Brückner: Nového Nedvěda je třeba vychovat. Nebo naklonovat Messiho

Karel Brückner
Karel Brückner
2
Fotogalerie
har, spo
Reprezentace
Začít diskusi (0)

Na nic nečekejme a pracujme! Úspěšný trenér Karel Brückner nabádá český mládežnický fotbal, aby začal lépe pracovat s mladými fotbalisty. Jedině tak vyroste národnímu týmu nový Pavel Nedvěd. „Vymlouvat se na špatnou ekonomickou situaci nebo jiné objektivní potíže je alibistické. To je jen a jen o práci,“ řekl Brückner pro deník Sport.

Pamatujete ty doby? Zahraniční kluby pravidelně jezdily sledovat desítky hráčů v české lize. Přestupovali za obrovské sumy a prosazovali se v lepších soutěžích. Dnes? O české fotbalisty nejeví kluby z vyspělých lig zájem…

„Na světovém fotbalovém trhu je nyní velká konkurence. Především africký kontinent zásobuje evropské fotbalové kluby nejen hotovými hráči, ale i dorostenci a talentovanou mládeží. Pokud nenabídnete něco výjimečného, neuspějete,“ vysvětluje Karel Brückner, bývalý trenér národního týmu.

„Průměrnost je jen laciné zboží. Není to tak dávno, co z naší reprezentační fotbalové jednadvacítky odešlo a uspělo v zahraničních špičkových klubech až 15 hráčů,“ pokračuje.

Brücknerovi nástupci u reprezentace se často po nevydařených výsledcích vymlouvali, že nemají v týmu generaci Nedvědů, Poborských a spol. To je však podle 74letého experta alibismus. Na „nové Nedvědy“ se prý nesmí čekat.

Karel BrücknerKarel Brückner • Jaroslav Legner SPORT„Tyhle úspěšné generace si musíme vychovat. Český hráč je pořád stejný. Má velké předpoklady a smysl pro kolektivní hry, dokonce takové, jaké najdete v málokterých fotbalových zemích. Je možné tu mít zase velké hráče, ale musíme je objevit a trénovat je v rámci nových progresivních forem,“ nabízí svůj pohled Brückner.

„Ve věku 15 až 18 let absolvuje hráč 600 až 800 tréninkových jednotek. Pokud je v tréninkovém procesu zastoupena odbornost, náročnost, rychlost provedení pohybových struktur s vysokou technickou zdatností a přesností a s taktickou dimenzí, musí z toho být progresivní a kvalitativní posun. Když tomu tak není, pak nabízíme jen fotbalovou průměrnost bez nadstavby a výjimečnosti.“

Lze však výjimečnost natrénovat? Není to jen otázka genů? Brückner ihned uvádí dva příklady největší výjimečnosti: „Lionel Messi – dáno od Boha, to nejde natrénovat, snad naklonovat. Pavel Nedvěd – vše vybudováno na základě tréninku, práce, píle, úsilí, morálky.“

Karel BrücknerKarel Brückner • Jaroslav Legner SPORTAby hráč uspěl v moderním fotbale, musí mít podle Brücknera rychlostně-silové dispozice, které dále uplatňuje mnoha způsoby. Nezbytně nutná je i herní invence.

Také popisuje práci s detaily, kterou považuje za základní část nynějšího fotbalového trendu. „Asi nevymyslíte nové systémy nebo rozestavení, ale v rámci herní a taktické součinnosti nebo pohybové struktury si lze pohrát s mnoha detaily a lze je dál rozvíjet. Myslím si, že zde jsou velké rezervy a že se s detailem v našem fotbale málo pracuje,“ všiml si Brückner.

A proč tomu tak je? „Vyžaduje to dlouhodobou činnost, ale trenér potřebuje vyhrát už v sobotu. A to je víckrát o nasazení, o důrazu, bojovnosti, agresivitě. A to tam v sobotu dá.“

Pondělní deník Sport vás provede tím nejzajímavějším z domova i zahraničíPondělní deník Sport vás provede tím nejzajímavějším z domova i zahraničí • Sport

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů