17. května 2014 • 21:22

Rosického Arsenal zlomil prokletí! Porazil Hull a vyhrál Anglický pohár

0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Fotbalisté Arsenalu se po devíti letech dočkali první trofeje. Ve finále Anglického poháru porazili Hull 3:2 v prodloužení. V době vítězného gólu Aarona Ramseyho ve 109. minutě byl už na hřišti i kapitán české reprezentace Tomáš Rosický, jenž vystřídal tři minuty předtím.

Hosté: 4. Chester, 8. Davies

Domácí: Fabianski ─ Sagna, Mertesacker, Koscielny, Gibbs ─ Arteta (C), Ramsey ─ Cazorla (116. Rosický), Özil (116. Wilshere), Podolski (61. Sanogo) ─ Giroud.

Hosté: McGregor ─ Chester, Bruce (67. McShane), Davies (C) ─ Elmohamady, Livermore, Huddlestone, Meyler, Rosenior (112. Boyd) ─ Quinn (74. Aluko) ─ Fryatt.

Domácí: Giroud

Hosté: Huddlestone, Meyler, Davies

Probert ─ Collin, McDonough

Wembley, Londýn

Z lavičky předtím sledoval katastrofální úvod svého týmu. Arsenal prohrával v 8. minutě už 0:2, ale pořád měl dost času na vyrovnání. Brzy zkrátil vedení soupeře parádním přímým kopem Španěl Santi Cazorla a svou výraznou převahu zúročili "Kanonýři" 20 minut před koncem.

Po rohovém kopu se trefil zblízka Laurent Koscielny a 89.345 diváků v ochozech, z toho 35.000 fanoušků outsidera z Hullu, dostalo přídavek v podobě prodloužení.

V něm přišel na hřiště i Rosický a Ramseymu jako by vnukl nápad. Velšský záložník vystřelil šajtlí a přihrál Arsenalu celkově jedenáctou trofej pro vítěze této soutěže. Jeho klub tím vyrovnal dosavadní rekord Manchesteru United.

Na nejstarší fotbalovou trofej světa, o níž se dnes se Wembley hrálo po 133., si tak sáhl v pořadí čtvrtý český fotbalista. Rosický se zařadil za Vladimíra Šmicra a Patrika Bergra, jimž se to povedlo v roce 2001 s Liverpoolem, a brankáře Petra Čecha, který pohár dobyl s Chelsea celkem čtyřikrát (2007, 2009, 2010 a 2012).

Právě Anglický pohár byl poslední soutěží, kterou dokázal Arsenal v roce 2005 vyhrát. Tento úspěch nepamatuje nikdo ze současného kádru, až o dva roky později přišel z Dortmundu Rosický, v kádru služebně nejzkušenější. Hull, jenž v tomto roce slaví 110 let existence klubu, naopak musí o první pohár bojovat dál.

Záložník Arsenalu Tomáš Rosický v obklopení se spoluhráči slaví triumf v Anglickém poháru

0

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.