale teď hraje jen druhou ligu a po čtyřech zápasech je naostro nominovaný do kvalifikace. To nechápu. Národní tým nikdy nehraje ve složení, ze kterého bych četl, co vlastně chceme hrát."
Co byste vzkázal kouči Bílkovi?
"Ať hraje na dva útočníky. Říkám to už asi počtvrté. Zvlášť, když budeme hrát proti týmům jako Malta nebo Arménie, chtělo by to ofenzivnější pojetí. Ale uznávám, říká se to hezky a hůř se to dělá."
Pozadu nezůstal ani obránce Petr Vlček, jenž si rovněž během kariéry zahrál za národní tým.
Kde se podle vás na „barometru paniky“ nachází český tým? (1 – vše je v pohodě, 10 – panika, bijte na poplach)
"Jsme národ, který hned začne bláznit, ale tohle nebylo poprvé, co se nepovedly nějaké zápasy. Vím, kvalitní hráči nerostou na stromech, ovšem už by se asi vážně mělo začít něco dít."
Barometr paniky podle Vlčka 7.
Kdo vás z českého týmu nejvíc štve?
"Nechápu, jak může hrát v základu hráč z kyperské ligy. Teď mluvím o Janu Rezkovi. Ano, dal gól, udělal tu penaltu ve Skotsku, ale já si kyperskou ligu vyzkoušel a myslím, že by hráč z téhle soutěže neměl hrát v základu nároďáku. Je to pro mě nepochopitelný tah. Nechci to ale házet jen na Rezka, je tam také několik hráčů, kteří rozhodně nejsou v optimální formě. Třeba Jaroslav Plašil."
Co byste vzkázal kouči Bílkovi?
"Něco vzkazovat Bílkovi je zbytečné, protože jak jsem ho poznal v Plzni, on má pořád svoji hlavu. Stejně si pojede tu svoji jako doteď. Kdyby povolal jedenáctku Plzně, ty dva Slováky ze základu by nějak nahradil, a měl by klid."