Premier League | Strach o Fergusona: hrozí mu trvalé následky, lékaři jsou skeptičtí | iSport.cz
Jakub Dvořák
8. května 2018 • 04:30

Strach o Fergusona: hrozí mu trvalé následky, lékaři jsou skeptičtí

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Šest nejžádanějších hráčů v Evropě: Sancho, nový Pirlo či Schickův parťák na stoperu
Totální demolice Barcelony! Klidně odejdu mezi prvními, zoufal Piqué
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na Ostrovech jako by se v sobotu dopoledne zastavil čas. Zpráva o tom, že sir Alex Ferguson (76) bojuje v nemocnici o život, šokovala celou Velkou Británii. Ačkoliv Manchester United informoval ve svém prohlášení, že operace kvůli krvácení do mozku dopadla dobře, trvalé následky nejsou vyloučeny. Jak vědí ze svých zkušeností oslovení odborníci deníky The Times a The Telegraph, o tom, zda bude slavný kouč relativně v pořádku, rozhodne 48 hodin od zákroku. Další britská média přinesla zprávu, že Ferguson se již probral z kómatu.V historii britské kopané není lepšího kouče. Alex Ferguson se zapsal do kronik zlatým písmem. Na lavičce Manchesteru United strávil přes 27 let a královnou Alžbětou II. byl za své služby povýšen do šlechtického stavu.

Když se tedy v sobotu dopoledne rozkřiklo, že sir Alex byl kvůli špatnému zdraví převezen ze sídla v Cheshire do nemocnice Macclesfield District General a není na tom dobře, byl to pro Velkou Británii pořádný šok. Vždyť ještě minulou neděli na Old Trafford předával pamětní trofej svému kolegovi, šéfovi Arsenalu Arsénu Wengerovi.

Rodák ze skotského Glasgow se však už od čtvrtka necítil dobře. V sobotu se jeho stav rapidně zhoršil. První zprávy ostrovních médií nejdříve hovořily o tom, že je trenérská kapacita „vážně nemocná“.  Poté, co byl přijat v nemocnici, konstatovali lékaři zásadní zjištění - šestasedmdesátiletý trenér má krvácení do mozku a je nutná akutní operace.

V případě této diagnózy hraje roli každá minuta a jen správná a rychlá reakce zachrání postiženému život.

„Nejběžnější forma krvácení do mozku pro muže v tomto věku souvisí s kardiovaskulárními problémy. Myslím si, že tohle byl případ právě Sira Alexe, protože se chirurgové rozhodli pro okamžitou operaci z důvodu, že velikost krevní sraženiny byla velká a způsobovala poškození mozku. Jedná se o běžný postup při záchraně života, aby se zabránilo co nejmenším následkům pacienta,“ cituje deník The Telegprah neurochiruga Petera Hamlyna.

Legendární trenér Manchesteru United Alex Ferguson
Legendární trenér Manchesteru United Alex Ferguson

Následoval tak další převoz. Tentokrát už za policejní eskorty do Salford Royal Hospital, jednoho z nejvyhlášenějších zdravotních zařízení v Británii. Tou dobou už celá země trnula, co se se sirem Alexem děje. První uklidňující zprávy přinesl až ve večerních hodinách Manchester United ve svém oficiálním prohlášení. Informoval o tom, že zákrok na operačním sále proběhl dobře. „Ale nějaký čas bude potřebovat intenzivní péči, aby se mohl maximálně zotavit,“ uvedli United.

Jenže vyhráno zdaleka nemá…

„Během několika prvních dnů po operaci je důraz kladen především na podporu životních funkcí pacienta. Dělat nějaké prognózy je velmi obtížné. A to i v řádech týdnů. Pokud však nepřichází zlepšení ani po několika měsících, pak je nepravděpodobné, by se jednotlivec vrátil do původního stavu. I když samozřejmě šance na plné zotavení existuje, ale i ta si vyžaduje dlouhé rehabilitace,“ říká Hamlyn.

A doktor Mark Porter oslovený listem The Times přikyvuje. „Vyhlídky na uzdravení závisí na závažnosti a místě krvácení. Až polovina pacientů nepřežívá a druhá polovina většinou mívá trvalé následky v podobě výpadků paměti, vady řeči či epilepsie. Navíc hrozí, že se krvácení do mozku může v následujících dnech, týdnech i měsících znovu objevit.“

Z nejhoršího by měl být Ferguson venku. V pondělí se měl probudit z kómatu, sednout si na posteli, pohovořit s členy rodiny a zajímat se o svůj zdravotní stav.

Jen co se zprávy o Fergusonovi rozkřikly, rozpoutala se vlna vzkazů vyjadřující podporu a přání brzkého uzdravení. Společné fotografie na sociální sítě vkládali David Beckham , Cristiano Ronaldo , Peter Schmeichel, současní hráči United, kapitán konkurenčních City Vincent Kompany, slavní trenéři ale i oficiální účty klubů z celého světa.

Ferguson převzal „rudé ďábly“ v roce 1986, když patřili k nejhorším v anglické lize, a vybudoval z nich během několika sezon špičkový světový tým. Vyhrál s United dvakrát Ligu mistrů, slavil 13 titulů v Premier League, pět Anglických pohárů a čtyři Ligové poháry. Zápasů odkoučoval na 1500. Ve fotbalovém důchodu je od roku 2013, kdy se rozhodl s trénováním skončit. Často je však k vidění na domácích zápasech United.

Jak reagoval svět

„Můj drahý příteli, mé myšlenky jsou s vámi a modlím se za vás. Buďte silný, šéfe!“
Cristiano Ronaldo, bývalý hráč Manchesteru United

„Bojujte, šéfe! Modlím se za vás a myslím na vaši ženu Cathy, celou rodinu a Manchester United.“
David Beckham, bývalý hráč Manchesteru United 

„Věřím a modlím se, abyste byl brzy uzdraven. Bojujte, šéfe, tak jak jste byl zvyklý.“
Ruud van Nistelrooij, bývalý hráč Manchesteru United 

„Všechny mé myšlenky jsou mířeny na vás. Všechna moje energie, minuty, vteřiny jsou jen s vámi, šéfe.“
Eric Cantona, bývalý hráč Manchesteru United 

„Moc mě to mrzí.“
Gary Lineker, bývalý anglický reprezentant

„Jsem absolutně zdrcený. Moje myšlenky a modlitby jsou s vámi a vaší rodinou. Držte se, šéfe.“
Michael Carrick, záložník Manchesteru United 

„Zůstaňte tu s námi, sire Alexi. Myslím na vaši rodinu a blízké.“
Vincent Kompany, kapitán City 

„Prosím, buďte silný a vyhrajte tenhle souboj.“
Peter Schmeichel, bývalý brankář United 

„Velmi smutné zprávy o siru Alexovi. Přeji jemu a jeho rodině, aby byl brzy v pořádku.“
Alan Shearer, bývalý anglický reprezentant a útočník Newcastlu 

„Buďte silný, sire Alexi.“
Cesc Fabregas, záložník Chelsea 

Kluby

„Myslíme na vás, sire Alexi!“
Arsenal

„Obrovský rival, ale také velký přítel, který nás podporoval v těch nejtěžších časech. Věříme, že se sir Alex brzy uzdraví.“
FC Liverpool 

„Každý v organizaci Celtiku přeje siru Alexi Fergusonovi rychlé a plné zotavení.“
Celtic Glasgow 

„Přejeme vám brzké uzdravení.“
FC Barcelona

Vstoupit do diskuse
0
38. kolo
Články odjinud


Články odjinud